Prioritete dr. Dominika Švarc Pipan kot ministrice za pravosodje:
Cilj je učinkovito, transparentno in pravično pravosodje
Kandidatka SD za ministrico za pravosodje dr. Dominika Švarc Pipan je danes poslankam in poslancem Državnega zbora predstavila svoj program in načrt dela. Uvodoma je postavila tezo, da Slovenija potrebuje krepitev vladavine prava, več učinkovitosti in transparentnosti pravosodja, ničelno toleranco do korupcije, zaščito žvižgačev, učinkovitejši sistem odvzema premoženja nezakonitega izvora, prenovo stečajnih in insolvenčnih postopkov postopkov ter otrokom prijazno pravosodje.
30. maj 2022
V ospredju njenega mandata bo tako skrb za človečnost, dostojanstvo in pravice vseh ljudi, zagotavljanje in krepitev neodvisnosti ter avtonomnosti delovanja institucij in gradnikov pravosodnega sistema, dosledno spoštovanje in uveljavljanje načela delitve oblasti, vključno z umikom vpliva politike iz imenovanja sodnikov in drugih pravosodnih organov ter prioritetno uresničevanje odločb Ustavnega sodišča, mednarodnih sodišč ter mednarodnih obveznosti Republike Slovenije v najkrajšem možnem roku.
Moja prioriteta je zaščita žrtev kaznivih dejanj, zagotavljanje enakosti spolov in skrb za marginalizirane družbene skupine. Vzpostaviti želim učinkovit sistem brezplačne pravne pomoči in okrepiti položaj otrok in oseb s posebnimi potrebami v sodnih postopkih.
dr. Dominika Švarc Pipan
Dominika Švarc Pipan tako načrtuje prenovo sodne mreže z uvedbo enovitega sodnika in enovitega tožilca ter z odločanjem sodnika posameznika v situacijah, kjer je to ustrezno, brez posegov v pravice strank v postopku. Urediti želi kadrovske, finančne in prostorske pogoje za učinkovito delovanje sodišč in pravosodnih organov, posodobiti sistem ocenjevanja uspešnosti sodnikov ter informatizirati in digitalizirati sodne postopke in dostop do informacij javnega značaja.
Kdo je dr. Dominika Švarc Pipan?
Dr. Dominika Švarc Pipan je doktorica politoloških znanosti (Univerza v Ljubljani) magistra mednarodnega javnega prava (London School of Economics) in univerzitetna diplomirana pravnica (Univerza v Ljubljani). Podpredsednica Socialnih demokratov od izteka starševskega dopusta septembra 2021 vodi svoje podjetje za pravno in poslovno svetovanje, je zunanja svetovalka Odvetniške pisarne Drolec Sladojević ter zunanja višja znanstvena sodelavka na Inštitutu za varnostno in razvojno politiko v Stockholmu. Od leta 2007 je tudi predavateljica NATO Centra odličnosti za boj proti terorizmu v Ankari. Med leti 2018 – 2020 je bila državna sekretarka na Ministrstvu za pravosodje. Pred tem je bila predavateljica na Ameriški univerzi v BiH in podpredsednica Jadranskega sveta. Med leti 2010 – 2016 je delala kot tožilka na Mednarodnem kazenskem sodišču za nekdanjo Jugoslavijo in Rezidualnem mehanizmu za mednarodna kazenska sodišča, ter kot strokovna sodelavka na Meddržavnem sodišču v Haagu. Ima 20 let akademskih, praktičnih in svetovalnih izkušenj na področjih mednarodnega prava, človekovih pravic, reševanja meddržavnih sporov, investicijskih in gospodarskih arbitraž, boja proti terorizmu in prava informacijskih tehnologij. Na teh področjih je sodelovala s številnimi mednarodnimi organizacijami, vladnimi in nevladnimi institucijami ter korporacijami. Kot predavateljica in raziskovalka je delovala na univerzah v Sloveniji, Veliki Britaniji, Nemčiji, BiH ter na Nizozemskem. V mednarodnih in slovenskih publikacijah je objavila preko 50 znanstvenih in strokovnih člankov, med drugim pri priznanih založnikih, kot sta Oxford University Press in Cambridge University Press, ter preko 100 prispevkov na domačih in mednarodnih konferencah. Tekoče govori angleški, srbski, bosanski in hrvaški jezik, se dobro sporazumeva v nemščini in španščini ter ima pasivno znanje francoščine in nizozemščine.
»Kot socialdemokratska ministrica želim učinkovitejši sistem odvzema in upravljanja s premoženjem nezakonitega izvora ter nov sistem stečajnih in isolvenčnih postopkov s ciljem ohranjanja zdravih gospodarskih jeder in čim večjega poplačila upnikov, prednostno delavcev,« je poudarila.
Bodoča ministrica za pravosodje je ob tem poudarila še pomen boja za enakost spolov, enako zastopanost moških in žensk pri vodenju države in v organih upravljanja gospodarskih družb, zavzela pa se je tudi za bolj dostopno in bolj učinkovito pravno pomoč.
»Enake možnosti so temelj pravičnosti, le pravična država pa je lahko uspešna. Zato bomo naredila vse, da bo Slovenija pravična, uspešna in solidarna država,« je ob robu predstavitve še sporočila podpredsednica SD.