Prioritete Tanje Fajon kot ministrice za zunanje zadeve:
Za uspešno, sodobno in aktivno zunanjo politiko, ki krepi ugled Slovenije v svetu
Tanja Fajon, kandidatka za ministrico za zunanje zadeve, je prepričana, da moramo slovenski zunanji, evropski in varnostni politiki doma in v mednarodnem prostoru vrniti dostojanstvo, verodostojnost in okrepiti zaupanje vanjo. V predstavitvi pred Odborom za zunanjo politiko je predstavila svojo vizijo zunanje in evropske politike ter delovanja tako notranje službe, Ministrstva za zunanje zadeve doma, kot tudi zunanje, torej diplomatsko-konzularne mreže po svetu. Globalni izzivi – vojna v Ukrajini, energetska in prehranska draginja, nuja po zeleni preobrazbi in izzivi digitalizacije, če omenimo le nekatere – kličejo po skupnih rešitvah. Le na globalni ravni močna in v mednarodnem prostoru spoštovana Slovenija bo uspešna pri naslavljanju teh izzivov.
30. maj 2022
Zato je, kot je v predstavitvi poudarila Fajonova, osnovno načelo, ki mu bo sledila zunanja in evropska politika Slovenije, utemeljena na doslednem spoštovanju ustave in temeljnih vrednot EU. Politika, ki je zavezana multilateralizmu, krepitvi moči mednarodnega prava in iskanju sinergij s ključnimi mednarodnimi organizacijami. Ključ uspeha vidi v sodelovanju in dialogu. Ta mora, kot poudarja, vključevati vse pomembne udeležence: vladne strukture, gospodarstvo, znanost, kulturo, civilno družbo in strokovne javnosti.
»Slovenijo bomo vrnili v jedro EU, nazaj k skupnim evropskim vrednotam in vladavini prava. To je ena od prioritet delovanja prihodnje vladne koalicije. EU mora ostati središče zunanjepolitičnega delovanja Slovenije. Enako kot doslej v vlogi poslanke Evropskega parlamenta si bom tudi kot ministrica aktivno prizadevala za uspeh in nadgradnjo evropskega projekta. Pomembno je, da okrepimo zavest, da smo vsi mi EU in da je skupni pravni red tudi naš notranji pravni red. Preimenovanje Ministrstva za zunanje zadeve v Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je pomemben korak v smeri vračanja v jedro evropske družine,« je odločno dejala kandidatka za zunanjo ministrico.
Slovenijo bomo vrnili v jedro EU, nazaj k skupnim evropskim vrednotam in vladavini prava.
Tanja Fajon
Odnosom s sosednjimi državami, ki močno vplivajo na življenja naših državljank in državljanov, bo Fajonova posvetila veliko pozornosti. Zagotovila je, da bo pri tem njeno vodilo izjemen pomen dobrososedskih odnosov, dialoga, konstruktivnosti in strpnosti.
Enako velja tudi za države Zahodnega Balkana. Širitev EU na Zahodni Balkan je v interesu Slovenije in mora biti ena od prednostnih strateških usmeritev slovenske zunanje politike. »Do Zahodnega Balkana bom pristopala z dejanji, ki bodo dokazala, da imajo zahodnobalkanske države v Sloveniji tesnega zaveznika,« zatrjuje Fajonova in dodaja, da bo za vprašanja, povezana z Zahodnim Balkanom imenovala posebnega odposlanca.
Kdo je Tanja Fajon?
Tanja Fajon je po izobrazbi diplomirana novinarka s podiplomskima študijema mednarodne politike (Pariz/Bruselj) in menedžmenta (IECD Bled). Kot novinarka je dozorevala na Radiu Glas Ljubljane in pri časopisu Republika, od leta 1995 pa na RTV Slovenija. 8 let je bila dopisnica RTV Slovenija v Bruslju, kjer je od blizu spremljala pristopanje Slovenije k EU in prva leta njenega članstva. Leta 2009 je bila na listi Socialnih demokratov prvič izvoljena v Evropski parlament, zatem pa ponovno v letih 2014 in 2019. V Evropskem parlamentu je bila ves čas dejavna v Odboru za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (LIBE) ter Odboru za zunanje zadeve (AFET). Posebej se je uveljavila na zahodnem Balkanu, kjer je med drugim imela ključno vlogo kot poročevalka Evropskega parlamenta pri odpravi vizumov za države regije ter kot zagovornica spoštovanja demokracije, pravne države, človekovih pravic in enakosti. Prav tako je bila ena izmed najbolj aktivnih evropskih poslank za azilno in migrantsko politiko in reformo schengenske zakonodaje. Aktivno se je ukvarjala tudi s transatlantskimi odnosi, pri čemer se je aktivno zavzemala za spoštovanje človekovih pravic in varovanje osebnih podatkov, okolja ter pravic in zaščite delavcev. V času drugega mandata (2014 – 2019) je bila podpredsednica politične skupine Socialistov in demokratov v Evropskem parlamentu, kot edina Slovenka do zdaj pa je bila po izboru vplivne revije Politico že dvakrat imenovana med 40 najvplivnejših evropskih poslancev. Leta 2020 je bila na kongresu SD izvoljena za predsednico Socialnih demokratov. Tanja Fajon govori tuje jezike in je odlična poznavalka mednarodnega okolja.
Za uspešno spopadanje z globalnimi izzivi bo nujno krepiti odnose in zavezništva na vseh celinah in znotraj številnih mednarodnih organizacij in pobud. Zato bo v času, ki ga bo preživela na čelu slovenske diplomacije, Fajonova pospešeno delala na krepitvi gospodarske, kulturne in znanstvene diplomacije. Naslavljanje podnebne krize je gotovo med najbolj nujnimi nalogami, zaradi česar namerava bodoča ministrica imenovati posebno podnebno odposlanko.
»Želim predstavljati Slovenijo kot napredno, odprto in svobodno družbo in kot zanesljivo članico mednarodne skupnosti. Verjamem, da mi bo to – s pomočjo odlične ekipe in vseh izkušenih sodelavcev na ministrstvu – uspelo. Obljubljam, da bom s svojimi bogatimi izkušnjami iz EU in mednarodnega prostora vodenje slovenske diplomacije dodatno okrepila s strokovnostjo in odločnostjo. Da bom z ženskim principom vodenja prinesla še več demokratičnosti, več ekipnega dela in občutek za nianse. In da bom v delo naše diplomacije prenesla osebnostne lastnosti, ki so me pripeljale za to govorniško mizo: vztrajnost, pogum in samozavest,« je poudarila Tanja Fajon v zaključku predstavitve.
.@tfajon je ob pričetku zaslišanja izrazila globoko sožalje ob smrti Borisa Pahorja: »Močno me je pretresla vest o smrti enega najbolj prevajanih slovenskih pisateljev in velikega borca proti totalitarizmu.« pic.twitter.com/HZaWzHicH8
— Socialni demokrati (@strankaSD) May 30, 2022