SD bo naredila vse, da se škodljive spremembe kazenske zakonodaje preprečijo
Podpredsednica SD Andreja Katič je danes ostro napadla poizkus koalicije in njenih podpornikov, da sprejme škodljive spremembe kazenskega zakonika. “Gre za spremembe, za katero je vsa stroka ocenila, da je nesprejemljiva, in za katero tožilci pravijo, da gre za amnestijo za najhujše oblike gospodarskega in bančnega kriminala. Na nek način gre tudi za uslugo sedanjim najvišjim predstavnikom države, da lahko uidejo odgovornosti za kazniva dejanja.” Socialni demokrati bodo po njenih besedah naredili vse, da škodljive spremembe ne bodo sprejete. O odločitvi za morebiten referendum se stranka še ni opredelila, Andreja Katič pa verjame, da “bomo Socialni demokrati tudi tokrat združili moči s civilno družbo in preprečili takšne škodljive spremembe.”
21. januar 2021
Kot nekdanja ministrica za pravosodje je Andreja Katič zgrožena, da bo Državni zbor obravnaval takšen predlog sprememb kazenskega zakonika, ki je na odboru za pravosodje bil deležen podpore koalicijskih poslancev. “Gre za spremembe, za katero je vsa stroka pcenila, da je nesprejemljiva. Za katero tožilci pravijo, da gre za amnestijo za najhujše oblike gospodarskega in bančnega kriminala. Za nek način gre tudi za uslugo sedanjim najvišjim predstavnikom države, da lahko uidejo odgovornosti za kazniva dejanja, za katera obstaja utemeljen sum, da so jih tudi storili,” je bila ostra Andreja Katič.
“Socialni demokrati bomo naredili vse, da v zakonodajnem postopku ta predlog kazenskega zakonika ne bo sprejet,” je ravnanja Socialnih demokratov Državnega zbora napovedala podpredsednica stranke, tem rešitvam pa je SD nasprotoval tudi na seji odbora.
“Te rešitve ustvarjajo vtis, da je Slovenija tista oaza, kjer državne oblasti nimajo namena preganjati korupcije in kriminala.”
Andreja Katič, podpredsednica SD
Vladajoče je podučila, da bi se moral kazenski zakonik sprejemati s tresočo roko, za to so potrebni strokovni pogovori in analize, predlog pa pomeni odmik od rešitev, ki jih je načrtovala in usklajevala s strokovno javnostjo: “Te rešitve ustvarjajo vtis, da je Slovenija tista oaza, kjer državne oblasti nimajo namena preganjati korupcije in kriminala.”
O odločitvi za morebiten referendum se stranka še ni opredelila, Andreja Katič pa verjame, da “bomo Socialni demokrati tudi tokrat, tako kot pri referendumu o zakonu o vodah, združili moči s civilno družbo in preprečili takšne škodljive spremembe.