Povišanje cen vrtcev ne sme pristati na plečih staršev
Podpredsednici SD mag. Meira Hot in Mija Javornik sta predstavili pobudo, ki jo je poslanska skupina Socialnih demokratov, na podlagi vseh glasnejših opozoril staršev in predstavnikov lokalnih skupnosti, naslovila na vlado v zvezi z napovedanim zvišanjem cen vrtcev. S pobudo želijo v SD začasni mehanizem, da bi država sofinancirala povišanje stroškov dela v predšolski vzgoji in stroškov zaradi draginje. Ob tem še v SD predlagajo prenos financiranja iz občin na državo, s ciljem zagotovitve brezplačnega vrtca, kar so se zavezali tudi v koalicijski pogodbi. Po pričakovanjih podpredsednice SD Meire Hot bodo razpravo o tem opravili v sklopu prihajajoče napovedane šolske reforme, začasni mehanizem pa je potrebno pripraviti čim prej.
3. februar 2023
Zaradi dogovorov o povišanju plač v javnem sektorju in inflacijskih pritiskov, so občine prisiljene v poviševanje cen. Člani Združenja mestnih občin Slovenije so to problematiko obravnavali in na vlado naslovili poziv, da bi se stroški povišanja plač, ki so nastali, pokrili iz državnega proračuna, saj se občine pri financiranju vrtcev soočajo z vedno višjimi stroški ogrevanja in prehrane, ki so posledica vsesplošne draginje. Dodatno finančno breme za občine predstavljajo tudi višji stroški dela, ki so posledica nedavno sprejetega dogovora o povišanju plač pomočnicam vzgojiteljic v vrtcih
Ker vlada ni odgovorila na poziv ZMOS, da bi se stroški povišanja plač, ki so nastali po prvem januarju, pokrili iz državnega proračuna, so bile mestne občine prisiljene v napoved povišanja cen vrtcev, in sicer med 14 do 17 odstotki. Po oceni združenja se bodo posledično položnice staršem in skrbnikom za plačilo vrtca povečale za povprečno med 9 do 12 odstotki, saj je višina subvencije za vrtec do katere je upravičena posamezna družina odvisna od njenega skupnega družinskega prihodka.
»Situacija povzroča izrazite neenakosti med državljankami in državljani, saj imajo občine zelo različno sposobnost amortizacije inflacijskih pritiskov, cene vrtcev pa pogosto postanejo poligon za politični populizem na občinskih mestnih svetih,« je izpostavila podpredsednica SD Mija Javornik. Povedala je, da stanje, ki lahko povzroči nepopravljivo škodo, vpliva na možnost staršev in lokalnih skupnosti, da pod enakimi pogoji vsem otrokom zagotovijo dostop do vrtčevske oskrbe, ki je ključna za socializacijo in uvedbo v pedagoški proces.
Slovenija ima enega izmed najbolj razvitih sistemov javne predšolske vzgoje na svetu. To dokazuje vrsta znanstvenih člankov v uglednih revijah, kakor tudi zelo visoka stopnja vključenosti otrok v vrtce, četudi predšolska vzgoja ni obvezna. V šolskem letu 2020/21 je vrtec obiskovalo 93,7 % štiri- in petletnih otrok, kar je za 4 % več kot pred desetimi leti. Tudi vključenost najmlajših otrok starih eno ali dve leti se povečuje, saj jih je v letu 2020/2021 vrtce obiskovalo 67 % otrok te starosti, medtem ko jih je bilo pred desetimi leti vključenih le polovica otrok v tej starostni skupini.
Zgodnja vključenost otrok v predšolsko vzgojo pomembno vpliva na njihove zmožnosti kasneje v življenju. Vključenost pod enakimi pogoji zagotavlja enake možnosti otrokom, ne glede na kraj bivanja in socialnoekonomski status njihovih staršev oz. skrbnikov, na kar pomembno opozarjajo primerjalne raziskave Kakršnikoli razkoraki in vrzeli v finančnih ali drugih oblikah dostopnosti namreč predstavljajo strukturne in sistemske ovire tako za otroke kot njihove starše, zlasti matere, katerih priložnosti na trgu dela so bolj odvisne od javne mreže otroškega varstva.
Za zagotovitev bolj izenačenih življenjskih priložnosti za vse otroke je zato bistveno, da država zmanjšuje posledice materialne prikrajšanosti otrok in preprečuje njihovo socialno izključenost, ker ta določa njihovo kakovost življenja kasneje – to lahko vodi v prikrajšanost v kasnejšem obdobju šolanja, privede do težav v psihosocialnem razvoju, vpliva na njihovo sposobnost učenja in pridobivanja najrazličnejših spretnosti. Zaradi teh razlogov je univerzalno dostopen in brezplačen vrtec predviden kot eden ključnih ukrepov v okviru Evropskega jamstva za otroke, katerega cilj je zagotoviti zaščito vsakemu otroku, ki potrebuje pomoč. Cilj Evropske unije namreč je, da ne bo noben otrok zapostavljen.
»Razdelitev stroškov otroškega varstva med državo, družine, skupnost in trg je pomemben pokazatelj delitve družbene odgovornosti za otroke in s tem za razumevanje družbene in medgeneracijske solidarnosti,« je izpostavila podpredsednica SD Meira Hot.
Podpredsednica Hot je dodala, da bomo v Sloveniji resnično zagotovili, da noben otrok ne bo zapostavljen, ne glede na kraj prebivanja, prihodek družine ali druge okoliščine, je poslanska skupina SD na vlado naslovila naslednjo pobudo:
- da se na območju Republike Slovenije vzpostavi sistem brezplačnega predšolskega varstva in vzgoje,
- da se prenese pristojnost urejanja in financiranja predšolske vzgoje iz ravni lokalne samouprave na raven države,
- da do uveljavitve nove rešitve vzpostavi začasni mehanizem za preprečitev dviga cen predšolskega varstva.