Vlada si pri vprašanju energetske revščine zatiska oči
Socialni demokrati so na redni seji Državnega zbora predsednika vlade in ministra za gospodarstvo pozvali k čimprejšnjemu ukrepanju glede vprašanja energetske revščine.
18. oktober 2021
V zadnjih dneh spremljamo izvršena dejstva in napovedi o povišanju cen energije. Dražijo se elektrika, goriva, kurilno olje in zemeljski plin, ponudniki pa že napovedujejo večje podražitve.
»Na vrata državljank in državljanov Slovenije glasno, morda glasneje kot v vseh težkih mesecih epidemije, trka revščina. Smo sredi oktobra, že globoko v kurilni sezoni, ko se svet, in z njim Slovenija soočata z velikim porastom ven energentov, prav tako se obeta znaten porast cen električne energije. Snežna kepa izjemnih podražitev pa se kar ne ustavi, pričela se je neusmiljeno kotaliti in cene praktično vseh dobrin, nujnih za preživetje, neusmiljeno potiska navzgor,« je uvodoma predsednika vlade opomnila poslanka Socialnih demokratov Bojana Muršič.
V nadaljevanju je poudarila, da je letošnje leto še posebej alarmantno, saj smo pred cunamijem podražitev na vseh ravneh. »Ranljive skupine, ki se že komajda prebijajo iz meseca v mesec so v nevzdržnem položaju in so na robu obupa. Resda smo priča globalnim spremembam, katerim Slovenija ne more ubežati, lahko pa reagira!,« je bila do vlade kritična poslanka, ki je na predsednika vlade naslovila naslednja vprašanja:
- Kje pa je naša država, gospod Janez Janša?
- Kje je naša vlada in njeni ukrepi zoper cunami dviga cen?
- Kaj konkretno bo vlada naredila, da bodo ljudje lahko prebrodili ta enormen porast cen energentov in elektrike, pa hrane in ostalih nujnih dobrin?
»Kot minister, celo več vlad doslej in kot podpredsednik aktualne vlade, ste prvi odgovorni, da Slovenija več nima v veljavi modela za omejevanje cen pogonskih goriv in kurilnega olja. Zagovarjali ste namreč, da sprostitev omejitev ne bo povišala cen in da bo konkurenca opravila svoje delo,« je bil do ministra za gospodarstvo oster poslanec SD Marko Koprivc.
V nadaljevanju je izpostavil nujnost ukrepanja vlade na področju cene goriv. »Glede na izjemne skoke cene energentov, ki že povzročajo globalno krizo, ljudem pa onemogočajo ogrevati stanovanja ali napolniti rezervoarja, je bila sprostitev cen naftnih derivatov napaka,« je zaključil in na ministra naslovil naslednja vprašanja:
- Ali je bila sprostitev cen naftnih derivatov napaka, predvsem za potrošnike?
- Ali boste predlagali nove ukrepe za omejitev potrošniških cen goriv?
- Na kakšnih strokovnih podlagah utemeljujete svoje odločitve in izjavo o liberalizaciji cen goriv?