Tanja Fajon na sestanku PES pred ministrskim srečanjem ECOFIN:
Slovenijo bomo vrnili v jedro EU
Predsednica SD Tanja Fajon se je udeležila sestanka politične Skupine evropskih socialnih demokratov (PES) pred ministrskim srečanjem ECOFIN, ki danes poteka na Brdu pri Kranju. Poudarila je, da imamo socialni demokrati v Sloveniji dobrega pol leta pred volitvami veliko priložnost in odgovornost, da z zaupanjem ljudi premagamo skrajno desno in populistično politiko Janeza Janše. Po vseh anketah javnega mnenja smo njegov glavni izzivalec, vse ankete pa tudi kažejo, da bi skupaj s partnerji na levi sredini zmagali in sestavili vlado.
11. september 2021
»Po pričakovani zmagi SPD v Nemčiji čez dva tedna si želim, da bo Slovenija naslednja in prva med tistimi državami, ki bo rekla “Ne” nevarni in neodgovorni politiki Orbanovega tipa. Odločena sem, da bom Slovenijo vrnila v jedro Evropske unije, če bom naslednja predsednica vlade,« je evropskim kolegom povedala Tanja Fajon.
Ob jasni podpori pismu politične skupine S&D in deklaraciji PES je še izpostavila, da se po epidemiji ne smemo vračati k zgrešeni politiki varčevanja, ampak trajno poskrbeti za vlaganja, še posebej v naše javne storitve (na prvem mestu zdravje, skrb za starejše in mlade, proti rastočim neenakostim), v pametno gospodarsko preobrazbo in podnebne spremembe. Evropska unija je v epidemiji spoznala, da lahko velike izzive rešimo le, če bomo vzpostavili zadostne skupne in nacionalne fiskalne kapacitete.
»Če hočemo povrniti Evropi vodilno mesto v svetu in s tem odločilno vplivati na potrebne globalne spremembe, je nujno, da okrepimo evropsko sposobnost za razvoj, za podnebje in za blaginjo ljudi,« je dodala Tanja Fajon.
Paolo Gentiloni, Magdalena Andersson, Tanja Fajon, Olaf Scholz, Nadia Calvino, Irene Tinagli in Nicolai Wammen na sestanku PES pred ministrskim srečanjem ECOFIN
Magdalena Andersson, Paolo Gentiloni in Tanja Fajon na sestanku PES pred ministrskim srečanjem ECOFIN
O tem je dodala, da so potrebe po vlaganjih na vseh področjih. Brez vlaganj ne bo energetske transformacije, ne bo boljših javnih storitev, zdravnikov in medicinskih sester, stanovanj za mlade in kakovostne oskrbe starejših. Brez vlaganj ne bo inovativnejšega gospodarstva, ki bo sposobno konkurenčne tekme z inovacijskimi velesilami – ne le z ZDA, pač pa tudi s Kitajsko. Če želimo preprečiti zaton Evrope, se ne smemo vrniti k politiki varčevanja, ampak ustvarjati boljše fiskalne možnosti držav in EU za soočanje z izzivi.
»Zato močno podpiram tudi sporočila S&D o uvajanju globalnih davkov, da preprečimo tekmo do dna, vztrajno zniževanje standardov socialne zaščite. Pri uvajanju minimalnih globalnih davkov me gre le za ustvarjanje novih fiskalnih možnosti, ampak za soglasje, da končamo s sistemskimi izvori neenakosti v svetu,« je zaključila Tanja Fajon.