Tanja Fajon z ekipo v Domu gospodarstva: skupni interes za ohranitev delovnih mest in vitalnosti gospodarstva
Po sestanku s svobodnimi sindikati se je Tanja Fajon skupaj s podpredsednikom stranke dr. Jernejem Pikalom in vodjo poslanske skupine Matjažem Hanom sestala z vodstvom Gospodarske zbornice Slovenije. Pogovor z generalno direktorico Sonjo Šmuc je bil namenjen predvsem oceni o učinkovitosti doslej sprejetih ukrepov in potrebnih dopolnitvah. Dogovorili so se za sodelovanje pri načrtovanju in usklajevanju nadaljnjih ukrepov ter politik, saj obstaja po besedah Tanje Fajon “skupni interes, to je ohranitev in zavarovanje delovnih mest in vitalnosti gospodarstva.”
“Tukaj niste prvič in verjamemo, da ne zadnjič,” je uvodoma dejala generalna direktorica GZS Sonja Šmuc. Poudarila je, da kot Dom gospodarstva zagovarjajo gospodarstvo, boljša delovna mesta, inovacije in rast. Kot gospodarska zbornica iščejo partnerje v politiki, v znanosti, med univerzami in v družbi, pri tem pa “svoje krmilo nastavljamo na smer dodane vrednosti in trajnostnega razvoja, kjer imamo kot zbornica tudi dolgo tradicijo.”
Tanja Fajon je poudarila, da na GZS prihaja kot do enega od partnerjev socialnega dialoga. Zanimala jo je ocena dosedaj sprejetih paketov pomoči. Sonja Šmuc ocenjuje doslej sprejete ukrepe kot pretežno pozitivne, čeprav bi lahko bile posamezne rešitve tudi drugačne. Izrazila je zaskrbljenost zaradi neoperativne likvidnostne sheme, kjer so nujni popravki, da bodo podjetja prišla do nujno potrebnih likvidnostnih sredstev. Na drugi strani je ocenila, da je ukrep sofinanciranja čakanja na delo zaenkrat rešil veliko delovnih mest in omejil rast brezposelnosti, pozdravili so tudi uvedbo ukrepa skrajšanega delovnega časa.
Na Gospodarski zbornici Slovenije sproti zbirajo informacije podjetij, da lahko v realnem času ocenjujejo gospodarska gibanja in na podlagi njihovih potreb predlagajo nove ukrepe. Njihova napoved je v tem hipu bolj optimistična od drugih institucij, saj računajo, da se bo gospodarska situacija začela z jesenjo popravljati.
Sogovorniki so se strinjali, da ostanejo v stiku tudi potem, ko bo GZS v juniju na podlagi situacije v podjetjih pripravila novo oceno učinkovitosti ukrepov. Matjaž Han je pri tem spomnil, da je poslanska skupina Socialnih demokratov tudi pri sprejemanju dosedanjih ukrepov predlagala amandmaje, ki so povzemali rešitve sindikatov, gospodarske zbornice in drugih. Tanja Fajon je poudarila, da “je potrebno tako kot pri sindikatih tudi z gospodarstvom ohraniti odprto linijo za to, da se pri sprejemanju ukrepov najde najboljše rešitve za pomoč podjetjem in delovnim mestom, pa tudi za načrtno podporo države pri zaganjanju gospodarskega okrevanja.”
Dr. Jernej Pikalo je pri tem poudaril, da je “jedro naše gospodarske politike intenzivno vlaganje v raziskave in razvoj, da Slovenija z inovacijami ujame in sodeluje v novih razvojnih in tehnoloških trendih.” Sonja Šmuc je dejala, da je rast dodane vrednosti – to pa je mogoče dosegati predvsem z inovacijami – njihov osrednji cilj. V ta namen imajo konkretne predloge, kot potreben pa ocenjujejo tudi že pripravljen zakon o novi organizaciji raziskovalnega in inovacijskega okolja, ki ga je še kot minister pripravil Pikalo, pri njegovem nastajanju je sodelovala tudi GZS, a ga nova vlada še ni potegnila iz predala.
Tanja Fajon, dr. Jernej Pikalo in Matjaž Han na srečanju s Sonjo Šmuc in Mitjem Gorenščkom iz Gospodarske zbornice Slovenije.
Med stranko in GZS je tudi nekaj točk, kjer obstajajo razlike. Tako zbornica kot visoko prioriteto določa večjo fleksibilnost trga dela, odkrito pa se bojijo tudi visokega dviga minimalne plače v začetku prihodnjega leta, ki utegne po njihovi oceni dodatno zaostriti gospodarsko situacijo in povečati brezposelnost. Sogovorniki so se strinjali, da je potrebno ne glede na razlike ohraniti dialog o odprtih vprašanjih.
Ob akutnih problemih v gospodarstvu se je del pogovora nanašal tudi na dolgoročnejše teme, med drugim o ozelenjevanju družbe, novih in prihodnjih oblikah dela, digitalizaciji, tehnoloških in gospodarskih trendih. Strinjali so se, da bo potrebno za prihodnjo preskrbo in varnost Evrope spodbuditi ponovno reindustrializacijo v panogah, ki so se skoraj popolnoma preselile v druge dele sveta in zato Evropo naredile ranljivo. Na drugi strani nas čakajo velike spremembe v avtomobilski industriji, na katero je vezanega 20 % slovenskega izvoza. Delegacijo Socialnih demokratov je pri tem zanimal tudi dolgoročnejši premislek gospodarske zbornice, še posebej na področju okolja, energetskega prehoda, investicij in kadrov, kjer ima zbornica že organizirane svoje strateške svete. Strinjali so se, da je načrtno upravljanje sprememb ključno, da Slovenija obvlada prihodnja tveganje v politično, gospodarsko, socialno, okoljsko, podnebno in tehnološko se dinamično spreminjajočih razmerah.
Sonja Šmuc je sogovornikom prenesla pozdrave za Dejana Židana in ocenila, da je tudi on veliko prispeval k dobremu dosedanjemu sodelovanju, pri tem pa simpatično dodala: “Njegov odstop je bil nepričakovan, nova izbira pa pričakovana.”