Mag. Dejan Židan danes – natanko šest let po prevzemu vodenja stranke – odstopa z mesta predsednika Socialnih demokratov.
Mag. Dejan Židan bo danes predsedstvu stranke, še pred tem pa svoji ekipi in poslanski skupini, sporočil svojo odločitev, da odstopi z mesta predsednika stranke. S tem se končuje šestletno Židanovo obdobje, v katerem je delovanje stranke zaznamoval s svojo umirjenostjo, preudarnostjo in nekonfliktnostjo. Stranko je prevzel potem, ko je ta doživela boleč poraz na evropskih volitvah, in jo peljal na parlamentarne volitve le mesec in pol kasneje. Kmalu po parlamentarnih volitvah, januarja 2015, je na kongresu stranke prejel poln mandat za vodenje stranke.
Židan pravi, da je ponosen na rezultate tega obdobja. Stranka je iz volitev v volitve napredovala in na zadnjih volitvah – evropskih volitvah pred enim letom – dosegla svoj drugi najboljši rezultat sploh, ima stabilno volilno podporo, vse od leta 2014 pa je napredovala na vsakih parlamentarnih, lokalnih in evropskih volitvah.

Volilni rezultati SD v času, ko jo je vodil Dejan Židan
Tudi organizacijsko je danes stranka v bistveno boljšem položaju, na kar najbolje kaže centrala stranke na Levstikovi 15 v Ljubljani, ki je bila takrat močno izpraznjena po turbulentnem kriznem obdobju, danes pa kipi od mlade energije in zagona sodelavk in sodelavcev, v veliki meri mlajših od 30 let. To velja tudi za široko mrežo stranke, kjer je stranka utrdila položaj prve levosredinske sile na lokalni ravni in prevzela vodenje največjega deleža mestnih občin.
Ko je Židan stranko prevzel, je imela visoke dolgove in bila na robu neplačevitosti, v tem obdobju pa prestrukturirala svoj dolg, tekoče poravnava svoje obveznosti in pospešeno zmanjšuje dolg. Stranka je v tem obdobju krepila tudi svojo mednarodno povezanost, še posebej znotraj evropske socialne demokracije.
Židan je ponosen tudi na politične rezultate tega časa. Socialni demokrati so v tem obdobju sodelovali pri sprejemanju težkih odločitev, da je Slovenija napredovala iz krize in v zadnjih letih dosegala rekordno zaposlenost ter eno najvišjih gospodarskih rasti v Evropski uniji. Kot minister za kmetijstvo in kot predsednik Državnega zbora je deloval tudi na mednarodnem področju, kjer je dosegel enega od največjih diplomatskih uspehov Slovenije v njeni zgodovini – razglasitev Svetovnega dneva čebel.
Stranka je pod njegovim vodstvom lani novembra sprejela tudi nova programska izhodišča, namenjena načrtnemu upravljanju velikih okoljskih, podnebnih, ekonomskih, socialnih in političnih tveganj v prihodnje. Na programskem kongresu v Velenju je stranka opredelila tri stebre svojega delovanja – zeleni, socialni in razvojni paket – s konkretnimi ukrepi in obsežnim naložbenim skladom za pospešena javna vlaganja v javne storitve in javno infrastrukturo. Židan je takrat dejal, da podnebna in okoljska kriza ogrožata vse socialdemokratske vrednote, tudi svobodo, solidarnost, pravičnost in mir, zato je poudaril nujnost, da se konča izkoriščanje človeka, skupnosti in okolja, s katerim neoliberalni kapitalizem pelje svet v povezano okoljsko, gospodarsko, socialno, politično in varnostno krizo. S programskimi izhodišči je Židan napovedal premik stranke v zeleno in v levo. Prav takrat je tudi opozoril, da levosredinsko koalicijo načenja pomanjkanje zaupanja. Njegove besede na začetku novembra lani danes zvenijo preroško: “Obstajata dve možnosti: ali bomo spet utrdili skupne cilje in voljo, da pospešeno premaknemo stvari, rešimo probleme in uresničujemo koalicijske zaveze, ali pa bo v to posegel nekdo drug z oblikovanjem neke druge, desne vladne večine.”

Dejan Židan na novembrskem kongresu v Velenju
“Kar nas razlikuje od skoraj vseh političnih sil, je to, da socialna demokracija ni bila nikoli odvisna od enega človeka. Vedno je bila in vedno bo stranka ljudi za ljudi.”
Mag. Dejan Židan
Svojim sodelavkam in sodelavcem je danes dejal, da sredi družbenega vrenja vidi priložnost, da socialna demokracija vodi spremembe, a tudi, da je za ta izziv potrebna neka nova energija. Članicam in članom stranke se je zahvalil za čast, da je vodil stranko, pa tudi za vso podporo in pomoč.
Mag. Dejan Židan bo nadaljeval svoje poslansko delo, posvetiti pa se namerava predvsem zelenim temam, s katerimi se je veliko ukvarjal tudi v času, ko je vodil Državni zbor. Del teh prizadevanj je tudi nedavno zavrnjena Resolucija o podnebni in okoljski krizi, ki jo je vladajoča koalicija povozila skupaj z možnostmi nevladnih organizacij, da branijo javni interes pred posegi v okolje in v prostor. Židan je bil za poslanca sicer izvoljen v Murski Soboti, zato bo del njegovih prizadevanj posvečen tudi Pomurju, njegovim razvojnim možnostim in položaju ljudi.