Upravno območje Ruš je še edino v Sloveniji, ki nima doma za starejše občane
Poslanka Socialnih demokratov mag. Bojana Muršič je na ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovila poslansko vprašanje v zvezi s trgovanjem s koncesijami za izgradnjo domov za starejše občane.
30. november 2022
Zagotavljanje večjega števila novih postelj za namestitev starostnikov v domovih za starejše občane predstavlja enega iz med večjih izzivov pri izvajanju dolgotrajne oskrbe po meri ljudi. »Da bomo povečali dostopnost domov za starejše občane, smo se zavezali tudi v naši koalicijski pogodbi, kjer smo zapisali: ”Prednostno bomo razvijali javno izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu in širili mrežo javnih domov starejših občanov”(Programski del koalicijskega dogovora, str.34),« je uvodoma poudarila poslanka.
V prejšnjem mandatu vlade Janeza Janše je ministrstvo, pristojno za socialno varstvo starejših, pod vodstvom nekdanjega ministra Janeza Ciglerja Kralja poskušalo problem pomankanja kapacitet v domovih za starejše prednostno reševati s podeljevanjem koncesij za izgradnjo novih zasebnih domov. V zadnjem času se je tako gradnja zasebnih domov za starejše izkazala za odličen posel, saj morajo stanovalci v domovih poleg namestitve in oskrbe plačati tudi stroške izgradnje zasebnega doma. Zaradi česar je končna cena namestitve v zasebnem domu za starostnike bistveno dražja od namestitve v javnem domu.
Merila za podelitev koncesije so bila v razpisu jasna:
- »da je pravna oseba v Republiki Sloveniji registrirana za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesije, oziroma da je podružnica tuje pravne osebe za opravljanje te dejavnosti vpisana v register v Republiki Sloveniji ali, da je fizična oseba v Republiki Sloveniji registrirana za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesije,
- da izpolnjuje pogoje glede prostorov, opreme, kadrov in druge pogoje, kot jih določajo zakon in na njegovi podlagi izdani izvršilni predpisi za opravljanje storitve, za katero se razpisuje koncesija,
- da ima izdelan podroben program dela izvajanja storitve,
- da zagotavlja kakovostno izvajanje storitve in
- da izkazuje finančno in poslovno sposobnost.«
Na ta način je bilo različnim podjetjem podeljenih večje število koncesij za zagotovitev več kot 1100 mest za storitve institucionalnega varstva za starejše občane. A že kmalu zatem so podjetja, ki jih je ministrstvo izbralo na razpisu, s podeljenimi koncesijami začela na veliko trgovati. Takšna primera trgovanja s koncesijami za izgradnjo doma za starejše občane sta bila na primer v Murski Soboti in Destrniku. Na vašem ”hiringu” pred pristojnim delovnim telesom Državnega zbora ste izpostavili: ”kar se tiče domov, ki zdaj prihajajo prek koncesij, bomo pregledali in jih poskušal razveljaviti”.
»Ob tej priložnosti bi želela tudi ponovno izpostaviti, da je območje upravne enote Ruše s 14.772 prebivalci še vedno edino upravno območje v Sloveniji, ki nima doma za starejše občane,« je bila jasna Muršič. Občina Ruše se je v letu 2020 povezala s podjetjem Senecura, ki je kandidiralo na razpis za podelitev koncesije in jo tudi dobilo, s čimer naj bi se zagotovila izgradnja doma za starejše s 150 posteljami. Iz razpisa za podelitev koncesije je razvidno, da bi se koncesija morala začeti izvajati 31. 12. 2022. »Za konkreten primer lahko rečem, da ni bilo izdano niti gradbeno dovoljenje, kaj šele začetek gradnje doma oziroma prve namestitve starejših v tem domu,« je bila jasna poslanka in na ministra naslovila naslednja vprašanja:
- Kakšno je vaše mnenje glede prodaj koncesij za izgradnjo domov za starejše? V razpisu je namreč jasno razvidno, da se koncesije podeljujejo za 40 let, prijavitelj na razpis pa mora izpolnjevati vse predpisane pogoje.
- Ali nameravate začeti postopek odvzema koncesij tistim, ki so se poslužili prodaje koncesij in kakšna je lahko usoda izgradnje teh domov za starejše?
- Kdaj in kje se predvideva gradnja domov za starejše iz javnih sredstev?
- Koliko sredstev je zagotovljenih v proračunu za leto 2023 in 2024 za izgradnjo javnih domov za starejše?
- Kakšni so načrti ministrstva glede gradnje doma za starejše v edini UE v Sloveniji, ki še vedno, nima doma za starejše, torej v Rušah?