Vodotoki v Pomurju niso bili vzdrževani več desetletij
Poslanec Socialnih demokratov Damijan Zrim je na ministra za naravne vire in prostor naslovil vprašanje v zvezi z urejanjem vodotokov v Pomurju.
19. september 2023
V občinah Pomurja so se v začetku avgusta letošnjega leta ponovno soočili s težavami poplavljanja voda iz vodotokov: Dobla, Mokoša in ostalih vodotokov, ki so vsi v lasti Republike Slovenija in v upravljanju Direkcije RS za vode.
“Težava je v tem, da ti vodotoki niso bili vzdrževani že več desetletij, saj se v njihovo vzdrževanje in čiščenje strug s strani upravljavca, sedaj Direkcije za vode, prej ARSO, ni vlagalo nič. Ker ni bilo nobenega vzdrževanje in čiščenja so se potoki zarasli. V njih raste že precej veliko drevje in gosto grmičevje, ki še dodatno zaustavlja normalen odtok vode, ter se s tem povzroča dvigovanje gladine vode v prej omenjenih potokih, ter posledično poplavljanje bližnjih zgradb,” je uvodoma pojasnil Zrim.
Poplavne vode so ogrožale stanovanjska, kot tudi nekatera gospodarska poslopja. V mnogih primerih je bilo potrebno posredovanje civilne zaščite in gasilcev, da so preprečevali vdor vode v objekte. S tem tako nastaja državljanom Slovenije gospodarska škoda, saj bo potrebno ponovno pristopiti k sanaciji teh objektov. Nekateri sedaj ogroženi objekti so bili že poškodovani v poplavah v letih 2013 in 2014. Državljani so poškodovane objekte sanirali. Ti so tudi upali, da bosta upravljavec Direkcije za vode – Sektor območja Mure in vzdrževalec potokov Mokoš, Dobel in ostalih vodotokov Pomgrad – VGP d. d. Vodnogospodarsko podjetje, opravila svoje delo ter potoke očistila naplavin in zamuljenosti. Žal je bilo upanje zaman.
“Na problem poplavljanja voda in razlivanja voda iz prej omenjenih potokov, se je opozorilo že v letu 2013 in 2014 in tudi prej, ko je tudi škodo po poplavnih vodah iz omenjenih vodotokov imelo veliko gospodinjstev. Takrat in do sedaj nam je bilo s strani predstavnikov Direkcije za vode – Sektor območja Mure vedno samo povedano, da ni denarja za čiščenje in odstranjevanja mulja,” je poudaril poslanec.
V nekaterih odgovorih pa je Direkcije za vode – Sektor območja Mure omenjala 100. člen Zakona o vodah, ki nalaga lastnikom zemljišč ob vodotokih II. reda, da so dolžni vzdrževati priobalno zemljišče. Vendar občine nimajo vzvodov, da bi lastnike priobalnih zemljišč prisilile, da bi zemljišča vzdrževali v skladu z omenjenim členom, saj zakon o vodah v svojem 174. členu določa, da ima pristojnost izvrševanja določb tega zakona inšpektor pristojen za vode.
Prav tako je v Zakonu o vodah v 98. členu zapisano, da država z obvezno gospodarsko javno službo zagotavlja vzdrževanje vodnih in priobalnih zemljišč in med drugim skrbi za pretočnost struge tekočih voda in odstranjevanje prekomerno odloženih naplavin, odstranjevanje plavja, odpadkov in drugih opuščenih ali odvrženih predmetov in snovi iz površinskih voda in z vodnih ter priobalnih zemljišč v upravljanju ministrstva.
Na podlagi navedenega je na ministra naslovil naslednja vprašanja:
- Kakšen načrt za sanacijo in čiščenje vodotokov v Pomurju ima ministrstvo za naravne vire in prostor?
- Koliko sredstev bo letos in v naslednjih letih namenjeno za sanacijo in čiščenje vodotokov v Pomurju?
- Kako namerava v bodoče, glede na poplave v avgustu letošnjega leta, ministrstvo za naravne vire in prostor, izvajati določbo 174. člena Zakona o vodah?