Kaj bo ministrstvo naredilo, da ne bo prihajalo do zastojev zdravstvene oskrbe za necovidne programe?
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je na ministra za zdravje naslovil poslansko vprašanje glede zastoja pri izvajanju zdravstvenih storitev.
24. november 2021
Uvodoma je opozoril na zaskrbljujoče stanje v slovenskem zdravstvu, ko zlasti javne bolnišnice s skrajnimi napori nudijo kakovostno pomoč vsem, ki so zboleli za boleznijo covid-19 in potrebujejo zdravljenje. »Članicam in članom zdravstvenih timov in pomožnemu osebju moramo biti hvaležni in spoštovati njihovo delo,« je zapisal.
Židan je izrazil tudi zaskrbljenost nad zastojem dostopa in izvajanja zdravstvenih storitev na večini drugih področij. »Name se obračajo državljanke in državljani, ki so v strahu in zaskrbljeni, saj pravočasno ne pridejo do zdravniške obravnave.«
V luči naslovljene tematike je poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan na ministra za zdravje naslovil naslednja vprašanja:
- Posamezne informacije govorijo, da se nekje do 10% zdravnikov in medicinskih sester na sekundarni ravni ukvarja s pomočjo covid bolnikom. To verjetno pomeni, da se 90% zdravstvenega osebja ne ukvarja s covid bolniki. Zakaj je potem skoraj generalni zastoj v zdravstvu? In to v javnem zdravstvu. Bolniki pa hkrati javljajo, da samoplačniško pridejo do zdravstvenih posegov tudi v državnih bolnišnicah.
- Kljub temu, da se klasičnih zdravstvenih storitev opravlja bistveno manj, pa iz ZZZS javljajo, da bo letošnja bilanca izravnana. Koliko denarja bi letos zmanjkalo ZZZS, če bi se opravljale vse načrtovane storitve ali celo vse potrebne storite?
- Kakšne ukrepe na prihodkovni strani javnega financiranja načrtujete, da bodo pokrite vse potrebe slovenskega zdravstva? In tudi potrebe vašega Zakona o dolgotrajni oskrbi? Razmišljate o dvigu prispevne stopnje za zdravstvo? Upam, da ne načrtujete prevalitve bremena financiranja neposredno na uporabnike preko nesolidarnega zasebnega zavarovanja ali doplačevanja zdravstvenih storitev.