Dejan Židan: na podlagi katerih podatkov je ministrstvo omejilo prehajanje državne meje?
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je na ministra za notranje zadeve naslovil poslansko vprašanje o omejevanju prehajanja meja Slovenije glede na odlok, ki ga je sprejela Vlada RS.
1. april 2021
Poslanec je v obrazložitvi vprašanja ministra spomnil na nedavne izjave, ki jih je slednji imel v oddaji Odmevi dne 26. marca 2021. “Pred dobrimi 14 dnevi sem s strani ministra za zdravje in zdravnikov bil obveščen, da je relativno veliko povečanje hospitaliziranih v bolnišnicah posledica vrnitev ljudi iz držav nekdanje Jugoslavije. Da gre za ljudi, ki so bili v posrednem ali neposrednem stiku s temi ljudmi, zato smo se pač morali na žalost odločiti, da prepovemo oziroma omejimo tudi izstop iz naše države. Enostavno bo potrebno biti odkrit in povedati, da v Sloveniji živi toliko in toliko naših nekdanjih sodržavljanov, torej ljudi, ki imajo bodisi stalno bodisi začasno prebivališče v Bosni, v Srbiji, začasno pa živijo zgolj v Sloveniji, in da je pravzaprav običajna praksa, da ti ljudje ob vikendih, še bolj pa seveda med prazniki in ti prazniki so pred nami, odhajajo domov. Stanje v Bosni, stanje v Srbiji, stanje v Makedoniji je vsak dan slabše, torej daleč od rdečega, ampak se že zelo približuje črnemu, zato je bilo pravzaprav potrebno omejiti predvsem ta gibanja na naš jugovzhod, “ je v Odmevih povedal minister Hojs.
Židan je ob tem opozoril, da je iz covid sledilnika razbrati stanje po Evropi in t.i. uvožene primere iz ocen NIJZ, na podlagi česar se potem pripravi listo varnih držav.
“Na osnovi sklepa vlade pa se določa seznam držav z obvezno 14-dnevno karanteno (t.i. rdeči seznam). Novo potrjeni primeri, ki smo jih v Slovenijo uvozili iz posamezne države v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev so iz balkanskih držav na dan 30. 3. 2021 sledeči: iz Hrvaške 10 primerov, iz Bosne in Hercegovine 13 primerov, iz Črne Gore 1 primer, iz Srbije 7 primerov iz Severne Makedonije 7 primerov. Kot primer naj navedem še Avstrijo s 27 primeri in Italijo s 14 primeri,” je ob vprašanju ministru še zapisal Židan. Na podlagi navedenih podatkov poslanec “težko verjame”, da so vnosi iz, s strani ministra, omenjenih držav, vplivali na poslabšanje epidemiološke slike v Sloveniji, ko se je odločalo za prepoved prehajanja državne meje: “da ste se samo na podlagi tega odločili za prepoved prehajanja naše državne meje,” je dodal.
Na podlagi navedenega je poslanec Židan ministra povprašal:
- Na podlagi katerih podatkov, ki javnosti očitno niso znani, ste na vladi sprejeli odločitve glede omejevanja izstopov in vstopov na mejah Slovenije? Je to bil predlog stroke ali kar še en ukrep »po občutku«? Prosim vas za pisni dokument, iz katerega bo razvidno, da gre za predlog stroke.
- Ali se vi in vlada zavedate, da gre zaradi diskriminiranja državljanov Slovenije na temelju prepovedanega merila razlikovanja iz 14. člena Ustave RS za ukrep, kjer obstaja velika verjetnost kršitve Ustave? Boste prevzeli politične posledice, če tako ugotovi Ustavno sodišče?
»Dr. Franc Trček za nas ni neznanka, je izkušen poslanec in intelektualec, s katerim smo tudi v preteklosti dobro sodelovali, se skupaj velikokrat podpirali v rešitvah, kdaj pa imeti tudi drugačne poglede«, je poudaril Matjaž Han. Pri Trčku ceni direktnost, čeprav je lahko to v politiki pomanjkljivost: »Jaz osebno to vrlino izredno cenim, tudi sam sem bil s strani poslanca Trčka deležen kakšne kritike, ki pa prav v politiki ne sme postati odveč.«
Dr. Franc Trček je v izjavi dejal, da je po odhodu iz poslanske skupine stranke Levica razmišljal o dveh možnostih, »o odhodu iz politike ali remontu«. Glede prve opcije je prejel močan signal volivcev, da naj o tem ne razmišlja, glede na nove okoliščine z epidemijo pa se je po opravljenih pogovorih s predsednikom SD mag. Dejanom Židanom odločil za pristop k poslanski skupini SD. Po njegovih besedah je sodelovanje sedaj v preizkusni dobi in da upa, da se bodo ujeli: “Navsezadnje se mora stara socialna demokracija spomniti, od kje je prišla – iz delavskega boja in boja proti fašizmu. Nova levica pa mora odrasti.” Izpostavil je tudi zunajparlamentarne dele levice, kot so Pirati, in opozoril, da če “kdaj ni čas za drobljenje, je to zdaj.”