Pričakujem, da sta pristojna ministra ob dogovoru za višje zdravniške plače izpogajala tudi koristi za paciente
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je na ministra za zdravje in ministra za javno upravo naslovil poslansko vprašanje glede dogovorjenega dviga plač za zdravnike in zobozdravnike in morebitnih zavez za koristi pacientov.
3. februar 2022
»Namen pogajalskih procesov je, da se dosežejo koristi tudi za državljanke in državljane, ki jih ministri v času pogajanj morate zastopati,« je bil uvodoma jasen Židan. Ob tem je opomnil na informacije zadnjih dni, naj bi se pristojni ministrstvi s sindikatom Fides, brez vseh deležnikov javnega sektorja, ki naslavljajo ostale poklicne skupine, dogovorili o znatnem dvigu plač za zdravnike in zobozdravnike. Dvig po izračunih poslanca znaša 26,5% oziroma tudi 31,6% »in ne, kot trdijo podatki, ki krožijo v javnosti, in sicer 24%.«
Poslanec je izpostavil, da ob dogovoru nikjer ni zaznati zavez ali koristi za paciente. »Verjamem, da se vsi zavedamo, da je zdravstveni sistem namenjen zlasti bolnikom. Namen pogajalskih procesov pa je, da se dosežejo koristi tudi za državljanke in državljane, ki jih ministri v času pogajanj morate zastopati,« je bil jasen.
Židan je na ministra tako naslovil vprašanje:
- Ali ste v okviru pogajanj dosegli, da bo 130.000 državljank in državljanov, ki je trenutno brez osebnega zdravnika, zavoljo dogovora o velikem zvišanju plač zdravnikov v primarnem zdravstvu le prišlo do osebnega zdravnika?
Nadalje je opozoril tudi na znatno povečanje števila družinskih zdravnikov v zadnjih 15-ih letih – za 13,5 %, ob tem, da so se, po njegovih besedah, »mimo skrbi za paciente, spremenili normativi (glavarina) brez primernega obdobja prilagoditve in posamezni pacienti.« Najbolj zaskrbljujoč rezultat te politike se, kot je izpostavil poslanec, kaže v enormni kar 130.000 državljank in državljanov, ki je ostalo brez osebnega zdravnika. »Vaši ukrepi gredo samo v smeri prošenj in obljub o finančni stimulaciji za več sprejetih pacientov, obdobje bistvenega zvišanja plač pa bi moralo prinesti tudi zavezo, da bo vsak imel dostop do družinskega zdravnika,« je opozoril in ministra povprašal:
- Ali ste dosegli zavezo, da bodo v javnih (državnih bolnišnicah) zdravstveni timi opravili vse zdravstvene storitve, ki jih v preteklih letih epidemije niso opravili, čeprav so bile izplačane plače večinoma pomembno višje kot v časih, ko je bilo opravljeno več zdravstvenih storitev?
- Ali ste dosegli, da bodo ob velikem zvišanju plač zdravstveni timi in nasploh zdravniki opravili vse potrebne zdravstvene storitve, ki jih pacienti potrebujejo, pa do njih ne pridejo v svojih matičnih zdravstvenih ustanovah temveč pri drugih izvajalcih?
Prav tako Židan od pristojnih dveh ministrov pričakuje pojasnila, ali so se ob dogovoru za zvišanje plač zdravnikov in zobozdravnikov zagotovila dodatna sredstva – po oceni Židana – že tako opešane zdravstvene blagajne. Kot je zapisal, se slednja sedaj sooča s približno 145 mio evrov izgube, »dodatnih skoraj 100 mio evrov luknje v javni zdravstveni blagajni ste z vašo koalicijo ustvarili s spremembo načina izplačila bolniške odsotnosti, z dogovorom o znatnem zvišanju plač zdravnikov in zobozdravnikov pa ste zdravstveno blagajno še dodatno obremenili, obstaja tveganje, da bo ta obremenitev zavoljo dogovora znašala kot 200 mio evrov. »V kolikor niste zagotovili dodatnega denarja, to pomeni, da bo za paciente na voljo še manj zdravstvenih storitev,« je kritično pripomnil poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan, ki od ministra Poklukarja in ministra Koritnika pričakuje tudi odgovor na vprašanje:
- Boste podprli podobno zvišanje plač v drugih delih javnega sektorja (tudi vrhunskim znanstvenikom, šolnikom, pa vojakom, policistom in še bi lahko našteval)? Boste podali poziv delodajalcem, da tudi v gospodarstvi dvignejo plače za več kot četrtino?