Dejan Židan: Se vlada maščuje taksistom zaradi njihovega nasprotovanja škodljivi praksi UBER-ja?
Poslanec Socialnih demokratov je na Vlado RS naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z obveznim testiranjem za taksiste, ki jih na vsakih tri dni zahteva Odlok o omejitvah in načinu izvajanja javnega prevoza potnikov na ozemlju Republike Slovenije. Poslanec namreč ne razume odločitve vlade, da po skoraj letu od izbruha epidemije, vlada sedaj uveljavlja obvezno testiranje, med tem ko v vmesnem času taksistom testiranja ni bilo potrebno opravljati.
23. februar 2021
V današnji izjavi za javnost ob vložitvi poslanskega vprašanja je Židan spomnil, da so taksisti v času, ko je bil popolnoma ustavljen javni potniški promet taksisti opravili zelo pomembno delo in skrbeli za prevoz državljank in državljanov. Ob tem je izpostavil, da je bila epidemiološka slika takrat slabša od sedanje, pa testiranja v tistem času taksisti vseeno niso potrebovali za opravljanje svojega dela in so potnike vozili v skladu z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
»Ko poskušam poiskati vzorčne primere v drugih državah EU, jih ne najdem. Spomnim pa se nasprotovanja taksistov škodljivim praksam modela Uber, ki razvrednoti položaj delavcev in za katerega sta značilna izogibanje odgovornosti do zaposlenih, potrošnikov in ne nazadnje zaradi izmikanja plačilu davkov tudi do državnega proračuna,« je še dodal.
V luči navedenega je zato poslanec na vlado naslovil naslednja vprašanja:
- Kje so strokovne podlage za takšno odločitev do taksistov? Gre mogoče za maščevanje taksistom zaradi njihovega nestrinjanja s prihodom UBER-ja?
- Katere EU države so po vam dosegljivih podatkih uvedle testiranje taksistov na vsake tri dni?
- Kakšno je mnenje zdravstvene stroke do tako pogostega draženja nosne sluznice?
Obenem pa je vlado tudi pozval, da nemudoma vzpostavi dialog poslansko pobudo: s Sindikatom taksistov pri Sindikatu delavcev prometa in zvez Slovenije in skupaj z njimi najde ustrezne rešitve.