Dovolj je ignorance vlade, ki ljudi pušča v hladnih stanovanjih
Socialni demokrati, LMŠ, Levica in SAB so danes napovedali vložitev urgentnega zakona za preprečevanje energetske revščine.
9. december 2021
V omenjenih strankah so namreč prepričani, da pasivnost in ignoranca vlade do vse večjih stisk ljudi, ob enormnem porastu cen energentov, posledično pa tudi ostalih dobrin, terjata takojšen odziv. V SD, LMŠ, Levici in SAB so zato pripravili zakon, ki predvideva ukrep energetskega dobropisa oz. t.i. energetskega vavčerja za ranljive skupine prebivalstva. Te bodo vavčer med drugim lahko unovčile za nakup energentov za gospodinjstva, za plačilo dobave električne energije, toplote ali plina ter pri nakupu naftnih derivatov.
V SD, LMŠ, Levici in SAB so ob tem opozorili na, kot so poudarili, »popolno ignoranco vlade do stisk ljudi« ter spomnili na medle napovedi ukrepov s strani predstavnikov ministrstev, po tem, ko so bili ti večkrat s strani opozicije pozvani k ukrepanju. Po prepričanju govornikov iz opozicije, so bile napovedi samo »prazne obljube«, ko se globoko v kurilni sezoni »še ni zgodilo nič.«
Tudi iz vrst stroke prihajajo vse bolj povedne ocene, da bo dvig cene samo za električno energijo gospodinjstva dodatno obremenil za 100 evrov na leto. Že vse leto se po njihovi oceni dražijo tudi kuriva in goriva, kar se je že odrazilo v bistveno povišanih maloprodajnih cenah, ki jih plačujejo potrošniki, tudi najbolj ranljivi, ki nimajo kratkoročnih zmožnosti prilagoditve svoje porabe ali rezerv, s katerimi bi lahko pokrili rastoče cene nujnih nakupov energentov za ogrevanje.
»Resne vlade so k tej problematiki pristopile že v začetku oktobra, pri nas pa se s tem, namesto vlade, ukvarjajo lokalne skupnosti,« je bil v izjavi uvodoma kritičen poslanec Socialnih demokratov dr. Franc Trček. Spomnil je na številna, več mesecev trajajoča opozorila opozicije, naj vlada končno prične reševati vprašanje energetske revščine, kot to počno številne države po Evropi. »Zavedajoč se nastalega položaja in neposluha vladajočih, smo v opoziciji spisali zakon, ki to problematiko naslavlja in jo rešuje.
Zakon v obliki energetskega vavčerja naslavlja šestino državljank in državljanov, ki jim povišanje cen energentov predstavlja velik socialni izziv in jih tudi najbolj prizadene,« je izpostavil. Med drugim je poslanec izpostavil primer dobre prakse v občini Maribor, kjer so nedavno sprejeli odločitev o subvenciji za plačilo ogrevanja. Po oceni Trčka bi morala država k problematiki pristopiti na nacionalno ravni, sredstva pa bi se po opozicijskem predlogu pridobila iz podnebnega sklada, »pri katerem minister za okolje in prostor sedaj »varčuje« za posle betoniranja,« je bil nadalje slikovit Trček.
K problematiki je za razliko od aktualne oblasti pristopila tudi Evropska komisija, sredi oktobra je slednja objavila okvir ukrepov za kratkoročno in srednjeročno pomoč državljankam in državljanom za prebroditev energetske krize. »Vlada Janeza Janše pri pripravi in sprejemu ukrepov zamuja najmanj 100 dni in nesprejemljivo je, da je situacija za mnogo državljank in državljani izbira med ogrevanjem in hrano,« je bil v zaključku oster poslanec Socialnih demokratov dr. Franc Trček.