dr. Branko Gabrovec
strokovnjak za zdravstveni menedžment, predsednik Sveta SD za zdravje
26. julij 2021
Zato, lepo prosim, cepimo se.
Osebno
Ni se vam potrebno strinjati z zapisanim (bom pa vesel, če se). Je zgolj prijazen poziv in iskrena prošnja k ukrepanju.
Jaz sem se cepil. To sem storil takoj, ko je bilo možno. Sicer mislim, da mi ne bi bilo potrebno, sem v “zdravih” in “fit” letih, zato je možnost za resnejši zaplet, kljub okužbi majhna.
A sem se vseeno cepil. V najožjem smislu sem se cepil zaradi mojih staršev. Oba v zrelih letih, multimorbidna kronična pacienta. V širšem smislu pa sem se cepil tudi za vas, za vaše svojce in starše. Cepil sem se, da se družba lahko normalizira, da bo lahko moj otrok šel v šolo, da ohranimo delovna mesta itd. Lahko rečem, da sem se cepil zaradi solidarnosti. Solidarnost pa je temelj empatične družbe. Če s tem preprečim eno posredno smrt, eno izgubljeno delovno mesto ali en izgubljen šolski dan, sem svoje opravil.
Je bilo težko? Nee, niti malo. Tveganje? Ja, obstaja, je pa tako zelo, zelo majhno, da je zanemarljivo. Če sem se v letih študija kaj naučil, je to, kaj je znanost, kako se dokazujejo znanstveni dosežki ipd. Verjamem, da tega vsi ne vedo. Je pač del študija. Ključno naj bo, da zaupamo v stroko in znanost. Jaz zaupam. Avto na popravilo peljem k mehaniku, in ne psihologu. Po nasvet glede vnetega grla otroka peljem pediatru in ne frizerju,… lahko še naštevam. Če glavni protagonist epidemiologije Mario Fafangel pravi, da je cepljenje nujno, koristno, varno, potem se prosim cepimo.
Kadimo, pijemo alkohol in sladke pijače, se redimo, jemo paštete, hrenovke, potem pa se ne bi cepili, ker je nekaj …, no prosim!
Še nekaj.
Za ta virus bi lahko rekli, da je mejni virus. Je bolj nevaren kot kakšna gripa, a kljub vsemu dosti manj, kot recimo Ebola ali kakšna druga nalezljiva bolezen. Iz tega razloga morajo imeti tisti, ki nam cepljenje priporočajo, visoko zaupanje v družbi. Ker je obvladovanje te epidemije prevzela politika ali politična stroka, ki v javnosti uživa zelo nizko stopnjo zaupanja, je tudi precepljenost temu primerna. Politike v tem trenutku ne moremo spremeniti, lahko pa smo družbeno bolj odgovorni in solidarni, kot je politika sama. Pomembno je tudi, da se družba ne polarizira na cepljene in necepljene, kot nas želijo razdeliti vladajoči. Bodimo strpni drug do drugega, ne glede na to, kaj si kdo misli in čuti do cepljenja.
Strokovno
Samo z zaščitnimi ukrepi ni možno dovolj učinkovito preprečevati novih okužb z virusom SARS-CoV-2. Cepivo je varno in učinkovito sredstvo za preprečevanje širjenja bolezni. Cepljenje je v tem trenutku edino realno upanje in najbolj varen ter učinkovit ukrep za zajezitev pandemije COVID-19. Da bi nenehno nevarnost obolevnosti in smrtnosti zaradi hudega akutnega respiratornega sindroma SARS-CoV-2 oziroma pandemijo COVID-19 nadzorovali in v določenem obdobju končali, mora biti velik del prebivalstva imun na virus, kar lahko najbolj varno in učinkovito dosežemo s cepivom. Strokovnjaki ocenjujejo, da je tveganje, ki ga prinaša cepljenje bistveno manjše kot tveganje, ki ga predstavlja sama bolezen, ki lahko kljub lažjemu poteku pusti dolgotrajne posledice. Cepiva so tehnologija, na katero se je človeštvo že v preteklosti pogosto zanašalo, da bi zmanjšalo število žrtev nalezljivih bolezni (Mathieu et al., 2021). Ocenjuje se, da so cepiva proti nalezljivim boleznim med letoma 2011 in 2020 rešila najmanj 23 milijonov življenj (LA et al., 2013). Nekatere bolezni pa se je s pomočjo cepljenja celo izkoreninilo (Cepljenje | GOV.SI, n.d.).
S cepljenjem zaščitimo sebe in druge. Cilj cepljenja proti COVID-19 je v prvi vrsti predvsem zmanjšanje števila obolelih, hospitaliziranih in nenazadnje umrlih. Oseba, ki je cepljena je zaščitena pred obolelostjo oziroma tvega mnogo nižjo verjetnost za težji potek bolezni ali celo smrt zaradi bolezni COVID-19 kot oseba, ki ni cepljena.
Oseba, ki je cepljenja, bo manj verjetno prenašalec bolezni, kot oseba, ki ni cepljena. Dokazi kažejo, da imajo cepljeni v primeru okužbe v nosu in ustih manj virusnih delcev, s čimer se zmanjša možnost, da bi ga prenesli na druge. S tem cepljeni zaščitimo tiste, ki zaradi zdravstvenih razlogov (na primer osnovne bolezni, ki je nezdružljiva s cepljenjem), ne morejo biti cepljeni.
Torej višja kot je med prebivalstvom precepljenost, manj je obolelih, hospitaliziranih, manjša je obremenjenost zdravstvenih sistemov, manj je umrlih, bolj je pandemija pod nadzorom, večja je možnost, da se bolezen izkorenini in da se življenje ponovno normalizira, s tem pa zmanjšanja psihološko breme, ki ga nosi prebivalstvo zaradi načina življenja v času pandemije. Glede na to, da je marsikatera dejavnost pogojena s predložitivijo dokazila o prebolevnosti, cepljenosti ali negativnem izvidu testiranja, pa v primeru, da smo cepljeni prihranimo tudi čas in denar, ki ga namenimo testiranju, hkrati pa smo pri svojih dejavnostih in gibanju tudi manj omejeni.
Zato, lepo prosim, cepimo se.