Državni zbor potrdil zakonodajo za dodatno spodbudo vlaganja tujih investitorjev
Državni zbor je soglasno sprejel predlog sprememb in dopolnitev Zakona o spodbujanju investicij, ki so ga pripravili na gospodarskem ministrstvu pod vodstvom Matjaža Hana. Po novem bo oddaja vloge po tem zakonu možna še pred registracijo gospodarske družbe v Sloveniji, spodbudo pa bo lahko prejela tudi podružnica tujega podjetja s sedežem v EU. »To je korak k debirokratizaciji in pomeni dodatno spodbudo tujim investitorjem za investicije v Sloveniji,« izpostavljajo na ministrstvu.
29. marec 2024
Zakon o spodbujanju investicij je bilo treba spremeniti predvsem zaradi zagotavljanja skladnosti z evropskimi pravili o pomoči, ki so bile spremenjene v letu 2023. Po novem lahko investitor vlogo za investicijsko spodbudo odda, še preden ima v Sloveniji registrirano gospodarsko družbo ali podružnico tujega podjetja. Pogoj je, da ima bodisi gospodarsko družbo bodisi podružnico tujega podjetja v Sloveniji registrirano najkasneje v trenutku izplačila spodbude.
Dodatno se uvaja možnost, da spodbudo pridobi tudi podružnica tujega podjetja, ki ima sedež v državi članici EU. To pomeni, da podjetju, ki ima sedež v državi članici EU, v primeru investicije v Republiki Sloveniji, tu ne bo treba ustanavljati nove gospodarske družbe, temveč bo dovolj že registracija podružnice tujega podjetja v sodnem registru Republike Slovenije. Možnost pridobitve spodbude za podružnico tujega podjetja je novost, dodana v luči zagotavljanja temeljnih svoboščin (prosti pretok storitev in kapitala), ki veljajo med državami članicami EU. Pomeni debirokratizacijo, s čimer se dodatno spodbuja tuje investitorje za vlaganje na območju Republike Slovenije.
Državni sekretar na MGTŠ mag. Dejan Židan je dejal, da ga veseli enotna podpora zakonu. »Ta zakon bo že 22. zakon iz obdobja ministrstva, ko ga vodi minister Matjaž Han. Tudi na ta način izgrajujemo okolje, ki je bolj vzpodbudno za razvoj gospodarstva, turizma in športa,« je še dejal.
Poslanka SD Bojana Muršič je v razpravi pred sprejemom dejala, da gre pri predlogu zgolj za tehnične spremembe, da pa lahko v kratkem pričakujejo širši poseg v predpise na tem področju. Poudarila je, da mora EU zelo hitro in učinkovito prenoviti svoj okvir za državne pomoči, sicer tvega še večje razvojne zaostanke, denimo za ZDA in Kitajsko, ki da državne spodbude namenjata v bistveno večjem obsegu. Izrazila je upanje, da v novem okviru evropskih državnih pomoči »ne bo znova prevladala neoliberalna logika, ki trmasto zagotavlja minimalno državno intervencijo, razen seveda ko so ogroženi elitni sektorji gospodarstva«.