Dušan Semolič: Socialna demokracija
V kakšni družbi bomo živeli? Ali bodo ljudje živeli bolje? Bo manj krivic in revščine?
Da – odgovore na ta in mnoga druga vprašanja moramo iskati v odgovoru na vprašanje, ali bomo Socialni demokrati zmogli uveljaviti alternativo agresivnega neoliberalizma?
Zato moramo socialni demokrati ne le ohranjati, pač pa krepiti tisto nujno občutljivost na razmere, v katerih so se znašli mnogi ljudje in ki zahtevajo spremembe na bolje; razmere, v katerih bo več pravičnosti in solidarnosti. Razmere, v katerih bodo delavke in delavci spoštovani, imeli dobre plače; delali v pogojih, v katerih bo na delovnem mestu zaščiteno njihovo zdravje in jim bo delovni čas omogočil tudi kvalitetno družinsko življenje. Razmere, ki bodo omogočile mladim zaposlitve na kvalitetnih delovnih mestih, ki bodo učinkovito zaščitena s pomočjo delovnopravne zakonodaje.
Ljudje zahtevajo, da ustvarimo razmere, da ko nastopi bolezen, dobi vsakdo v javnem zdravstvu takojšnjo pomoč, ne glede na svojo premoženjsko stanje; da imajo njihovi otroci možnost šolanja ne glede na premoženjsko stanje svojih staršev. Da imajo ljudje – ko se upokojijo – dostojne pokojnine.
Ali je vse to dosegljivo?
Odgovor na to je odgovor na vprašanje, kakšne vrednote bodo prevladale v naši družbi. In prav Social demokratska Slovenije bo in mora biti na čelu uveljavljanja takšnih vrednot. Zavzemamo se za razvoj v katerem delavske in socialne pravice, dostojne pokojnine, ne morejo biti nasprotnik gospodarskega razvoja – nasprotno, so predpogoj stabilnega gospodarskega razvoja. Zavzemamo se za razvoj, v katerem se ne bo v imenu tržnih zakonitosti, konkurenčnosti in vse večjih dobičkov uničevalo socialne države.
Ker delavske in socialne pravice niso večne, niso podarjene, moramo biti prav Socialni demokrati v Sloveniji glavni branik razvoja družbe, v katerem bo ustvarjeno bogastvo pravičnejše porazdeljeno na vse prebivalce Slovenije, tako da bo vse manj revščine in socialne negotovosti.
In še na nekaj moramo biti pozorni.
Smo del Evropske unije, ki mora soustvarjati pogoje za boljše življenje vseh prebivalcev Evropske unije. Toda nevidna, močna in vplivna roka kapitala še vedno obvladuje mnoge evropske ustanove, ki branijo predvsem interese kapitala in finančnih elit. Evropska unija se mora spremeniti. Zavreči mora vrednote neoliberalizma in postaviti v ospredje vrednote socialno tržnega gospodarstva, solidarnosti in socialne pravičnosti.
Dušan Semolič
Celoten časnik socialne demokracije lahko preberete tudi v elektronski verziji.