Evropski poziv k ukrepom proti širjenju ideologije sovraštva
Skupina 45 evropskih poslancev, med njimi pet iz Slovenije, je na Evropsko komisijo in Svet poslalo poziv, naj se odzoveta na porast ideologije sovraštva in sovražnega govora. Pozvali so tudi k zaščiti temeljnih vrednot Evropske unije, predvsem človekovih pravic in pravic manjšin, so zapisali v pismu, pod katerim je prvi podpisan evropski poslanec S&D/SD dr. Milan Brglez.
V pismo so opozorili, da ozadje nedavnega napada v nemškem mestu Hanau, kjer je strelec hladnokrvno umoril devet ljudi na javnih mestih, kjer se najpogosteje zbirajo priseljenci, lahko pripišemo rasističnim, ksenofobnim in mizoginističnim prepričanjem napadalca.
Nedavno streljanje v Nemčiji ni bilo osamljeno, temveč je bilo zadnje v nizu tragičnih dogodkov, ki so jih vzbudila nacionalistična in rasistična prepričanja posameznikov, so prepričani.
Navedli so, da je v mesecih, ko se Evropa ponovno sooča s porastom nacionalistične in protimigrantske miselnosti, potrebno opozoriti na povezavo med političnimi strankami, ki svojo politiko gradijo na sovraštvu in izključevanju, ter na radikalizacijo posameznikov in skupin, ki tovrstne zločine neposredno izvedejo.
Poudarili so, da še več zaskrbljenosti vzbuja, da nekatere politične stranke svojo ideologijo izključevanja in ideologijo sovraštva izvajajo prek klasičnih medijev ter tudi preko spleta, še posebej prek novejših, družbenih omrežij. “Glede na to, da nekatere evropske skrajno desne stranke takšne medije celo finančno podpirajo, s ciljem spodbujanja in razširjanja svojih nedemokratičnih in represivnih idej, se bojimo, da bo takšne medije v prihodnje nemogoče regulirati,” so izpostavili v pismu, ki so ga, zraven Tanje Fajon in dr. Milana Brgleza, še podpisali Irena Joveva, Klemen Grošelj in Ljudmila Novak.
“Združeni v različnosti” je geslo, ki ga je EU sprejela pred 20 leti, so zapisali ter dodali, da je danes to geslo na udaru in se zdi daleč od realnosti. “Ne glede na to, ne sme in ne more biti – ne na evropski ne na nacionalni ravni – nobenega prostora za relativizacijo desnega ekstremizma.”
Podpisane članice in člani Evropskega parlamenta so tako pozvali Evropsko komisijo in Svet, da vzpostavita lastno zavedanje o resnosti porasta ideologije sovraštva in sovražnega govora. Prav tako pričakujejo, da bosta obe instituciji z vsemi demokratičnimi sredstvi, ki so jima na voljo, zagotovili zaščito temeljnih vrednost Evropske unije, začenši z varstvom človekovih pravic in pravic manjšin ter doslednim spoštovanjem načela nediskriminacije in strpnosti do drugačnih in drugačemislečih.
“To so namreč vrednote, ki omogočajo sobivanje in medsebojno spoštovanje na evropski celini.”
Podpisniki (po naključnem vrstnem redu):
Attila Ara-Kovács
Jan-Christoph Oetjen
Margrete Auken
Marisa Matias
José Gusmão
Dietmar Köster
Anna Cavazzini
Niklas Nienaß
Özlem Demirel
Charles Goerens
Raphaël Glucksmann
Irena Joveva
Diana Riba i Giner
Manuel Bompard
Nathalie Loiseau
Maria Walsh
Alice Kuhnke
Svenja Hahn
Pernando Barrena Arza
Ljudmila Novak
Pascal Durand
Benoît Lutgen
Andreas Schieder
Manon Aubry
Javi López
Klemen Grošelj
Carles Puigdemont i Casamajó
Antoni Comín i Oliveres
Clara Ponsatí Obiols
Hannah Neumann
Corina Crețu
Isabel Carvalhais
Peter Pollák
Tanja Fajon
Marek Belka
Predrag Fred Matić
Victor Negrescu
Karin Karlsbro,
Sirpa Pietikäinen
Pierrette Herzberger-Fofana
Łukasz Kohut
Sándor Rónai
Isabel Santos
Aurore Lalucq