Iz Opozicije: “Upor še vedno živi.”
Ob današnjem dnevu upora proti okupatorju se je dr. Jernej Štromajer v osmem spletnem pogovoru Opozicija pogovarjal z generalnim sekretarjem ZZB NOB Aljažem Verhovnikom, predsednikom Mladega foruma SD Lukom Gorškom, članico upravnega odbora evropske dijaške organizacije OBESSU Lucijo Karnelutti in članico predsedstva SD Nevo Grašič. S predstavniki mlajše generacije se je pogovarjal o tem, ali so vrednote Osvobodilne fronte in upora še vedno aktualne v današnjem svetu in za nove generacije, za kaj in proti čemu potekajo upori v sedanjosti ter prihodnosti.
Jure Verhovnik je uvodoma ob današnjem prazniku povedal, da je danes Zveza združenj borcev organizacija, ki tudi v današnjem času uresničije vrednote narodno – osvobodilnega boja: “Brez Osvobodilne fronte ne bi bilo svobode in brez svobode slovenski narod ne bi obstal. To nam priznava ves napredni svet, nenazadnje so bili slovenski partizani gostje 70. obletnice izkrcanja zaveznikov v Normandiji. To je veliko priznanje slovenskemu odporniškemu gibanju, ki ima svetovne razsežnosti.” Pri tem je mnenja, da svoboda ni samoumevna.
Lucija Karnelutti meni, da “aktivizem med mladimi postaja vse bolj aktualen. To opazujem tudi iz evropske perspektive. Najbolj zanimivo je, kako se v različnih državah pojavljajo različne oblike aktivizma. “V Italiji za skoraj vsako zahtevo organizirajo protest, medtem ko v Sloveniji izražamo stališča in zahteve bolj skozi odprta pisma in peticije.” V zadnjem obdobju vidi dva vrhova aktivizma mladih: boj za podnebno pravičnosti in evropske volitve, ki je precej mladih aktiviral s kampanjo “Tokrat grem volit!”. Kot članica vodstva evropske dijaške organizacije predstavlja skoraj 10 milijonov mladih po celi Evropi. Kot večina mladinskih organizacij zagovarjamo moto “Nič o nas brez nas.” Mi skrbimo, da smo mladi vpeti v dialog z odločevalci.” Ocenjuje, da ko pride do neke drastične spremembe, se mladi hitro organizirajo in aktivirajo. Verjame, da imajo mladi še naprej neko aktivistično žilico, ampak je danes potreben večji dražljaj za aktiviranje.
Predsednik Mladega foruma SD Luka Goršek je v uvodu pogovora predstavil današnjo akcijo, ko aktivisti Mladega foruma po vsej Sloveniji rišejo znak Osvobodilne fronte, Triglav s kratico OF in rdečo zvezo, s pripisom “Upor živi”. Pravi, da je to v “v prvi vrsti spoštovanjem partizanom, da sploh govorimo v slovenskem jeziku in imamo svojo kulturo. Hkrati pa s tem vlečemo vzporednice med takratnim in sedanjim časom, ko se širi gonja proti manjšinam, rast skrajno desnih idej, sovraštvo. Obstajajo določeni indici, da se nekatere države po koroni ne bodo odrekle tej oblasti, ki so jo vzpostavile v času epidemije. Ena takih držav je Madžarska, kjer so znani po zniževanju demokratičnih standardov. Zato smo se v Mladem forumu odločili, da naši oblasti in vsem damo vedeti, da upor še vedno živi.”
Neva Grašič je kot o najpomembnejši bitki mladih današnjega časa izpostavila podnebne spremembe, pri tem pa kot zgled navedla Greto Thunberg z opozorilom, da bodo na tem planetu živele tudi naslednje generacije. Iz njenega protesta se je rodilo množično gibanje mladih za podnebno pravičnost. “Breme skrbi za prihodnost smo prevalili na najmlajše. Podnebje, okolje, tudi socialna in ekonomska tveganja, smo v tej družbi prevalili na petnajstletnike. Greta je na vrhu ZN povedala točno to: Jaz ne bi smela biti tukaj, jaz bi morala biti v šoli. Kako si drznete…,” opozarja Neva Grašič. Iz tega se rojeva poziv k radikalnim spremembam za drugačen, boljši razvoj, hkrati pa te pozive podpira ob mladih tudi na tisoče znanstvenikov in aktivistov: “To gibanje in ta aktivizem mladih je morda zadnje upanje, da se vsi skupaj izognemo katastrofi. Greta je le zadnja v seriji močnih mladih žensk, ki menijo, da če sprememb ni mogoče doseči znotraj obstoječega sistema, je potrebno spremeniti sistem.”
Neva je opozorila na več razsežnosti sedanje krize. “Ne smemo pozabiti, da se EU in svet sooča s tremi krizami naenkrat. O epidemiji, ki se preliva tudi v socialno in ekonomsko krizo, o okoljski in podnebni krizi, pa tudi krizi demokracije, svobode in človekovih vrednot.”
Aljaž Vrhovnik, Lucija Karnelutti, Neva Grašič in Luka Goršek v Opoziciji #8.
Aljaž Vrhovnik je na drugi strani predstavil aktivizem mladih na lokalni ravni, kjer je bil pred leti ustanovitelj gibanja koroških mladih za izgradnjo tretje razvojne osi: “Hoč’mo cesto je danes koroški pozdrav. To je naslednji korak aktivizma. V zadnjih obdobjih se na socialnih omrežjih pojavijo iniciative, a to je potrebno kdaj storiti tudi v prostoru. Ta iniciativa je nastala leta 2014 in je preživela že tri vlade. Cilj je preprečiti beg možganov iz regije, saj je vse od osamosvojitve ta regija močno izčrpana. Tako majhna država kot smo, bi morali poskrbeti, da lahko ljudje živijo v svojem lokalnem okolju in da tam tudi ostajajo.”
Verjame, da je njihova civilna iniciativa pokazatelj, da se državljanski aktivizem splača: “Najprej smo postali resen sogovornik regiji in občinam, nato pa tudi države. leta 2014 je bilo stališče vlade, da ta cesta ni potrebna. Danes smo tako rekoč pred prvo lopato. Priti morajo mlajše generacije in strniti vrste, da dosežemo nek napredek.”
Lucija Karnelutti je govorila tudi o protestom slovenskih dijakov zaradi odločitev o letošnji maturi, pri tem pa podpira njihove zahteve in ne razume neposluha maturantov s strani Ministrstva za izobraževanje in Državnega izpitnega centra. “Dijaki so se aktivirali. V vsem tem času še nisem videla tako velike angažiranosti med dijaki. Do vsega tega ne bi prišlo, da če bilo obveščanje o maturi primerno,” pravi in dodaja, da je protest dijakov njihova naravna reakcija. “Matura mora biti izvedena pod pogoji, ki so za vse enaki. Nekateri dijaki še vedno nimajo dostopa do elektronskih naprav, knjižničnega gradiva in tudi razlike v organizaciji video predavanj od šole do šole,” poudarja in dodaja, da je matura vprašanje, s kateri mse srečujejo dijaki po vsej Evropi.
Tudi Luka Goršek je mnenja, da bo “to zelo slab znak, če ministrstvo in državni izpitni center ne bosta vsaj delno upoštevala njihovih zahtev. Čez dve leti se bomo spraševali, zakaj mladi ne gredo na volitve. Takrat se spomnimo, kako so bili ignorirani takrat, ko je šlo za njihove zahteve.”
Neva Grašič verjame, da so mladi tudi danes aktivni, “morda ne na tipične in konvencionalne načine. Tudi pri vseh pojavih v Evropi s teptanjem demokratičnih vrednot. Tem scenarijem se bo mogoče upreti, če ohranimo sposobnost kolektivnega kritičnega odzivanja. To, kar je začel OF. Kriza nikoli ne sme biti izgovor za zmanjševanje demokracije. Kljub temu in prav zaradi tega moramo biti angažirati, še bolj ‘alert’. Stari in mladi z zaskrbljenostjo gledamo poteze trenutne vlade, ko gre za spremembe zunanjepolitičnih usmeritev, kjer vlada mediji v tujini označuje za komunistična trobila, ko vidimo politično prepletenost z Orbanom in Madžarsko, ko govorimo o militarizaciji Slovenije in vzponu avtoritarnosti.” Verjame, da smo Slovenci skozi zgodovino že velikokrat dokazali, da smo naravnani demokratično in solidarno, zato verjame, da se oznaka “upor živi” lahko kaže tudi skozi različne druge aktivnosti: “Epidemija in odzivi nanjo so razgalili nesposobnost neoliberalnega kapitalizma, da ljudem omogoči varnost v najširšem pomenu. Vprašanje nas vseh je, kaj smo pripravljeni pri tem prispevati. Mladi ali stari. Drugačna politika je mogoča, drugačni načini upravljanja naše države so mogoči. Ni dovolj biti proti, prihodnost je v naših rokah.”
Verhovnik verjame, da smo Slovenci uporniški narod: “To smo dokazali v vsakem zgodovinskem prelomnem obdobju. Od boja za severno mejo, do partizanskega boja, do osamosvojitve. Ja, situacija je težka, vendar hkrati pravimo “Ne!” militarizaciji države in omejevanju svoboščin.” Ocenjuje, da se ljudje upirajo predvsem nameri vladajočih v smislu “Ostanite doma, mi pa bomo delali po svoje”. Poudarja, da bi danes potrebovali vlado narodne pomiritve, nekoga, ki bi nam dal upanje. S sovražno politiko, z delitvami in prerekanji nam to ne bo uspelo. Zato se upor kaže na vsakem koraku. Ljudje sporočajo, da imajo vsega dovolj. Ljudi skrbi. Zato: živela osvobodilna fronta!”.
Že osmi spletni pogovor Opozicija se je zaključil s posnetkom iz 12. kongresa SD v Velenju, kjer je mešani pevski zbor Kajuh Velenje zapel Pesem XIV divizije.