Jani Prednik poziva vlado: nemudoma odprite mejne prehode za delovne migrante!
Poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik je dan po odločitvi o t.i. lockdownu ter s tem še dodatno zaostrenih pogojih prehajanja državnih meja na vlado naslovil pobudo za odprtje mejnih prehodov za delovne migrante.
29. marec 2021
Prednik je v pobudi opozoril na nevzdržno stanje delovnih migrantov zavoljo hipnih in neživljenjskih odločitev vlade pri režimu prehajanja državne meje, ki po poslančevi oceni delovne migrante potiskajo v kot. »Delovni migranti se tudi sedaj, kot že ničkolikokrat zaradi vedno novih pravil prehajanja državne meje, soočajo z veliko negotovostjo. Ta se pri marsikomu poglablja tudi v bojazen za službo, ko se praktično za dan naprej več ne more predvideti, kako se bo lahko prehajalo državno mejo; kje, kdaj in pod kakšnimi pogoji,« je bil jasen poslanec. Ta je nadalje dodal, da se morajo delovni migranti zaradi zaostrenega režima prehajanja državne meje do odprtih mejnih prehodov voziti precej dlje časa kot običajno, »tudi več kot uro dodatnega časa po obremenjeni in na odsekih nevarni cesti,« je izpostavil Prednik. Ob tem je opomnil tudi na večizmensko delo delovnih migrantov, ko se morajo ti ponoči ali zgodaj zjutraj za prehod meje odpraviti na bolj oddaljene mejne prehode.
Prednik v pobudi opozarja na nevzdržno stanje delovnih migrantov pri režimu prehajanja državne meje
Prednik je zato na vlado naslovil pobudo, da se, kot je zapisal, »nemudoma sprejme smiseln in življenjski načrt prehajanja državne meje, predvsem za delovne migrante in tiste, ki morajo državno mejo prehajati zaradi neodložljivih obveznosti.«
Ob tem je vlado pozval:
- da se za odpro mejni prehodi, ki so na obmejnih območjih prepoznani kot tisti, preko katerih prehajajo mejni migranti (statistika dnevnih prehodov meja),
- da se za prehajanje državne meje za 24 ur odpro tisti mejni prehodi, zaprtje katerih povzroča znatno podaljšanje poti do naslednjega mejnega prehoda, kar vpliva tako na varnost v prometu, prav tako pa zaprtje nekaterih mejnih prehodov veča gnečo na drugih, odprtih mejnih prehodih, s tem pa se povečuje tudi epidemiološko tveganje ter nesorazmerno bremeni naše državljanke in državljane, ki zaradi dela dnevno prehajajo državno mejo