Podpora predlogu resolucije o Nacionalnem programu varstva okolja za obdobje 2020-2030
Socialni demokrati si prizadevamo za napredno in socialno pravično podnebno politiko
Današnja razprava na seji Državnega zbora je tekla tudi o Predlogu resolucije o Nacionalnem programu varstva okolja za obdobje 2020-2030. Ta vsebuje dolgoročne usmeritve, cilje, naloge in ukrepe na področju varstva okolja ter ohranjanja biotske raznovrstnosti ter varstva naravnih vrednot.
Poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik je v svojem stališču pozdravil Predlog resolucije kot pomemben strateški dokument, ki ne samo da podaja nadaljnje ukrepe in usmeritve, temveč pomembno podpira tudi ostale politike s področja varstva okolja in ohranjanja narave. Prednik je pri tem izrazil skrb nad ekstremnimi podnebnimi spremembami ter vse bolj obremenjenimi mejami okoljske vzdržnosti našega planeta, ki so posledica slabega ravnanja z njegovimi naravnimi viri.
»Vzrok segrevanja je jasen: človeštvo je tisto, ki s svojo dejavnostjo spreminja sestavo ozračja in lastnosti površja do te mere, da se je energijsko ravnovesje na površini Zemlje spremenilo. Segrevanje ozračja je zatorej velika grožnja, ki zahteva korenite spremembe načinov, kako živimo ter kako se oskrbujemo z energijo in dobrinami,« je poudaril poslanec in dodal, da pri tem Slovenija ni izjema. Še več, opomnil je, da se Slovenija zaradi svoje lege in v primerjavi z drugimi območji, segreva kar dvakrat hitreje od svetovnega povprečja, zato je stopnja nujnosti za podnebno prilagajanje in omilitev posledic še toliko večja.
»Socialni demokrati si prizadevamo za napredno in socialno pravično podnebno politiko, v središče te ter naših prioritet pa postavljamo ravno varovanje okolja, boj proti podnebnim spremembam in pravičen prehod v nizkoogljično družbo,« je poudaril poslanec SD ter varstvo okolja in zeleni razvoj izpostavil kot nujen okvir vseh politik naše države, saj bomo le tako lahko dosegli družbeno in okoljsko samoobnavljanje.
Prehod v trajnostno organizirano družbo je po njegovem prepričanju ključni element napredne podnebne politike, ki zahteva horizontalen premik, prilagoditve in ukrepe na vseh področjih, od energetike in kmetijstva, do mobilnosti, dela in proizvodnje, zato da se doseže večja energetska in snovna učinkovitost.
»Podnebne spremembe, omejenost naravnih virov in neenak dostop do ključnih življenjskih in ekonomskih dobrin so namreč naš največji skupni izziv, ki zahteva premik v globalni zavesti, da je Zemlja edini planet, ki ga imamo in je skrb zanj prednostna, predvsem pa skupna naloga celotne družbe. Le na takšen način bomo lahko obrnili trend globalnega segrevanja in prihodnjim generacijam omogočili vsaj enake pogoje in možnosti, kot jih imamo danes mi,« je poudaril Prednik, ki je izpostavil še, da podnebne razmere nimajo ideologije in tako ne smejo biti podrejene političnim interesom. Zato je ključnega pomena, da si pri reševanju podnebne krize nalijemo čistega vina in prepoznamo ter upoštevamo omejitve našega planeta ter v luči teh tudi odgovorneje delujemo.
S konkretnimi ukrepi kot sta Nacionalni program varstva okolja za obdobje 2020-2030 kot tudi Resolucija o razglasitvi izrednih podnebnih in okoljskih razmer, ki smo jo prejšnji teden na pobudo Poslanske skupine Socialnih demokratov in skupaj z ostalimi poslanskimi skupinami vložili v zakonodajni postopek. Oba dokumenta morata po prepričanju poslanca postati temelj za nadaljnje ukrepe in usmeritve vseh politik naše države.
»Le tako bomo skupaj lahko obrnili trend globalnega segrevanja in prihodnjim generacijam omogočili vsaj enake pogoje in možnosti, kot jih imamo danes mi,« je zaključil v stališču Jani Prednik in resoluciji napovedal podporo poslancev Poslanske skupine Socialnih demokratov.