Javni poziv Socialnih demokratov:
Zahtevamo umik določbe predloga PKP6, ki izenačuje poklicno in splošno maturo
Podpredsednik Socialnih demokratov dr. Jernej Pikalo in poslanca Socialnih demokratov Samo Bevk ter mag. Marko Koprivc so na ministrico za izobraževanje dr. Simono Kustec naslovili javni poziv za umik določbe PKP6, ki izenačuje splošno in poklicno maturo v delu možnosti vpisa na univerzitetni študij.
11. november 2020
Kot so zapisali podpisniki poziva, predlog zakona v 55. členu posega v drugi odstavek 38. člena Zakona o visokem šolstvu, ki določa pogoje za vpis na univerzitetni študijski program. Predlagana sprememba tako omogoča dijakom, ki so opravili poklicno maturo, vpis na univerzitetni študijski program, ne glede na strokovno področje, na katerem so pridobili srednjo strokovno izobrazbo.
»Prepričani smo, da gre za absolutno nesprejemljiv predlog, ki nima ne strokovne podlage in ne nobene povezave z ukrepi za omilitev in odpravo posledic nalezljive bolezni covid-19, pomeni pa razkroj slovenskega izobraževalnega sistema,« so poudarili ter dodali, da je predlagana sprememba nesorazmerna in povzroča neenakopravnost med dijaki, ki so opravili splošno in poklicno maturo.
»Predlog pomeni velik korak nazaj v slovenskem izobraževalnem procesu, saj niža kvaliteto znanja, njegova uveljavitev pa bi močno škodovala izobraževalnemu procesu v prihodnosti. Gre za vprašanje, ki je bilo že v preteklosti predmet poglobljenih analiz in razprav med številnimi, predvsem strokovnimi deležniki. Zato nikakor ni sprejemljivo, da je vlada (ponovno) tako pomembno vsebino naslovila, oziroma bolje rečeno, skrila v predlog zakona, ki je namenjen izključno blaženju posledic epidemije,« so bili jasni.
Določba predloga PKP6 izenačuje poklicno in splošno maturo ter omogoča dijakom, ki so opravili poklicno maturo, vpis na univerzitetni študijski program, ne glede na strokovno področje, na katerem so pridobili srednjo strokovno izobrazbo.
Ob tem so izrazili nerazumevanje, kako je ministrica takšen predlog sploh dovolila. »Vi ste namreč tisti, ki morate v prvi vrsti skrbeti, oziroma bdeti nad kvaliteto izobraževanja naših otrok, še posebej v teh težkih razmerah, ko so šole zaprte in so otroci deležni izobraževanja na daljavo. Nobena epidemija ne sme in ne more biti izgovor za znižanje kvalitete znanja in rokohitrsko spreminjanje temeljev izobraževalnega sistema,« so bili kritični ter dodali, da predlog ni bil usklajen s strokovnjaki, saj sta skupnosti splošnih ter strokovnih gimnazij že poslali poziv k umiku predlagane spremembe. Slednji tudi opozarjajo, da bi predlog v neenakopraven položaj postavil maturante splošne mature, poleg tega pa gre po njihovem mnenju za ukrep, ki ni povezan z epidemijo koronavirusa, imel pa bi lahko dolgotrajne in nepopravljive posledice za izobraževalni sistem.
Zaradi vsega navedenega so Pikalo, Bevk in Koprivc ministrico pozvali, da nemudoma 55. člen Predloga zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covid-19.