Javno pismo Marka Koprivca:
O sobotni oddaji Utrip novinarja Možine
Odprto pismo poslanca SD Marka Koprivca generalnemu direktorju Radiotelevizije Slovenije Andreju Grah Whatmoughu in v.d. direktorju Televizije Slovenije dr. Valentinu Arehu glede oddaje Utrip z dne 15. januarja 2022
17. januar 2022
Spoštovana,
v sobotni oddaji Utrip smo bili gledalci in gledalke Televizije Slovenija priča osebnemu boju novinarja z zgodovinskimi dejstvi, na način manipulacij, diskreditacij in zavajanj.
Žal je v našem prostoru postala stalnica, da zgodovine ne razlagajo več zgodovinarji, temveč si jo lahko po lastni presoji vsakdo razlaga drugače, do česar imajo in imamo legitimno pravico. Vendar te pravice ne gre več opravičevati, ko se t.i. novinar, kot že zapisano, pri interpretaciji zgodovine poslužuje manipulacij, diskreditacij in zavajanj.
Gledalci in gledalke sobotnega Utripa, katerega avtor je dr. Jože Možina, smo bili tako priča, ne samo skrajno žaljivemu in nepietetnemu prispevku, temveč zlonamerni reinterpretaciji zgodovinskih dejstev. Ob vsebini prispevka velja poudariti, da se državni vrh vsako leto pokloni tragičnemu spominu na padle v vojni, tako spominu na padle vojake kot civiliste, talce – na vse žrtve in tragedije. Prav tako je treba povedati, da tudi druge demokratične države slovenskemu NOB-ju in Osvobodilni fronti priznavajo status zavezniškega, antifašističnega gibanja za svobodno Evropo.
Še več, v lanskem letu je bila na pobudo Nemčije v Vidmarjevi vili, ki je danes rezidenca veleposlanikov Zvezne republike Nemčije v Sloveniji, postavljena celo spominska plošča v čast in spomin na slovenski upor proti fašizmu ob 80. obletnici ustanovitve Osvobodilne fronte. Torej, v vseobčem priznavanju zgodovinskih dejstev in zaslug NOB-ja pri osvobajanju okupiranega slovenskega ozemlja v času druge svetovne vojne, nas SDS in njeni somišljeniki še vedno obremenjujejo z njim lastnimi demoni in več desetletnimi kilavimi poizkusi reinterpretacije zgodovine, svoj prostor so sedaj te teze dobile še na javni televiziji.
Dejstvo ostaja, da se Janez Janša ne pokloni ob nobenem obeležju NOB in ne priznava nobenega praznika NOB. Še celo tista obeležja in dogodke, ki jim nemška republika priznava pomemben antifašistični status, Janez Janša in njegovi somišljeniki zaničujejo. Zato lahko nestrokovno agitiranje novinarja Možine, ki je v svojem sobotnem prispevku predstavljal ta isti zaničevalen odnos do NOB, smatramo kot dejanje pritlehnega političnega aktivizma. Pod črto, dr. Možina si je minulo soboto dovolil javni servis spremeniti v agitpropovski režimski medij stranke na oblasti. Gre za novinarja, ki je ob prvi priložnosti, ko je vladajoča garnitura posegla v vodstveno strukturo RTV, prevzel vlogo glavnega ideologa taiste strukture, še posebej je za izpostaviti njegov intervju s predsednikom vlade, ko tako nekritičnemu in navijaškemu izpraševanju politika, kot si ga je dr. Možina privoščil z gospodom Janšo, že dolgo nismo bili priča.
To moje pismo je protest proti ustvarjalcu oddaje Utrip z dne 15. januarja 2022, dr. Jožetu Možini in njegovemu izrazito enostranskemu, navijaškemu in skrajno žaljivemu odnosu do vseh borcev, ki so se pred 80. leti uprli največjemu zlu 20. stoletja. Fašizmu in nacizmu so se borci NOB uprli, da lahko danes živimo v svobodi, celo za ceno lastnega življenja. Da si naše borce in borke dovoli kdorkoli, četudi ima protektorat vladajoče oblasti, danes tako cinično poniževati in to na javni RTV, je milorečeno neprimerno, nedostojno in po mojem osebnem prepričanju zavržno dejanje. Kot je skrajno neprimerna interpretacija in komentiranje dr. Možine v sobotnem Utripu ob nedavnem spominskem obeležju na Dražgošah, kjer je omenjeni novinar gledalkam in gledalcem želel predati sporočilo o spornosti dejanj partizanov, ne pa o dejstvih, da je tuja vojska prišla na slovensko ozemlje, požigala vasi ter pobijala civilno prebivalstvo. Po vrednostnem sistemu, ki ga je v oddaji Utrip propagiral novinar, bi se torej morala cela svobodna Evropa pokoriti nasilju fašizma in nacizma, »da bi za vsakega ubitega Nemca prihranili življenja 100 talcev«. Zato so te obtožbe novinarja Možine skrajno nečloveške in nespoštljive. Ob vsej pieteti, ki jo premore do tragičnih žrtev povojnih pobojev, očitno dr. Možina ne premore kančka pietete do padlih borcev NOB. To ne govori toliko o njemu kot novinarju, temveč kot človeku.
In še to bi dodal. Ko je dr. Možina našteval, koga od politikov ni bilo v Dražgošah, je omenil tudi predsednico Socialnih demokratov Tanjo Fajon. Seveda se mu kot novinarju ni zdelo vredno niti pozanimati, da je bila predsednica Socialnih demokratov takrat v izolaciji zaradi okužbe s koronavirusom ali pa je to namenoma zamolčal in si nesramno izmislil neke svoje “pravljične” razloge kot sam rad reče potvarjanju resnice. To pa ne govori o njemu samo kot o človeku, ampak tudi kot novinarju.
Kot vaš zvesti gledalec in iskreni podpornik javne in neodvisne RTV vas prosim, da si prizadevate za ohranjanje profesionalnega in spoštljivega novinarstva na javni RTV.
Prosim vas tudi, da dr. Možino podučite o tem, da se spodobi informacije pred objavo preveriti in da se iz že posnetih intervjujev ne reže izjav sredi pogovora in se izjavam tako dodaja popolno neresničen kontekst.
Predvsem pa vas pozivam, da v luči odgovornosti, ki jo nosite kot vodilni na RTV, sprejmete odločne korake za preprečevanje tovrstnega agitatorskega hujskaštva, kot si ga je v sobotnem Utripu privoščil dr. Možina.
mag. Marko Koprivc,
poslanec Socialnih demoratov