SD
  • Glavna stran
  • Voli.SD
    • Tanja Fajon
    • Ekipa
    • Načrt
  • O stranki
    • Stranka
    • Ljudje
    • Organiziranost
    • Mednarodno
    • Zgodovina
    • Statut
  • Novice
    • Aktualno
    • Poslanska skupina SD
    • Mnenja
    • Teme
    • Prenos
    • Samo Dejstva
  • Novinarsko središče
  • Pridruži se nam
  • Menu Menu

#mnenja

Srečko Zajc

Publicist in uradnik, član SD

Kam, kdo in kaj

‘Na ustanovnem srečanju županskega kluba se je zbralo 57 županj in županov. Po 14-dnevnem razmisleku bodo sprejeli odločitev, kako se bodo vključili v super volilno leto. Ponovno je oživela zamisel, da bi se nemudoma preoblikovali v stranko in z njo nastopili že na državnozborskih volitvah’./…/ Če bosta pripravljenost in angažma županov dovolj velika, da bi se nakazoval večji uspeh županske stranke in ne le nekaj odstotkov glasov, bi se bilo po Prebiličevih besedah smiselno družno podati v aprilsko državnozborsko tekmo.’ (Povzeto po N1, 11. 1. 2022)

Na prvi pogled se zdi ideja zelo primerna, saj so nekateri župani marsikaj dobrega storili za svoj kraj in so bili večkrat izvoljeni na mesto župana. Kdo ne bi glasoval za dr. Vladimirja Prebiliča, ki je kočevskemu koncu, tako padlemu po osamosvojitvi, prinesel robotski sijaj tretjega tisočletja, znova delujoč industrijski železniški promet z obetom razvoja v potniškega in še veliko zelo pomembnih napredkov? Res je, da uspeha z Romi ni in ga morda tudi nikoli ne bo, če ne bosta obe strani iskali skupnih rešitev, ampak to je samo del v celotni zloženki. Tudi pri obvladovanju epidemije se je občina izvrstno organizirala in delovala zgledno za vse druge. Vse to je obet za boljše rešitve na državni ravni, če bi jih bilo mogoče na to raven tudi multiplicirati. Ni pa se mogoče izogniti diabolični misli, da je vsaka pot v pekel tlakovana z dobrimi nameni ali drugače – ne pelje vsaka demokracija v raj.

V kolikor so županje in župani pripadniki oblikovanih političnih strank, je njihova politika bolj ali manj vezana na programe in izvedbene zmožnosti strankinega aparata, od vodstva, poslancev do županov. V tem primeru v političnem prostoru obstaja minimalna preglednost in s tem tudi relativna zanesljivost, ki ljudi pomirja ali razburja, vendar lahko vedno naslovijo svoje veselje ali svojo jezo na prepoznaven cilj v političnem prostoru. Seveda so županje in župani odkrili promocijsko luknjo in obvoz in se začeli označevati za nestrankarske, ampak roko na srce, nobena in noben ni bil izvoljen brez podpore stranke ali strank kakor tudi nihče ni izgubil volitev, če se niso tako odločile stranke. Nestrankarstvo je samo blagovna znamka in ena od mnogih peg na političnem telesu (kakor so tudi nepovezani poslanci), ki lahko zavede volivce, ne more pa se pokriti s plaščem resnice ne da bi izpod njega gledale vsaj kratke in kosmate nožice. Celo volitve predsednice ali predsednika države so kolektivna igra, čeprav tekmujejo posamezniki.

Tujki na političnem telesu. Od vsega začetka je bila tujek v političnem prostoru stranka DeSUS, ki je predpostavljala, da imamo seniorji neke posebne interese, ki jih v splošnem demokratičnem diskurzu ni mogoče izraziti. Zmotna predpostavka je omogočila tudi brezsramno podporo ukrepom in zakonom aktualne vlade tudi če ti niso bili v dobro seniorjem, tako sedanjim kot bodočim. To je dokaz, da stranka nima izdelanega vrednostnega sistema, razen želje po sodelovanju v dosedanjih vladah. Glasovanje poslancev je samo tvor, ki se je predrl, poniglavost stranke pa traja že veliko let in veliko vlad. Nekdanji predsednik stranke je bil mojster manipuliranja s skromnimi, a včasih odločilnimi glasovi, medtem ko za upokojence in seniorje stranka pod njegovim vodstvom ni storila skoraj nič. V zgodovini bi lahko našli nekaj podobnega pri ideji, da so mladi nek poseben del družbe in smo zato imeli tako CK ZKS za odrasle in resne (Centralni komite Zveze komunistov Slovenije, za vse rojene po letu 1991), kot RK ZSMS (Republiška konferenca Zveze socialistične mladine Slovenije), razlika je bila samo v starosti oseb, ki so tvorile jedra. Spomnim se večne dileme, kje je starostna meja, ko nekdo preneha bit mladinka ali mladinec.

Druge stranke, ki so nenavadna evolucijska invencija, so stranke, ki so vezane na osebno ime političarke ali politika: takšna je bila SMC, sedaj sta takšni SAB in LMŠ. Poimenovanje z imenom politika izkazuje, da stranka nima izdelanega sistema svojih političnih vrednot zaradi katerih se je odločila za nastopanje v politični areni, ampak ima idejnega vodjo, ki je sicer lahko brez ustvarjalnih idej, ima pa močno željo nastopati ali pa v tem vidi edino možnost, ki je ne najde v stranki brez osebnega imena. Da je res nekaj hudo narobe s stranko osebnega imena vidimo pri SMC – nekaj časa se je lovila, da je zdaj skozi kemični in fizikalni proces raztapljanja postala nekaj tretjega, brezobličnega, ena od podpornih vzmeti radikalno konservativne stranke, ki vodi vlado. To se v zgodovini človeštva, predvsem evropskega dela humanoidne vrste, pogosto dogaja, da stranke pristanejo v orbiti večje stranke kot njeni komaj omembe vredni sateliti, ki pa naredijo veliko škode, če so iz njihovih vrst ministri.

Tretje stranke so novo nastajajoče, ki zablestijo kot komet in kot komet tudi prepotujejo politično nebo in niti matematiki in astrofiziki ne znajo izračunati čez koliko časa jih bomo spet videli in če jih sploh bomo. Sončni mrki, kometi in sežigi ter javne usmrtitve so vedno privlačili množice, čeprav nihče od gledalcev zato ni bil nič boljši človek ali večji znanstvenik, le radovednost je bila potešena. Privid vplivanja na tok zgodovine je pri volivcih kometnih strank zelo močna samoprevara, ki jo je mogoče doseči z ustrezno promocijo prihajajočih repatih nebesnih teles. To se pri nas dogaja že nekaj zaporednih volilnih let in je torej že stalna volilna ruleta, podobna igranju s kriptovalutami – energetsko potratna igra s temnimi financami, ki so pralnica ilegalnih zaslužkov in namesto da se jih lotimo na ustrezen način, jih celo podpiramo. Prihodki, ki niso obdavčeni, so ilegalni. Pika. Z njimi se skupnega standarda ne da graditi. Samo zasebnega, ki pa gre raje na izlet v vesolje kot da bi se loteval okoljskih problemov. Celo nevladne organizacije, če hočejo pridobiti status društva v javnem interesu, morajo spodobno delovati tri leta, strankam pa ni potreben niti dan in potem odločajo o naši usodi!

Četrte stranke so hibridne in so sestavljene iz ostankov bivših strank. Brez dvoma je bila LDS najmočnejša stranka dokler se ni razkril temelj njenega delovanja, ki je bil neoliberalna demokracija, ta pa je podpirala prilaščanje družbene lastnine, delovanje korporacij in je dopuščala ropanje naravnih in človeških virov. Sama v sebi je bila LDS sestavljena iz več delov, med seboj tako različnih, da so se morali nazadnje razleteti, za seboj pa so pustili kar imamo danes – ne kapitalizem in ne socializem, nekaj kar je enako našim cestam, ki malo so in malo niso ali kolesarskim potem, ki malo so in malo niso. Razen športnikov, znanstvenikov, umetnikov nihče ne pride do konca ‘projekta’. Slovenci smo narod odlomkov. Odlomki so deli celote. LDS je ustrezala našemu narodnemu značaju bolj kot katera koli druga stranka. Stranke, ki danes kadrujejo ministre, so v veliki meri dedinje duhovno-zgodovinskega dojemanja sedanjosti skozi model neoliberalne politike Thatcherjeve in Reagana, ki je pripeljala do zloma ideje drugačne, pravičnejše, bolj demokratične, okolju, ljudem in živalim prijazne, socialno pravične družbe. Pandemija je krut, a viden dokaz, da takšna družba ni sposobna učinkovito delovati v dobro vseh in da razpade v egoistične nukleuse, ki med seboj tekmujejo, ko bi morali sodelovati.

Peti del političnega telesa so gibanja, ki imajo veliko motivacijsko moč, nimajo pa političnega ustroja, s katerim bi udejanili svoje ideje in svojo socialno moč. Lahko organizirajo več sto tisoč ljudi, ne morejo pa spremeniti zakonov, ker se ti sprejemajo v Državnem zboru, tam pa moraš imeti dovolj glasov. Potrebujejo politične stranke zaveznice, zato je njihovo delovanje negotovo, kakor so bili petkovi kolesarji, ki niso imeli zaveznikov, s katerimi bi udejanjili ideje tudi skozi pravni red. Prav tako podporniki Ivana Galeta – zabavno in poučno je brati na omrežju, ampak zato še nimamo nič boljšega vsakdanjika kaj šele prihodnosti. Največ bi pridobila stranka, ki bi znala in uspela v svojo strukturo vgraditi Zavod 8. marec ali petkove protestnike, seveda pa bi pri tem obe strani nekaj izgubili, vendar je vedno pomembna ocena ali je dobrobit vključitve večja od izgube. Čista matematika. Nedvomno pa je v gibanjih največji potencial, predvsem pri pridobivanju neopredeljenih volivcev za prave in demokratične cilje ali nedemokratične (Amerika, Kapitol). Gre torej za vprašanje do katere mere so zrele politične stranke pripravljene tvegati z robno radikalizacijo.

In kaj bi bila prava mera robne radikalizacije? Brez globalnega pogleda tega ne moremo določiti. Globalno pa imamo tri vrste glavnih igralcev, ki določajo našo svobodo, izbiro, sedanjost in prihodnost: platforme, korporacije in oligarhe. Platforme nam prodajajo videz svobode, mi pa smo njihovi sužnji. Živijo od podatkov, ki jim prostovoljno poklanjamo vsak dan in se suženjstva sploh ne zavedamo in vanj stopamo prostovoljno. Korporacije obstajajo stoletja, vendar še nikoli niso imele možnosti, da bi delovale tako globalno in tako prikrito, vedno pa v sodelovanju z nacionalnimi vladami in politiki. Stopnja korupcije, ki jo vzdržujejo, je največje temno pogorje na svetu. Delovanje korporacij in mafije ni enako, je pa tako zelo podobno, da ni mogoče razmejiti kdo se pri kom uči. Metode prehajajo z ene na drugo stran. Oligarhi so značilnost držav, ki so zapustile komunizem in socializem in so pravzaprav križanec med platformami in korporacijami na nacionalni rani, kjer ves čas iščejo ravnotežje z močnimi domačimi politiki, kar lahko opazujemo v Ruski federaciji, na Kitajskem in v Indiji.

Ali imajo skupno značilnost? Da, njihov prispevek v državno blagajno in za družbeno blaginjo je tako skromen v primerjavi z dobički, ki jih ustvarjajo, da vsi zaposleni skupaj z obveznimi davki, dajatvami in prispevki prispevajo neizmerno več. Socialna država sloni na teh ‘prisilnih’ plačilih in ne na obdavčenih dobičkih velikih igralcev, pri nas celo ne na primernem davku na dediščino in lastnino (delodajalci, uprave bi morali plačevati višje prispevke za zdravstveno, invalidsko in pokojninsko zavarovanje kot jih plačuje posamezni zaposleni). Robna radikalizacija bi bilo obdavčenje korporacij, platform in oligarhov ter pravična obdavčitev lastnine. Samo iz teh obdavčitev bi bilo mogoče razmišljati o okoljski politiki, skupni infrastrukturi, investicijah v javni promet, v primernem pokojninskem skladu, sicer bodo to ostale prijazne želje v programih.

Na tej tanki meji visi usoda sveta. Sredine ni več, kajti vsaka sredina, ki poskuša zavarovati korporacije, platforme in oligarhe je izenačena z njimi, obstaja lahko samo radikalna socialna demokracija, ki ne grozi zasebni lastnini in pobudi posameznika, ampak zasebno lastnino in pobude posameznika spodbuja k skupnemu dobru. Pandemija nas uči, da brez solidarnosti, preglednosti, znanosti in pametnega kriznega upravljanja in upravljanja s krizo, ni dobrega rezultata. Lahko se hvalijo z gospodarskimi rezultati, če ob tem zamolčijo mrtve, manjkajoče ure pouka in študija, gospodarske branže, ki so ogromno izgubile, in šele, ko imamo celotno enačbo, lahko vidimo ali je uravnotežena ali ne. Vse drugo je predvolilna propaganda.

In zdaj nazaj k županom: dvomim, da se bo kdo strinjal z menoj, ampak ideja županov, da gredo na volitve kot stranka, je zame ena bolj perverznih političnih idej. Zakaj? Župani so že izvoljeni, imajo mandat, ki so jim ga podelili sicer lokalno bivajoče državljanke in državljani, torej že imajo kredit, ki ga odplačujejo. Preglednost, ali s tujko transparentnost, je ena od temeljnih predpostavk demokracije in v tem primeru preglednosti ne bi bilo, saj bi dobili dvakrat izvoljene posameznice in posameznike, četudi bi kasneje zapustili župansko mesto. Monokulturna oblika organiziranja v politiki je enako destruktivna kot je v naravi. Za takšne ‘ekskluzivne’ družbene skupine ali klube je bil nekoč zamišljen Državni svet, ki bi moral postati ‘drugi ali spodnji’ dom, če bi razvili lokalno samoupravo, ki je nikoli nismo. S tem bi se približali idealu nadzora in ravnotežja. Priznam: v trenutnem etosu slovenske politike je mogoče karkoli, tudi to.

Živimo v času in družbi razpadlega vrednostnega sistema. Ali smo že dovolj ponotranjili, da se bo civilizacija obdržala samo s solidarnostjo, pravičnostjo in v enakosti (ne istosti!)? Ali kot bi rekel Slavoj Žižek: na nedemokratičnem komunizmu. Za to pa bo potrebno bistveno več kot samo volja. Moč sama po sebi ne bo postala ne-moč in če ji vzamemo drugi vir poleg naravnih virov, to smo ljudje, bomo na pol poti. Znanje, pripadnost in odprtost za druge, med drugim tudi pogum in drznost za intelektualne debate, ne samo z domačimi, ampak tudi z drugimi kritičnimi misleci. Imamo pa resen problem: na slovenskih tleh, kjer ni bila vedno samo Republika Slovenija, so imele in imajo stranke resne težave z intelektom in intelektualci. Raje jih nimajo blizu kot da bi tvegale divje in ustvarjalne debate. Saj ne gre za to kdo ima prav in kdo ne, ampak kdo bolje definira problem. Dobra definicija problema vodi k rešitvam.

Povej svetu!

FacebookTwitterWhatsAppLinkedInViberEmail
Pridi z nami

Preberi še:

Marko Sjekloča: Strateške zmote Rusije

Danes je to drugačen svet, tudi s svojimi napakami in zmotami, a tudi z veliko pozitivnih prvin, od katerih je ena najpomembnejša: življenje je na zahodu veliko več vredno od ideologije ali političnih ciljev.
18. maja 2022/by Miha Damiš

Dr. Jernej Štromajer: Shod za odlično znanost

Vesel sem, da bo današnji Shod za znanost opozoril na stranpoti in napake politike v slovenski znanosti in visokem šolstvu. Upam le, da se znanstvena skupnost ni prepozno zbudila iz svojega dokaj trdnega spanca v zadnjih dveh letih mesarjenja po visokošolskem in znanstvenem polju.
5. aprila 2022/by mf

Blaž Zgaga: Čas je, da se pogovorimo o slovenski nacionalni varnosti

Dolgoletnemu ignoriranju primerne zaščite nacionalnih interesov je danes primerna varnost v državi, njena preskrbljenost s strateško pomembnimi dobrinami in energenti. (Foto: Tomislav Čuveljak)
1. aprila 2022/by mf
Vsa #mnenja
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej
Nov začetek
  • Prioritete Matjaža Hana kot ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo: Za zmage slovenskega gospodarstva, turizma in športa28. maja 2022 - 10:00
  • Podpis koalicijske pogodbe: Danes začenjamo pisati novo poglavje o prihodnosti Slovenije24. maja 2022 - 13:06
  • Matjaž Nemec: v Evropski parlament odhajam z največjo odgovornostjo za reševanje perečih vprašanj in z izjemno dediščino Tanje Fajon19. maja 2022 - 15:29
  • Socialni demokrati gostili delegacijo poslank in poslancev SPÖ avstrijske Koroške19. maja 2022 - 11:53
  • Članice in člani Socialnih demokratov podprli vstop stranke v vlado18. maja 2022 - 11:27
  • Predsedstvo Socialnih demokratov potrdilo koalicijsko pogodbo ter kandidatke in kandidate stranke za državne funkcije14. maja 2022 - 13:55
  • SD vladi v odhajanju: Opravljajte tekoče posle in ne povzročajte dodatne škode!12. maja 2022 - 15:12
  • Predsedstvo SD soglasno podelilo mandat predsednici Tanji Fajon za nadaljevanje koalicijskih pogajanj6. maja 2022 - 9:33

Pridruži se nam na Facebooku!

Link to: Pristopna izjava
Pridruži se socialnim demokratom!
Link to: Doniraj
Podpri socialno demokracijo!
Link to: Prijava na novice
Prijavi se na naše e-novice!
Follow a manual added link
Poveži se v digitalno skupnost SD!
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej

Socialni demokrati
Socialni demokrati smo napredno politično gibanje, ki uresničuje idejo socialne demokracije v Sloveniji 21. stoletja. Povezujemo in organiziramo ljudi v močno politično silo, sposobno ustvarjati napredne spremembe. Verjamemo v enakost, solidarnost, svobodo, pravičnost, mir in sodelovanje. Vedno na strani ljudi.
PES S&D Progressive Alliance FEPS
Deklaracija o načelih Stranke evropskih socialistov.

Stranka

  • Stranka
  • Ljudje
  • Mednarodno

Volitve

  • Tanja Fajon
  • Program
  • Ekipa

Sodeluj!

  • Kontakt
  • Pridruži se nam
  • Skupnost članstva
  • Doniraj

Prijavi se na novice!

Forumi

  • Mladi forum
  • Ženski forum
  • Forum starejših
  • Zeleni forum

Mediji

  • Novice
  • Mnenja
  • Podcast
  • Medijsko središče

Splet

  • Impresum
  • Spoštovanje zasebnosti
  • Piškotki

Javno pismo Marka Koprivca: O sobotni oddaji Utrip novinarja Možine Dejan Židan: Je vlada pripravljena preučiti predloge dr. Kebra za boljše...
Scroll to top

Ta stran uporablja piškotke.

OkejVeč informacij...

Spoštovanje zasebnosti



Kako uporabljamo piškotke?

Spletna stran uporablja piškotke. Piškotek je datoteka z informacijo o obisku na spletni strani, ki se ob obisku namesti na vašem računalniku. Piškotek je namenjen hitrejšemu in enostavnejšemu obisku spletne strani in na noben način ne spreminja programja vašega računalnika. Izbris piškotka iz vašega računalnika v nobenem primeru ne spremeni načina delovanja vašega računalnika in ne ogroža delovanja računalnika, operacijskega sistema, komponent in opreme.

Podatke, pridobljene s pomočjo piškotkov, uporabljamo izključno za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje ob obisku spletne strani. Podatki, zbrani na naši spletni strani, ne bodo posredovani tretjim osebam, če to ni izrecno navedeno. Za vsako morebitno posredovanje podatkov tretjim osebam bo zahtevana izrecna odobritev.

Več informacij o piškotkih si lahko preberete na tej povezavi.

Google Analytics

Ti poškotki zbirajo informacije, ki so v posplošeni obliki uporabljeneza razumevanje načina uporabe spletne strani, kako so učinkovita orodja, ki jih uporabljamo za obisk te spletne strani ali kako s prilagoditvami in vsebinami izboljšati uporabniško izkušnjo.

Če želite onemogočiti upotabo teh piškotkov, jih lahko onemogočite v nastavitvah vašega brskalnika.

Piškotki drugih storitev

Spletna stran uporablja tudi zunanje spletne storitve, kot so Google Fonts, Google Maps ali YouTube. Tovrstne storitve utegnejo zbirati podatke o uporabi njihovih storitev, kot je na primer IP naslov, zato jih lahko onemogočite tukaj. S tem utegnete bistveno zmanjšati funkcionalnost, izgled in izkušnjo spletne strani. Spremembe bodo uveljavljene ob ponovnem nalaganju strani.

Nastavitve Google Webfont:

Nastavitve Google Maps:

Nastavitve Vimeo in Youtube:

Spoštovanje zasebnosti

Več o načinu spoštovanja vaše zasebnosti lahko preberete tukaj.

Spoštovanje zasebnosti
Sprejmi nastavitveSkrij obvestilo