Koprivc s pozivom kulturnemu ministrstvu, da prejeta sredstva nameni za razvoj kulture v Ljubljani
Poslanec Socialnih demokratov mag. Marko Koprivc je na ministra za kulturo naslovil poslansko pobudo v zvezi z izravnalnim ukrepom novega Kolizeja.
12. november 2021
Zgodba sega v leto 2011, ko je bil v Ljubljani izveden poseg – odstranitev nekdanjega Kolizeja. Objekt je bil evidentiran kot spomenik profane stavbne dediščine in je investitor moral pridobiti dovoljenje Ministrstva za kulturo za odstranitev dediščine ter določeni so bili tudi izravnalni ukrepi. »Kot eden od ukrepov je bilo določeno, da mora investitor osrednji prostor v novem objektu, ki ga bo zgradil na mestu odstranjenega, nameniti kulturni dejavnosti,« je uvodoma izpostavil Koprivc.
Deset let kasneje, 19. marca 2021 je Ministrstvo za kulturo pod vodstvom dr. Vaska Simonitija izdalo odločbo, da se investitorju namesto izravnalnega ukrepa zagotovitve večnamenskega prostora za kulturo v novem objektu naloži alternativni ukrep – plačilo denarnega zneska v višini 1,5 milijona evrov na račun ministrstva. »Kljub spremenjenemu pogoju pa je v veljavi kot prostorski izvedbeni pogoj ostal OPPN 106 – Kolizej. Investitor je podal pobudo tudi na Mestno občino Ljubljana, da se dopusti odstopanje od izvedbenega pogoja, da ureditev večnamenskega prostora ne bo obvezna, ministrstvo je kljub obstoju tega zadržka investitorjeva denarna sredstva na svoj račun že sprejelo,« je v poslanski pobudi zapisal poslanec Koprivc.
Zato je ljubljanska mestna občina pozvala ministrstvo, da sredstva nameni za ureditev Minipleksa mestnega kina Kinodvor v podhodu Ajdovščina, s čimer se strinja tudi poslanec iz vrst SD Marko Koprivc. »Predvsem v delu, da bi bilo prav pridobljena sredstva nameniti za podporo kulturi oz. za kulturno infrastrukturo v Ljubljani,« je izpostavil Koprivc, a ministrstvu predlogu občine ni sledilo. Mestni svet Mestne občine Ljubljana je nato oktobra letos dobil v obravnavo predlog za spremembo izvedbenega pogoja o izgradnji prostora za kulturne dejavnosti in je s predlaganim soglašal, tako da je sprememba skladno z željo investitorja dokončno uveljavljena.
»Poudaril bi, da Zakon varstvu kulturne dediščine jasno opredeljuje pomen ‘izravnalnih ukrepov’, in sicer gre za dejavnost, poseg ali ravnanje, s katerimi se nadomesti ali omili izguba ali poškodovanje dediščine. Ob tem mora biti izravnalni ukrep po učinku sorazmeren pomenu spomenika, katerega odstranitev se dovoli,« je zapisal Koprivc in pojasnil, da skladno z zakonom izravnalni ukrep obsega plačilo denarnega zneska v vrednosti povzročene škode, ki nastane zaradi odstranitve arheološke ostaline ali spomenika ali financiranje oziroma izvedbo ukrepov za ohranitev ali oživitev drugega spomenika primerljivega pomena.
Ljubljanski poslanec in mestni svetnik iz vrst Socialnih demokratov Marko Koprivc smatra, da bi moralo kulturno ministrstvo ob sprejetju alternativne rešitve, torej plačila odškodnine, s temi sredstvi zagotoviti ekvivalent rešitve v korist javnega interesa na območju Ljubljane oz. na ožjem območju kjer se nahaja objekt.
Zato ministrstvo za kulturo sprašuje, zakaj je s svojo odločitvijo v Ljubljani odpravilo javni interes na področju varovanja kulturne dediščine in sprejelo stališče, da Ljubljani izravnalni ukrep ne pripada?
»Kot Ljubljančan in kot poslanec vas ob tem pozivam in prosim, da poskrbite, da se bo prejeti znesek namenil za podporo kulturi v Ljubljani. To bi bilo edino pošteno. Trenutno so v Ljubljani v teku nekateri pomembni projekti na področju kulture, ki bi jih bilo vredno dodatno podpreti. Verjamem, da jih poznate. Denimo prenova Roga, ureditev Minipleksa mestnega kina Kinodvor v podhodu Ajdovščina, sanacija objekta SNG Drama, ureditev palače Cukrarne na Ambroževem trgu,« je Koprivc sklenil poslansko pobudo.