SD o predlaganih proračunih: zmes nerealnih predvolilnih obljub brez jasne razvojne vizije
Prejšnja vlada Janeza Janše je po mnenju Socialnih demokratov uvedla strogo varčevanje, tokratna pa brezglavo troši. “Ne eno ne drugo ni prava pot, prava pot so lahko samo pametna vlaganja v javno zdravstvo, gospodarstvo, zeleni in digitalni prehod,” poudarja predsednik strokovnega sveta SD za finance, razvoj in kohezijo mag. Milan M. Cvikl.
13. november 2021
Kot je predsednik strokovnega sveta SD za finance, razvoj in kohezijo mag. Milan M. Cvikl opozoril v današnjem pogovoru s predstavniki medijev, smo v Sloveniji soočeni “z vrtoglavim javnofinančnim hazardiranjem”, saj da se v obdobju aktualne vlade ustvarja za 11 milijard evrov primanjkljaja, ne da bi s tem izboljšali dolgoročne razvojne možnosti.
Državni proračun za leto 2021 je iz običajnih 10 milijard evrov odhodkov brez rebalansa in zato neustavno povečan na 15 milijard. Ta obseg pa ni pokrit z realnimi viri. Zato imamo 4 – milijardni deficit v letu 2021 po 3,5 milijardnem deficitu v letu 2020, obenem pa vlada načrtuje še dodatne 4 milijarde deficita v za leti 2022 in 2023. V to ni vračunano načrtovano hkratno zmanjševane davkov. Kot poudarja Cvikl, je to nevzdržno.
“Hazardiranje z visoko porabo in zmanjševanjem virov spremlja letos državni javnofinančni udar, ko vlada prosto – brez pooblastila Državnega zbora – razporeja stotine milijonov evrov. V nasprotju z določili ustave in zakona o javnih financah vlada namreč ni predložila rebalansa,” je izpostavil Cvikl. Vlada je namreč samo v ponedeljek izvedla za 100 milijonov prerazporeditev – po njegovih besedah tudi za plače, saj da je že zmanjkalo sredstev tako za novembrske kot za decembrske plače javnih uslužbencev.
Mag. Milan M. Cvikl
Gorazd Prah
Spomnil je tudi na še ne vštet učinek predloga novele zakona o dohodnini, ki je v parlamentarni obravnavi. Prihodnje leto naj bi bil izpad prihodkov iz tega naslova visok 250 milijonov evrov, pozneje še mnogo višji. Socialni demokrati sicer vladi očitajo tri ključne gospodarsko – finančne napake v času epidemije: zamočila je garancijsko shemo, ki naj bi z garancijami dveh milijard evrov preko bank omogočila potrebno likvidnostno pomoč gospodarstvu, a ni zaživela, zato so podjetja odlagala plačila davkov in prejemala denarno pomoč. Kot drugo je vlada “za razliko od drugih držav širokogrudno in neusmerjeno izplačala za milijardo evrov dodatkov, namesto da bi dejansko nominalno vsem izplačala nadomestila za življenjsko izpostavljenost”. Kot tretji očitek vladi pa v SD navajajo, da je za evropski denar pripravila neambiciozen načrt za okrevanje in odpornost, ki ne uporablja temeljne premise, da finančni izzivi financiranja razvojnega desetletja od nas zahtevajo razvoj najboljše kombinacije financiranja vseh oblik vlaganj – v ljudi, v reformne in projektne vsebine ter v infrastrukturo.
Cvikl je opozoril, da ima Slovenija glede na zadnje podatke Evropske komisije peti najslabši strukturni položaj javnih financ; v letu 2021 naj bi bil naš strukturni primanjkljaj pri 7,6 odstotka bruto domačega proizvoda. To dolgoročno otežuje ukrepanje države ob novih gospodarskih in zdravstvenih šokih, je zaskrbljen.
Strokovni sodelavec poslanske skupine SD Gorazd Prah pa je opozoril na problematičnost predlogov proračunov za prihodnji dve leti, ki sta danes in v soboto na mizi poslancev odbora Državnega zbora za finance. Predloga sta po mnenju SD neustrezna in nevarna, “na hitro skupaj zmetana zmes nerealnih predvolilnih obljub brez jasne razvojne vizije”. Prah je povedal, da zato pripravljajo predloge dopolnil.