Matjaž Han in predstavniki GZS: Smo na istem čolnu, veslati moramo v isto smer
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han je danes obiskal Gospodarsko zbornico Slovenije. Smo na istem čolnu, veslati moramo v isto smer za dobro slovenskega gospodarstva, so se strinjali sogovorniki in se dogovorili za tesno sodelovanje. Tema pogovorov je bila tudi energetska kriza.
16. junij 2022
Minister Matjaž Han se je skupaj z državnima sekretarjema Dejanom Židanom in Matevžem Frangežem danes sešel s predsednikom Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Tiborjem Šimonko, generalnim direktorjem GZS Alešem Cantaruttijem ter izvršnima direktorjema GZS Vesno Nahtigal in Mitjo Gorenščkom.
V zvezi z energetsko krizo v gospodarstvu je minister Han poudaril, da se zaveda izzivov »tako prihodnje dobavljivosti energije kot tudi cen energentov. Izpostavljena so predvsem podjetja v energetsko intenzivni industriji, pri čemer bo potreben ciljni pristop s pomočjo predvsem za tisti del gospodarstva, ki je energetsko najbolj odvisen,« je ocenil. Ob tem je minister izpostavil t. i. reševalni kovček, ki bo vključeval ukrepe za pomoč gospodarstvu v primeru zaostritve krize.
Predstavniki GZS so pozdravili prvi sveženj pomoči države. Poudarili so, da »določeno število podjetij brez pomoči ne bo preživelo.« Na GZS so predstavnike vlade opozorili tudi na kadrovsko problematiko v gospodarstvu in izpostavili nujnost ohranitve davčne olajšave za raziskave in razvoj.
Predstavniki MGRT in GZS na srečanju
Minister Matjaž Han je sicer predstavil ključne prioritete njegovega mandata, pri čemer je izpostavil nujnost zagotavljanja predvidljivega in stabilnega poslovnega okolja za gospodarstvo ter štiri ključne cilje: »S konkretnimi ukrepi želimo intenzivirati nadaljnje povečanje dviga dodane vrednosti slovenskih podjetij, jim pomagati na poti internacionalizacije ter podpreti njihov zeleni in digitalni preboj, ki sta ključna za jutrišnjo konkurenčnost podjetij. Hkrati pa bomo gospodarstvo podprli pri prilagajanju na nove trende, kot so zagotavljanje talentiranih kadrov, deglobalizacija, solastništvo zaposlenih, možnosti krajšega delovnega časa ipd.«
Zavzel se je tudi za dialog, ki je še toliko bolj pomemben v teh nepredvidljivih časih. Poudaril je, da je ministrska ekipa že pregledala pričakovanja gospodarstva. »Z večino pričakovanj in predlogov slovenskega gospodarstva se lahko strinjamo, manjši del pa je takšnih, ki imajo pomembne stranske učinke, kot je na primer socialna kapica. Pri teh vprašanjih bomo morali skupaj najti najboljše rešitve,« je napovedal.