Razvojni model utemeljen na liberalizaciji in poceni denarju dosegel limit
Matjaž Han je danes na panelu o gospodarskih obetih Blejskega strateškega foruma danes opozoril, da je razvojni model, utemeljen na liberalizaciji, globalizaciji, poceni denarju in nizki ceni energije, dosegel svoje limite. Kot največjo grožnjo blaginji je izpostavil inflacijo, nedostopnost surovin, proizvodnih materialov ter manko delovne sile.
30. avgust 2022 | Foto: MGRT
Predstavil je “reševalni kovček”, ki ga je pripravilo minitrstvo pod njegovim vodstvom, ključni del svoje razprave pa usmeril v dolgoročne izzive, ki so povezani z demografijo, dolgotrajno oskrbo, trgom dela, zdravstvenim sistemom ter vprašanji zelene in digitalne preobrazbe gospodarstva.
Zavzel se je za poslovanje v odprtem, multilateralnem in transparentnem trgu. Pozval je k zavezništvu in kolektivni akciji za vzpostavljanje vključujočega gospodarstva.
Državni sekretar Matevž Frangež je med drugim sodeloval na jutranjem srečanju v organizaciji predstavništva ameriške gospodarske zbornice AmCham na temo okoljskih, družbenih in upravljalskih načel, ki usmerjajo podjetja v družbeno odgovorno in trajnostnejše upravljanje.
Frangež je ob tem izpostavil, da imajo »mlajše generacije nove vrednote in vidijo negativne posledice dosedanjega upravljanja gospodarstva, javnih ter družbenih zadev. Zato zahtevajo spremembe dosedanjega načina upravljanja sveta. Pri tem je ESG je del novega sistema trajnostnega upravljanja tako gospodarstva in družbenih, okoljskih aktualnih izzivov. Je sistem merjenja napredka do boljšega sveta.«
Poudaril je, da bo za uveljavitev teh novih kriterijev odgovornejšega upravljanja v podjetjih potreben prehoden čas: »Sedanja energetska kriza bil morala spodbuditi samo še hitrejši prehod na trajnostnejša načela upravljanja (na primer na alternativne trajnostne vire energije).«