Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport:
Spodbudili smo investicijski cikel v lesno-predelovalni industriji za 89 milijonov evrov
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je skupaj z ministrom za okolje, podnebje in energijo podpisal še zadnje pogodbe v okviru javnega razpisa za investicije v lesnopredelovalna podjetja. Skupaj sta ministrstvi s 37 milijoni evrov državnih sredstev spodbudili pomemben investicijski cikel v slovenski lesnopredelovalni industriji za 85 milijonov evrov. »Lesno predelovalna panoga v Sloveniji dosega vedno boljše rezultate, tudi zaradi bolj sistemskega pristopa, načrtovanja in finančne podpore države,« je izpostavil Matjaž Han.
13. marec 2023
»Podprli bomo 62 investicij v lesno predelovalnih podjetjih. S tem investicijskim ciklom bomo povečali produktivnost in kapacitete slovenskih podjetij za predelavo lesa in intenzivirali proizvodnjo lesenih izdelkov z višjo dodano vrednostjo, kot so notranje in stavbno pohištvo, leseni objekti, hiše,« je poudaril minister Matjaž Han.
Za javni razpis za spodbujanje večje predelave lesa za hitrejši prehod v podnebno nevtralno družbo (JR NOO LES), ki je bil objavljen spomladi lani, je bilo zagotovljenih 28 milijonov evrov iz Načrta za okrevanje in odpornost ter 9 milijonov evrov iz Sklada za podnebne spremembe.
Ob tem je minister Han izpostavil, da je današnje stanje v panogi mnogo boljše, kot je bilo pred 10 leti. »Po zadnjih podatkih iz leta 2021 je bilo v dejavnostih primarne predelave lesa in proizvodnje pohištva skupaj skoraj 2.500 poslovnih subjektov, ki so zaposlovali dobrih 13 tisoč zaposlenih in ustvarili za 1,8 milijarde evrov čistega prihodka od prodaje. V primerjavi z letom 2010 so se prihodki od prodaje povečali za 60 procentov, dodana vrednost na zaposlenega pa se je povečala za 96 procentov na 42.363 evrov,« je izpostavil.
»Naš glavni izziv je zagotoviti ustrezno oskrbo lesnih podjetij z lesno surovino ter večjo predelavo domačega lesa v končne izdelke z visoko dodano vrednostjo – tudi z uporabo lesa pri gradnji. Pri čemer ne smemo pozabiti na naravo in ohranjanje zelenih gozdov Slovenije,« je zaključil Matjaž Han.
Na gospodarskem ministrstvu skupaj z lesnopredelovalno panogo zasledujejo cilje razvoja, zapisane v Slovenski industrijski strategiji 2021 ̶ 2030 in izvedbenemu dokumentu na področju lesne industrije, in sicer:
- povečanje prihodkov od prodaje v lesni industriji na 2,5 milijarde evrov letno (stanje v 2021: 1,8 milijarde),
- povečanje predelanega okroglega lesa v Sloveniji v izdelke za neenergetsko rabo, v izdelke s čim višjo dodano vrednostjo na 3 milijone m3 letno (stanje v 2021: 1,6 milijone m3),
- povečanje števila zaposlenih v panogah, povezanih z lesom, na 15.000 (stanje v 2021: 13.487);
- povečanje dodane vrednosti na zaposlenega, z razvojem novih načinov rabe in predelave lesa;
- doseči vsaj 50-odstotni delež lesa v vseh novih javnih stavbah (po trenutni uredbi je obvezen 30-odstotni delež);
- ustvarjanje lesnopredelovalni verigi naklonjenega poslovnega okolja.