Matjaž Nemec: Neupravičeno kaznovanje slovenskih upokojencev
Poslanec Socialnih demokratov Matjaž Nemec je na ministra za finance naslovil poslansko vprašanje v zvezi z 25% akontacijo dohodnine za pokojnine, ki jih upokojenci prejemajo zaradi svojega dela v tujini, na katero so ga ob prejemu obračunov dohodnine za preteklo leto opozorili številni upokojenci.
8. julij 2020
157. člen Zakona o dohodnini, ki je bil nazadnje spremenjen lani, namreč določa, da se vsi prihodki iz tujine, ki ne izvirajo od t.i. glavnega delodajalca, obremenijo s 25% akontacijo. Med dohodke, ki ne izvirajo od glavnega delodajalca pa Finančna uprava prišteva tudi pokojnine, prejete iz tujine, če je njihova višina manjša od pokojnine, ki jo posameznik prejema v Sloveniji. Povrhu vsega mora zavezanec tako akontacijo FURS poravnati sam in se – za razliko od drugih ‘postranskih’ dohodkov – ne odtegne že ob izplačilu.
»Slovenski upokojenci, ki so del svoje delovne aktivnosti prebili v tujini, so tako z novo ureditvijo neupravičeno kaznovani: na svoje prislužene dohodke morajo plačevati nesorazmerno visoko akontacijo dohodnine. Pri tem je slaba tolažba, da bodo morebitno preplačilo dobili povrnjeno ob obračunu dohodnine. Slednje je namreč le dokaz, da s tako ureditvijo država neupravičeno odteguje sredstva osebam z nižjimi dohodki, poračun davčne obveznosti (ki praviloma pomeni vračilo akontacij zavezancu) pa se opravi z zamikom in brez obrestovanja,« je bil kritičen Nemec, pri čemer je opozoril tudi na dejstvo, da večina upokojencev – zaradi svojih nizkih dohodkov – efektivno ne plačuje dohodnine. Tudi tisti, ki del pokojnine prejemajo iz tujine, le redko presežejo skupno višino 1.173 EUR mesečno, ki je danes ‘vstopna točka’ za obveznost plačila dohodnine. V primeru, da bi dohodki presegli to mejo, pa poslanec meni, da je vsekakor pravilno in primerno, da se posameznikom odmeri dohodnina, nikakor pa ni po njegovem mnenju primerno, da bi morali državo brezplačno kreditirati posamezniki z nizkimi dohodki, in to le zato, ker so svoje delo nekoč opravljali v tujini.
»Splošna 25% akontacija dohodnine na vse prihodke, ki ne izvirajo iz zaposlitve, je nepoštena predvsem do tistih, katerih skupni dohodki bi pomenili stopnjo dohodnine, nižjo od omenjenih 25%. Mednje gotovo sodi tudi večina upokojencev. Zato bi bila smiselna vzpostavitev sistema, po katerem bi se akontacija dohodnine plačevala v odvisnosti od višine prihodka, ne od njegove vrste. Predvsem pri najnižjih dohodkih in upokojencev, pa bi veljalo uporabiti načelo, da se akontacija dohodnine ne plačuje, dohodnina pa se odmeri in plača v skladu z dohodninsko odločbo, ki jo izda FURS,« je zaključil poslanec in v zvezi s tem ministra vprašal, kako namerava Ministrstvo za finance reševati problem plačevanja akontacije dohodnine za davčne zavezance, ki prejemajo pokojnino tako iz slovenske pokojninske blagajne kot iz tujine ter skupna mesečna višina takega dohodka ne presega zneska 1.173 EUR ter ali namerava kot pristojni minister predlagati spremembo Zakona o dohodnini tako, da tej skupini upokojencev ne bi bilo potrebno plačevati dohodnine.