Evropska šola Ljubljana potrebuje nove in ustreznejše prostore
Poslanka Socialnih demokratov mag. Meira Hot je na ministra za vzgojo in izobraževanje naslovila vprašanje v zvezi z izgradnjo nove šole za Evropsko šolo Ljubljana.
7. julij 2023
Evropska šola Ljubljana je bila ustanovljena leta 2018. Šolo je ustanovila Vlada Republike Slovenije predvsem, zato da bi zagotovila izobraževanje otrok staršev, ki so zaposleni v institucijah Evropske unije. Slovenija namreč gosti sedež evropske agencije ACER, kjer danes dela že več kot 150 uslužbencev iz različnih držav članic Evropske unije. Ustanovitev evropske šole je bila tudi ena iz med zavez, ki jo je Slovenija dala, ko je z Evropsko komisijo podpisala akreditacijski sporazum o umestitvi ACER v Ljubljano.
»Evropska šola je za otroke, ki jo obiskujejo, izredno pomembna, saj jim omogoča, da se izobražujejo v slovenskem ali angleškem jeziku v šoli, ki izvaja enak program kot vse evropske šole v Evropski uniji. S tem je otrokom omogočeno neprekinjeno izobraževanje po istem programu, tudi v primeru, če njihovi starši zamenjajo delovno mesto in se preselijo v drugo državo. To velja tako za otroke slovenskih državljanov, ki so zaposleni v evropskih institucijah, kakor tudi za otroke staršev iz drugih držav članic EU«, je izpostavila poslanka Hot.
V prvem šolskem letu 2018/2019 je bilo v šolo vpisanih 10 učencev, danes pa jih je že 205. Šola trenutno izvaja S5 letnik, v naslednjem šolskem letu pa uvaja S6 letnik, ki je zadnji letnik pred maturo, zaradi česar pričakujejo tudi inšpekcijski pregled s strani združenja Evropskih šol, za pridobitev zahtevane akreditacije.
Ker je bilo v prvem šolskem letu v šolo vpisanih samo 10 učencev in učenk, se je pristojno ministrstvo odločilo, da bo šola del Šolskega centra Ljubljana. Kljub skromnim začetkom se je število vpisanih učencev zelo hitro povečalo, zato so sedaj že 2 leti preveliki za Šolski center Ljubljana. Z drugimi šolami, ki so del istega šolskega centra se morajo »boriti« za uporabo učilnic, telovadnice, prostorov za učitelje in šolske jedilnice. Trenutno imajo svoje učilnice v 4. nadstropju šolskega centra in so popolnoma neprimerne, saj imajo premajhna okna, zaradi česar je v njih tudi večino časa neprimerna in neznosna temperatura. Na 10 kvadratnih metrov pride okoli 6-8 učencev in učenk šole.
»Vodstvo evropske šole si že dlje časa prizadeva, da bi za delovanje šole pridobili nove in ustreznejše prostore. Šola nujno potrebuje svoje prostore, saj se je zaradi slabih prostorskih pogojev v zadnjem šolskem letu iz šole po nekaterih informacijah izpisalo večje število otrok«, je zaključila poslanka in na ministra naslovila naslednje vprašanje: »Kako nameravate rešiti trenutno prostorsko stisko Evropske šole v Ljubljani? Ali se v prihodnje načrtuje izgradnja samostojne šole, kjer bi delovala Evropska šola v Ljubljani?«