Razlaga zgodovine na obeh straneh meja naj temelji na skupnem poročilu Slovenije in Italije ”Slovensko-italijanski odnosi 1880-1956”
Poslanka Socialnih demokratov mag. Meira Hot je na ministra za zunanje zadeve naslovila poslansko pobudo v zvezi z obeleževanjem dneva spomina na fojbe in eksodusa Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije v Italiji.
22. februar 2022
V sosednji Italiji so se 10. februarja ponovno poklonili dnevu spomina na fojbe in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije. Uradne slovesnosti so se udeležili najvišji predstavniki italijanske države, predsednik vlade Mario Draghi pa je imel, kot je zapisala poslanka, najbolj spraven nagovor, »nastopil je proti totalitarizmom in zlorabljanju zgodovine za politične namene, hkrati pa se je zavzel za dobre odnose s sosednjimi državami.«
»Kljub spravnim sporočilom, ki ob tem dnevu prihajajo od najvišjih predstavnikov italijanske države, pa prebivalce in prebivalke slovenske Istre vedno znova razburja poročanje italijanskih medijev o kraških fojbah in eksodusu Italijanov,« je v pobudi poudarila poslanka Meira Hot. Po njeni oceni italijanski mediji o preteklih zgodovinskih dogodkih poročajo izrazito enostransko in izven daljšega zgodovinskega konteksta ter ne navajajo vseh zgodovinskih dejstev, ki so privedla do teh tragičnih dogodkov – fašistično nasilje nad slovensko in hrvaško manjšino med obema vojnama, zapiranje Slovenk in Slovencev, italijanske okupacije Ljubljane ter množičnega in krutega nasilja nad lokalnim prebivalstvom ter deportacije približno 25.000 Slovenk in Slovencev v italijanska koncentracijska taborišča.
»Še bolj zaskrbljujoče pa je dejstvo, da so do enakih zgodovinsko popačenih sporočil deležni tudi učenci in dijaki v osnovnih in srednjih šolah. Slovenija in Italija sta leta 2000 sprejeli skupno poročilo ”Slovensko-italijanski odnosi 1880-1956”, ki predstavlja celovito in objektivno študijo naše skupne zgodovine in pri interpretaciji upošteva vsa zgodovinska dejstva in s tem predstavlja temelj za skupno bivanje obeh narodov v prihodnosti v medsebojnem spoštovanju in sožitju,« je še dodala poslanka.
Kot je nadalje opomnila, prebivalke in prebivalci slovenske Istre vsako leto ob italijanskem dnevu spomina na fojbe in eksodusa Italijanov v italijanskih medijih »vedno znova« spremljajo enaka zgodovinsko popačena in politično motivirana sporočila. »Italijanski mediji enostransko poročajo o skupnem tragičnem obdobju, ki je bilo prežeto z etično nestrpnostjo in fašističnim nasiljem,« je zaključila Hot ter na ministra za zunanje zadeve naslovila pobudo:
- da pozovete Italijo, da z zakonom ali drugim uradnim aktom uradno razglasi Skupno poročilo Slovensko-italijanske kulturno-zgodovinske komisije z naslovom »Slovensko-italijanski odnosi 1880-1956« iz leta 2000, kot uradni zgodovinski dokument italijanske države, ki predstavlja njihovo uradno interpretacijo odnosov med Slovenci in Italijani v tem zgodovinskem obdobju.