Slovenija ni odprta tržnica, slovenski turistični biseri in ljudje pa ne poceni blago!
Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica in SAB so v parlamentarno proceduro vložile zahtevo za sklic Komisije za nadzor javnih financ glede namere aktualne oblasti za prodajo 43% deleža Save d.d. Slednja namreč razpolaga z vitalnimi turističnimi kapacitetami v najvidnejših slovenskih destinacijah, med drugim Bohinju, Portorožu in Moravskih Toplicah, skupaj z več kot 3000 namestitvami v hotelih, apartmajih in parkih.
28. januar 2022
»Opozicijske stranke sporočamo, da Slovenija ni odprta tržnica, slovenski turistični biseri in ljudje pa ne poceni blago, zato danes dajemo zahtevo za sklic nujne seje Komisija za nadzor javnih financ, s pozivom, da se ta norost nemudoma ustavi,« je bila v skupni izjavi strank predlagateljic Komisije uvodoma kritična poslanka mag. Meira Hot.
Tudi sicer so se ob prvih informacijah o nameri prodaje v opozicijskih strankah KUL-a odzvali izjemno ostro. Po njihovi oceni gre za namerno rušenje slovenskih strateških interesov ter za odmik od namere, ki jo je večkrat poudarjala prav aktualna vlada in minister, pristojen za področje turizma Zdravko Počivalšek, da je treba slovenske turistične kapacitete združiti pod »eno streho« Slovenskega turističnega holdinga. Še več, kot so prepričani v SD, LMŠ, Levici in SAB, se s prodajo 43% deleža podjetja Sava d.d. ogroža temelje slovenskih strateških interesov ter v negotovost pušča tisoče delovnih mest ter nadaljnji razvoj slovenskega turizma.
»Pri predmetni prodaji ne gre zgolj za prodajo nekega podjetja, gre za prodajo celotne panoge in potencialno uničenje več pomembnih lokalnih turističnih destinacij. Naloga države je narediti vse za zaščito ključnih strateških turističnih destinacij v naši državi,« je med drugim poudarila poslanka Socialnih demokratov. Po njenem prepričanju so ključni akterji, odgovorni za zaščito slovenskega turizma povsem odpovedali ter dopustili, da se je Slovenija znašla v položaju, ko ji grozi izguba poslovnega deleža, ki predstavlja strateško jedro slovenske turistične infrastrukture.
»Mediji so v preteklih dneh celo razkrili visoko tveganje, da se omenjeno premoženje – namesto uveljavitve predkupne pravice države – proda v roke tujih finančnih skladov, ki imajo sicer bolj malo skupnega s turistično dejavnostjo,« je dodala. Absurd je po besedah mag. Meire Hot še toliko večji, ko je država na eni strani slovenski turizem v epidemiji dokapitalizirala z več kot 340 milijoni evrov davkoplačevalskega denarja, ki je šel za turistične bone, »na drugi stani pa ravnodušno dopustila, da se pripravi teren za prodajo 43% deleža Save s strani finančnega sklada York madžarskemu nestrateškemu kupcu.«
»Namesto, da bi v državi zvonili vsi alarmi, se pristojni izmikajo odgovorom ali s silno neprepričljivimi insinuacijami skušajo oprati svojo odgovornost za to, kar se s slovenskim turizmom in nam vsem, kot državi, dogaja pred očmi,« je bila ostra. Hot je v primeru realizirane namere o prodaji opozorila tudi na veliko ogroženost delovnih mest ter nasploh ključnih strateških turističnih lokacij po vsej Sloveniji. Ob tem je izpostavila dogajanje v Termah Lendava, v katere je pred časom lastniško vstopil ne-strateški partner, posledično pa se danes v terme vlaga izjemno malo, obljube novega lastnika pa ostajajo neizpolnjene.
S ciljem preprečitve prodaje deleža podjetja Sava d.d. in pridobitve pojasnil pristojnih glede nadaljnjega razvoja slovenskega turizma, so v opozicijskih SD, LMŠ, Levici in SAB v sprejem Komisiji pripravili naslednje sklepe:
- Komisija za nadzor javnih financ (v nadaljevanju: Komisija) priporoča Vladi, da kot skupščina Slovenskega državnega holdinga in drugih upravljavcev državnega premoženja dosledno zasleduje javni interes in vztraja pri uveljavljanju predkupne pravice države v primeru prodaj ključne turistične infrastrukture, pa tudi naravnih bogastev in kulturne dediščine ter po potrebi v ta namen pripravi tudi predloge sprememb veljavnih predpisov.
- Komisija priporoča Vladi, da zagotovi vse potrebno za transparentno in hitro konsolidacijo lastništva v temeljni slovenski turistični infrastrukturi, ki bo namenjena razvoju turistične infrastrukture in ne privatizaciji.
- Komisija priporoča Vladi, da v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo, Slovenskim državnim holdingom in Družbo za upravljanje terjatev bank v roku 30 dni javnosti obrazloži javni interes na področju konsolidacije ključnih državnih turističnih naložb; pri čemer naj opredeli tudi predvideno premoženje, načrtovane cilje in model upravljanja ter predvideno časovnico ukrepov in potrebna javna sredstva za vzpostavitev t.i. »slovenskega turističnega holdinga«.