Meira Hot za STA ob polovici mandata:
Koalicija mora večino učinkoviteje izkoristiti za udejanjanje zavez
Koalicijo v nadaljevanju mandata čaka še veliko dela, na polovici poti aktualnega sklica DZ ocenjuje namestnica vodje Poslanske skupine SD in podpredsednica SD Meira Hot. Meni, da je SD konstruktiven partner, a ne na račun podrejanja in tihega kimanja. Koalicija pa mora prednost prepričljive večine bolj učinkovito izkoristiti za izpolnjevanje zavez, je opozorila.
13. maj 2024 | STA
Meira Hot, ki zaradi bolniške odsotnosti nadomešča siceršnjega vodjo poslancev SD Janija Prednika, je v pogovoru za STA ocenila, da je vladna koalicija v prvih dveh letih mandata zabeležila kar nekaj dosežkov. Ob posameznih zakonodajnih predlogih izpostavlja še spremembo vzdušja v državi, spoštovanje vladavine prava in človekovih pravic.
Znova pa je opozorila, da se premalo zakonodajnih predlogov obravnava po rednem postopku in preveč po skrajšanem in nujnem postopku. Na tezo, da so koalicijski poslanci zgolj glasovalni stroj, ne pristaja, prepričana je, da parlament aktivno uveljavlja svojo zakonodajno kot tudi nadzorno funkcijo.
Zatrjuje, da so argumenti manjših koalicijskih partneric slišani, največja vladna stranka Svoboda pa da svoje moči ne zlorablja s preglasovanjem. “Smo sicer manjši, a smo zelo izkušeni in prizadevni v svojem delu. Ne sme zmagati argument moči, torej številčnost, ampak moč argumenta,” je izpostavila Hot.
Poslanska skupina SD je tudi po pretresih, ki jih je v zadnjih mesecih doživela stranka in menjavi vodstva, enotna, je še zatrdila Hot. »Predvsem smo enotni pri implementaciji našega socialdemokratskega programa, ki ga seveda podpira tudi naš predsednik Matjaž Han,« je dejala. Podporo poslancev uživa tudi aprila izvoljeno vodstvo, je navedla. Na vprašanje, ali ima enotno podporo, pa je odgovorila: »Ima podporo.«
Izpostavila je sicer še, da jih prihodnji dve leti čaka še kar nekaj dela, predvsem na področju dostopnosti stanovanj, visokih življenjskih stroškov, pokojninske in plačne reforme ter zdravstva. »Pri tem pričakujemo še bolj poglobljeno sodelovanje v parlamentu in v predfazi zakonodajnega postopka,« je dodala.
Po njeni oceni je vse bolj nevralgična točka tudi področje dolgotrajne oskrbe, pri čemer se je izkazalo, da je izhodiščni zakon o dolgotrajni oskrbi, nastal pod prejšnjo vlado Janeza Janše, »de facto neizvedljiv«. »To se je zdaj izkazalo v praksi, zato bomo zahtevali urgentne korake tudi pristojnega ministrstva, da se zakon dejansko implementira,« je napovedala.
Glede dela parlamentarnih preiskovalnih komisij pa je ocenila, da se te vse bolj spreminjajo v »politični šov«. »Pomembno je, da se ne pozabi, da mi nismo organi pregona, ugotavlja se politična odgovornost. To osnovno poslanstvo preiskovalne komisije se v tej množici komisij bodisi prikriva bodisi izkorišča,« je opozorila.
Manj optimistična je glede uspeha ustavnih sprememb. Ocenila je, da so najdlje pri spremembah glede imenovanja sodnikov, a jih čaka še nekaj dela pri iskanju konsenza s stroko. Tudi predlaganim spremembam glede pristojnosti ustavnega sodišča je kazalo dobro, a so glasovi podpore potihnili, pravi. »Ti dve spremembi sta realno izvedljivi do konca mandata, ostalo je vprašljivo,« meni Hot.
Poslanci 9. sklica DZ so svoj štiriletni mandat začeli z ustanovno sejo 13. maja 2022.