Meira Hot: Želimo zagotoviti tako pravico do počitka, kot pravica do dela
Socialni demokrati pozdravljamo dogovor demokratične opozicije in tudi dela koalicije, da se novela zakona o trgovini, ki predvideva zaprtje trgovin v nedeljo, dopolni s predlogom o možnosti dela za manjše trgovine. To bo po mnenju poslanke SD Meire Hot, ki je danes skupaj Levico, LMŠ in SAB predstavila predlog dopolnitve zakona, omogočilo preživetje tako malih trgovcev, kot tudi slovenskegega turističnega gospodarstva, ki ga je močno prizadela epidemija.
14. julij 2020
Poslanka je v izjavi za javnost namero po uveljavitvi referendumske volje ljudi pozdravila, ob pomislekih, kritikah in vseh razpravah glede tega vprašanja pa med drugih poudarila, da je za Socialne demokrate temelj razmisleka glede zaprtja trgovin ob nedeljah uveljavitev pravice do nedeljskega počitka. Ta po besedah Hotove in ostalih opozicijskih strank ne bo ogrožena s predlogom amandmaja, še več, poslanka je v izjavi izpostavila, da se ravno s takšnim predlogom amandmaja ohranjata tako pravica do dela, na drugi strani pa pravica delavcev do počitka.
Amandma, kateri uživa širšo, ne samo opozicijsko podporo, naklonjeni so mu tudi v NSi in delu DeSUS, namreč dopušča možnost nedeljskega dela za trgovine, ki niso večje od 200 kvadratnih metrov, pod pogojem, »da delo v prodajalni v tem času opravlja izključno trgovec, ki je kot samostojni podjetnik posameznik nosilec trgovinske dejavnosti ali zakoniti zastopnik pravne osebe, ki opravlja trgovinsko dejavnost«, so zapisali predlagatelji k obrazložitvi amandmaja.
Ta možnost je po prepričanju Hotove ključnega pomena za turistična območja: »Sama prihajam iz Pirana, največje turistične občine v Sloveniji, kjer je ogromno malih trgovcev. Ti ravno ob nedeljah dosegajo največ prometa, v Piranu pa sedaj ne moreš kupiti niti spominka,« je kritično ocenila sedanjo situacijo poslanka, ob tem pa opozorila tudi na ignoranco vlade do njenega poziva glede preklica vladnega odloka o nedeljskem zaprtju trgovin, ki najbolj škoduje prav malim trgovcem v turističnih krajih.
»Pred nami je še nekaj vikendov glavne turistične sezone, mali trgovci na obali, katerih preživetje je odvisno prav od prodaje ob koncih tedna, pa lahko še tisto nekaj turistov, ki hodijo mimo njihovih trgovin ob nedeljah, samo nemo spremljajo preko zaprtih vrat. To ni slabo samo za trgovce, temveč tudi turiste in nasploh perspektivo slovenskega turizma, močno prizadetega zaradi koronakrize,« je ob robu izjave dodala poslanka.











