Milan Brglez v osmem pogovoru Od doma do doma z »Bogim Špancem«
Milan Brglez se je v osmem pogovoru Od doma do doma pogovarjal s Juanom Morenom Morenom, Špancem iz Marbelle, ki se je zaradi ljubezni preselil v Maribor. Ob učenju slovenščine si je pridal vzdevek »Bogi Španec«, ki ga uporablja na svojem Twitter, FB in Instagram računu. Juan svoj vzdevek pojasnjuje s tem, da so mu ob učenju slovenščine pogosto rekli, da je »Bogi Španec«, ker se uči slovensko, ker ne zna jezika.
Sproščen pogovor med sogovornikoma je razkril marsikaj. Na vprašanje, zakaj se je odločil za Erasmus in s tem za Maribor, je odgovoril, da je Maribor izbral, ker je to Univerza v Malagi ponudila na seznamu univerz za izmenjavo. Izbral je Maribor, ker ima beseda isti koren, kot njegov kraj Marbella (Mar-). Na vprašanje, kakšne so razlike med Slovenci in Španci je Juan povedal, da je najprej zabeležil socialno distanco. »Španci se radi dotikamo sogovorcev, govorimo glasno, saj Štajerci tudi – to mi je všeč –, gledamo v oči … vi pa ste bolj zadržani. Na začetku se spomnim, da mi je bilo čudno, ko govorim s prijateljem, da te ne gleda v oči ali pogleda le na kratko.« In še sta naštevala: da Španci radi govorijo o politiki, medtem ko Slovenci po njegovem mnenju manj, pa da je za Špance zelo težko izgovarjati glasove ž, z, c, š, v …, ki jih v španskem jeziku ni. Posledično so bile zanj težke besede kot npr. železniška postaja, “ki sem jih moral vaditi pred ogledalom, da sem jih pravilno izrekel. No, na začetku sem namesto železniška rekel kar vlak postaja«. Kar se jezikovnih razlik tiče je poudaril še, da ima španščina 13 slovničnih časov, kar je za Slovence mnogokrat nepojmljivo.
Sogovornika se nista mogla izogniti koronavirusu in spoštovanju ukrepov. Juan je poudaril, da Slovenci spoštujemo ukrepe, Španci pa jih tudi, a pri njih so za to razlog predvsem visoke kazni. Povedal je zgodbo o svoji družini iz Marbelle, kjer živijo skupaj starši z njegovo sestro, 10 metrov od morja, pa ne smejo do morja, ker bi lahko za kršitev prepovedi gibanja dobili kazen.
Tudi praznike Slovenci in Španci praznujemo različno; medtem ko je za Andaluzijce izjemno pomemben teden praznovanj pred veliko nočjo, pa imamo Slovenci kot praznik velikonočni ponedeljek, ki ga v Andaluziji ne poznajo. Je pa v Mariboru spoznal, kaj je to hren, ki ga v Španiji ne poznajo. In ga ima zelo rad. Sploh na toastu. 1. maj ni v Španiji poseben praznik. Nimajo teh običajev, ki jih imamo v Sloveniji. »1. maja ne vem točno kaj delamo«, je dejal.
Pogovor sta Milan Brglez in Juan Moreno Moreno zaključila o stanju turizma v Marbelli. Juan je poudaril, da preživlja Marbella težke čase, da so vsi hoteli zaprti in ne vedo, kdaj bodo odprti, če sploh letos. Zmanjšanje števila gostov bo za Marbello velika katastrofa. Četudi bo država pomagala, se vseh stvari ne bo dalo sanirati.