Minister Jevšek: Sprejeli smo ukrepe, ki bodo bistveno prispevali k razvoju Slovenije
Minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek je na novinarski konferenci po seji vlade predstavil sprejete ukrepe za pospešitev koriščenja sredstev Programa evropske kohezijske politike 2021–2027 v Sloveniji.
27. februar 2025
Predlog ukrepov je skupaj z resorji pripravilo Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR). »Pri tem je ključno, da ukrepi niso namenjeni zgolj temu, da Slovenija porabi evropska kohezijska sredstva, temveč sprejeti ukrepi nadgrajujejo Program evropske kohezijske politike 2021-2027 in bodo bistveno prispevali k razvoju Slovenije,« je poudaril minister Jevšek.
Po njegovih besedah so sprejeti naslednji ukrepi:
- Uvedba Platforme STEP, s čimer bo 100 milijonov evrov namenjenih za razvoj ključnih strateških tehnologij za krepitev neodvisnosti gospodarstva. V okviru tega bo velik del sredstev namenjen vrhunski raziskovalni infrastrukturi, ki pospešuje razvojni preboj slovenskega gospodarstva. Ukrep je s strani Bruslja prepoznan kot velik doprinos skupnim evropskih ciljem.
- Nadgradnja železniške postaje Ljubljana (sklop B in C), ki je ocenjena na 205 milijonov evrov.
- Zmanjšanje poplavne ogroženosti na porečju Savinje. Gre za dva ukrepa, ocenjena na približno 32 milijonov evrov, ki bosta pred poplavami zaščitila Laško, Žalec in Celje.
- Ukrepi za zaščito in reševanje, kar vključuje vzpostavitev Nacionalnega centra civilne zaščite in centra za protipoplavno zaščito v skupni vrednosti 18,3 milijona evrov.
- Sofinanciranje projektov na 3. razvojni osi – sever: Velenje-Slovenj Gradec v višini 44,3 milijona evrov
- Zagotovitev dodatnih sredstev v višini 12,1 milijona evrov za nadgradnjo sistema za opozarjanje in osveščanje na vremensko pogojene izredne razmere ter prilagajanje nanje v spremenjenem podnebju – SOVIR.
- Nakup javno raziskovalne opreme v okviru prednostnih mednarodnih projektov na področju raziskovalne infrastrukture (ESFRI projekti), ki imajo ključno vlogo pri zmožnosti ustvarjanja novega znanja in inovacij in so predpogoj za sodelovanje med industrijo in akademijo. Slovensko raziskovalno sfero bomo nadgradili zlasti z vrhunsko raziskovalno opremo na področjih biomedicine, biotehnologije, kemije (restavratorstva), strukturne biologije in biofizike, ki bo imela pomemben prispevek tudi pri sodelovanju z industrijo. Ocenjena vrednost je 17 milijonov evrov.
- Celovita obnova objekta Grajska kašča (žitnica) na Ptuju, ki je največja žitnica na Slovenskem. Vrednost projekta je ocenjena na 8 milijonov evrov.