Ministrica Andreja Katič na mednarodni konferenci o integriteti in neodvisnosti kazenskega pravosodja na Zahodnem Balkanu
V torek se je v Ljubljani končala mednarodna konferenca »Na poti k EU: Krepitev integritete in neodvisnosti kazenskega pravosodja na Zahodnem Balkanu,« organizirane s strani Ministrstva za pravosodje in Globalne pobude proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu (GI-TOC – Global Initiative against Transnational Organized Crime) ob podpori Združenega kraljestva.
13. marec 2025
Konferenco je otvorila ministrica Andreja Katič, ki je poudarila, da je učinkovit in dobro delujoč kazenskopravni sistem predpogoj za demokratično družbo, ki temelji na pravni državi in spoštovanju človekovih pravic in svoboščin: »Neodvisno, nepristransko in odgovorno sodstvo je temeljni pogoj za obstoj vladavine prava in spoštovanje demokratičnih vrednot, s tem pa tudi svobode vsakega posameznika.«
Med drugim je izpostavila pomen izobraževanja v sodstvu in tožilstvu, saj je to ključno pri krepitvi integritete in boju zoper korupcijo, »saj je na koncu veriga močna toliko kot je močan njen najšibkejši člen, torej vsak tožilec in sodnik, ki deluje v sistemu kazenskega pravosodja.«
Na ministrskem panelu so visoki politični predstavniki predstavili svoje poglede in izkušnje pri krepitvi integritete in boju zoper korupcijo, s posebnim poudarkom na pomenu integritete institucij kazenskega pravosodja. Pri tem so poudarili, da je za spremembe in reforme na teh področjih ključna politična volja.
Ministrica Katič je moderirala panel, ki je bil posvečen krepitvi enakosti spolov in vlogi žensk v institucijah kazenskega pravosodja. Predstavljen je bil splošen pregled zastopanosti spolov v policiji, tožilstvu, sodstvu in organih za boj zoper korupcijo v Zahodnem Balkanu. V razpravi je bilo med drugim izpostavljeno, da lahko enakopravna zastopanost spolov v institucijah kazenskega pravosodja prispeva h krepitvi njihove integritete.
V sklopu konference je bilo organiziranih več panelov. Ker je rdeča nit konference bila krepitev integritete in neodvisnosti institucij kazenskega pravosodja na Zahodnem Balkanu, se je poseben panel prvi dan osredotočal na izzive v policijskih in tožilskih institucijah v regiji, drugi pa je pod drobnogled vzel sodstvo in posebne organe za boj proti korupciji.
Drugi dan pa so udeleženke in udeleženci na različnih panelih razpravljali o velikem pomenu specializiranih protikorupcijskih organov in organov za boj proti organiziranemu kriminalu, problematiki izkoriščanja pristanišč za nezakonito trgovino s prepovedanim blagom, s posebnim poudarkom na prepovedani trgovini z drogami, in o veliki vlogi, ki jo ima civilna družba pri preprečevanju korupcije in ozaveščanju o njenih škodljivih posledicah.
Ministrica Katič se je ob robu sestala s pravosodnimi ministri Hrvaške, Črne gore ter Bosne in Hercegovine.
Ob koncu so bili sprejeti zaključki ljubljanske konference.
Konferenca predstavlja korak v nadaljevanju procesa, ki se je pričel v Šibeniku leta 2022 in nadaljeval leta 2024 v Tirani. Konference so se skupaj z ministrico Katič udeležili tako hrvaški minister za pravosodje kot tudi nekateri ministri za pravosodje držav Zahodnega Balkana, visoki predstavniki policije, tožilstva, sodstva, protikorupcijskih agencij ter predstavniki regionalnih in mednarodnih organizacij, civilne družbe in akademiki.