Ministrica Fajon v Jordaniji
Drugi dan obiska v Jordaniji je zunanjo ministrico Fajon sprejel jordanski kralj, njegovo veličanstvo Abdulah II. bin Al-Hussein. Srečala se je tudi z generalnim komisarjem Agencije Združenih narodov za palestinske begunce, predsednikom Skrbniškega odbora Jordanske hašemitske dobrodelne organizacije ter predstavniki agencij Združenih narodov v Amanu, nato pa obiskala begunski center.
5. februar 2025 | MZEZ
»Slovenija in Jordanija sta dragocena partnerja, zavezana nadaljnjemu tkanju vezi na različnih področjih. Več jordanskih študentov v Sloveniji in okrepljeno sodelovanje na področju umetne inteligence sta le dva izmed številnih konkretnih predlogov, o katerih sva govorila,« je po srečanju povedala ministrica. Glede dogajanja v regiji je dodala, da je izrednega pomena, da se začnejo pogajanja o drugi in tretji faza dogovora o premirju. »Nihče si ne želi, da se Gaza znova znajde v vojnem stanju. Želimo si trajnega miru, ki bo prinesel olajšanje civilnemu prebivalstvu,« je poudarila.
Ministrica se je s generalnim komisarjem Agencije Združenih narodov za palestinske begunce (The United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East – UNRWA), Philippejem Lazzarinijem, pogovarjala o zahtevnih razmerah, v katerih se je znašla agencija, ter o možnih scenarijih njenega nadaljnjega delovanja.
»Skrbi me nedavna izraelska zakonodaja, ki prepoveduje stike z UNRWA in njeno prisotnost v Izraelu ter vzhodnem Jeruzalemu. Nobena druga organizacija ali agencija Organizacije združenih narodov (OZN) trenutno nima zmogljivosti ali infrastrukture, da bi nadomestila mandat in izkušnje agencije UNRWA. Slovenija ostaja trdno zavezana podpori UNRWA in zagotavljanju humanitarne pomoči tistim, ki jo potrebujejo,« je dejala ministrica Fajon.
Ministrica Fajon je obiskala tudi begunski center Talbieh v okolici Amana, kjer trenutno biva približno 10.000 Palestincev, prebivalcem zagotavljajo osnovne storitve, vključno z zdravstveno oskrbo in izobraževanjem. Poseben poudarek je namenjen izobraževanju palestinskih otrok, s čimer se jim omogočajo boljše priložnosti za prihodnost.
Ministrica Fajon se je princu Rashidu bin El Hassanu, predsedniku Skrbniškega odbora jordanske hašemitske dobrodelne organizacije, zahvalila za sodelovanje pri dostavi humanitarne pomoči v Gazo. Slovenija je v letu 2024 prispevala tri transportna letala z nujnimi zalogami hrane v skupni vrednosti 1,3 milijona evrov.
Srečala se je tudi z namestnikom izvršnega direktorja Svetovnega programa za hrano Carlom Skaujem in predstavniki Unicefa ter Agencije Združenih narodov za begunce, ki delujejo na Bližnjem vzhodu.