Socialni demokrati v Idriji organizirali pogovorni večer »Slabitev javnega zdravstva najbolj občutimo bolniki«
V torek, 4. februarja je Območna organizacija Socialnih demokratov Idrija-Cerkno organizirala pogovorni večer na temo dostopnosti v javnem zdravstvu na območju občin Idrija in Cerkno na kateri so sodelovali Monika Ažman, predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije, dr. Branko Gabrovec, direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje in mag. Tomaž Glažar, direktor Zdravstvenega doma Idrija.
6. februar 2025
Cerkno in Idrija sta se kljub majhnosti in težavni geografski legi razvili v občini, ki imata na zemljevidu
pomembno mesto z rastočim in uspešnim gospodarstvom. Za uspešen razvoj in ohranjanje življenja v teh krajih pa sta zdravje in skrb za zdravje prebivalcev in prebivalk ključnega pomena. Zato je zdravje največja vrednota in temeljna človekova pravica.
Primarna zdravstvena raven je med drugim tudi odsev ekonomskega, političnega in kulturnega sistema družbe ter splošne strukture zdravstvenega sistema. Skrb za zdravje prebivalcev je proces, ki je sestavljen iz več elementov, vključno s pravilnim diagnosticiranjem bolezni, posameznikovo skrbjo za svoje zdravje in z zagotavljanjem dolgotrajne nege za najbolj rizični del prebivalstva.
Na pogovornem večeru, ki ga je vodila občinska svetnica Socialnih demokratov in nekdanja državna sekretarka na finančnem ministrstvu Natalija Kovač Jereb so sodelovali mag. Tomaž Glažar, direktor Zdravstvenega doma Idrija, dr. Branko Gabrovec, direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Monika Ažman, državna svetnica in predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije.
Direktor zdravstvenega doma mag. Glažar je poudaril pomen instituta izbranega osebnega zdravnika in njegov ožji tim, ki skrbijo za celovito obravnavo posameznika. Med pacientom in izbranim zdravnikom se vzpostavi zaupanje. Družinska medicina kot ena temeljnih strok primarne ravni v Sloveniji in tega bi se morali zavedati tudi odločevalci, ko razpisujejo specializacije.
dr. Gabrovec je izpostavil, da vidi poslanstvo Nacionalnega inštituta za javno zdravje v medresorskem povezovanju ter tako prispevati k boljšemu zdravju in blaginji prebivalcev Slovenije. Za načrtovanje organizacije zdravstvene dejavnosti na primarni ravni so pomembni podatki o obolevnosti, starostni strukturi in drugih kazalnikih zdravja na posameznem območju. Te podatke za občine v sodelovanju z drugimi organizacijami vsako leto pripravi Nacionalni inštitut za javno zdravje. »Zdravje v občini« je vir informacij o ključnih kazalnikih za tematske sklope: prebivalci in skupnost, dejavniki tveganja za zdravje, preventiva, zdravstveno stanje prebivalstva in umrljivost.
Predsednica zbornice Ažmanova je poudarila pomen celostnega pristopa k zdravljenju pacienta, kjer so prav medicinske sestre tisti prvi stik s pacientom. Z razvojem dodatnih usposabljanj in kompetenc bi prav medicinske sestre lahko, s samostojno obravnavo določenih pacientov v ambulantah družinske medicine, zmanjšale pomanjkanje specialistov družinske medicine.
V drugem delu večera je bil poudarek na idrijski izkušnji, ki nas je prizadela na prelomu novega leta, ko je bila presenetljivo ukinjena zelo dobro delujoča nadomestna ambulanta za neopredeljene paciente. Ob številčni udeležbi je bila razprava zelo zanimiva, a mestoma tudi zelo kritična, še posebej s predstavitvijo osebnih izkušenj, ko so morali številni bolniki poiskati zdravniško oskrbo v sosednjih občinah, od Logatca do Gorenje vas in Cerknice. Kljub temu smo večer zaključili z zmernim optimizmom, saj bodo v letošnjem in prihodnjem letu z delom pričeli mladi specializanti družinske medicine.