Načrt KUL za učinkovitejše obvladovanje epidemije, pomoč ljudem in gospodarstvu
Koalicija ustavnega loka je včeraj vladi predlagala svoj načrt ukrepov s celovitim pristopom za to, da Slovenija učinkoviteje obvlada epidemijo ter zagotovi dostopnejšo pomoč gospodarstvu in ljudem. Načrt so skupaj z dr. Jožetom P. Damijanom pripravile stranke SD, LMŠ, Levica in SAB.
3. december 2020
Predloge ukrepov so pripravile v koaliciji oblikovane strokovne skupine na področju epidemije in zdravstva, gospodarstva in socialnih vprašanj, v načrt so zajeti tudi predlogi vseh štirih strank koalicije – LMŠ, SD, Levice in SAB. Dr. Jože P. Damijan je poudaril, da je posebnost tega pristopa tudi usklajevanje s socialnimi partnerji, del njihovih predlogov je tako že zajet v predlogih KUL: “Z upoštevanjem pričakovanj socialnih partnerjev imamo uravnotežen pristop, ki bo učinkovitejši v spoprijemanju z epidemijo in njenimi gospodarskimi ter socialnimi posledicami.”
“Epidemija v Sloveniji se kljub šesttedenskemu lockdownu ne umirja,” opozarja Damijan, kar kaže na to, da nečesa ne delamo prav. Za razliko od drugih držav, ki so v drugi val vstopile ob istem času, se pri nas številke ne umirjajo: “Vsak dan umre za en avtobus ljudi, posebej v najranljivejšimi skupinami, raste število hospitalizacij in tudi zasedenost kapacitet za intenzivno nego.”
Damijan je pri tem opozoril, da na Ministrstvu za zdravje denimo nikoli niso sklicali skupine za spremljanje epidemije, zato je vprašljiv vpogled vlade v dejansko stanje. Po njegovi oceni je problematično tudi spreminjanje pristopov glede evidentiranja okužb in testiranja v času drugega vala. Prav tako vlada nima nobenega dobrega podatka o tem, kaj se dogaja v preostalem delu populacije. “Vlada je poizkušala krivdo za razrast epidemije naprtiti medijem, opoziciji in ljudem. Če greste po ulici, ne boste našli nikogar, ki ne bi nosil maske. Ob tem imamo že 6 tednov zaprto javno življenje in policijsko uro. Kljub temu se epidemija ne umirja.”
Ugotovitve in predlogi Koalicije ustavnega loka
Po pomladnem valu epidemije Covid-19, ki ga je Slovenija uspešno prebrodila, bi morala vlada izvesti obsežne in skrbno načrtovane priprave za drugi, jesenski val – a ga je pričakala povsem nepripravljena. Od tod prepozni in kampanjski ukrepi, nejasna in grozeča komunikacija ter dramatično visok smrtni davek, predvsem med najstarejšo populacijo.
Če vzamemo podatke o številu umrlih na milijon prebivalcev in presežni smrtnosti med najstarejšimi, ima Slovenija statistično dokazano najslabšo vlado na svetu!
Zdaj, ko smo še vedno sredi drugega vala, žal ni ne enostavnih ne hitrih rešitev: odgovor je lahko le strokovno pripravljen in jasno komuniciran celovit načrt, ki zna skupaj misliti zdravstvo, gospodarstvo, socialo in javno življenje.
Slovenija si ne more privoščiti, da bi še naslednje valove epidemija umirala z vlado SDS pod vodstvom Janeza Janše, zato Koalicija ustavnega loka potrebuje vzvode upravljanja in odločanja, da uresniči svoj načrt.
Dr. Jože P. Damijan med predstavitvijo načrta ukrepov KUL koalicije
Razlogi za takšno stanje so po njegovi oceni drugje: “NIJZ je prejšnji teden objavil podatke, kjer se je pokazalo, da je glavnina okužb na delovnih mest in v družinah. Okužbe se širijo znotraj podjetij in v družinah ter se medsebojno izmenjujejo. Tako pride do neobvladljive širitve. Žal pa tega ne zaznavamo, saj ni splošnega testiranja in ne sledenja okužbam. Vlada se je odločila za informacijski mrk, pri tem pa gre za vprašanje, ali gre za namerno ustvarjanje kaosa za njeno agendo, ali pa za nesposobnost.”
Dr. Jože P. Damijan poudarja, da je sedaj pred nami ključna dilema: “Nadaljevanje sedanjega lockdowna ali celo njegova zaostritev, vključno z zapiranjem gospodarstva, ali pa lahko namesto zapiranja uveljavimo bolj celovit in ciljan pristop s fokusom na omejevanju širitve okužb in celo delnim odpiranjem življenja. Prva prioriteta je zaustavitev epidemije, a pri tem ne smemo ubiti gospodarstva in družbe.”
Po zgledu Avstrije in Nemčije v koaliciji KUL predlagajo 100 % nadomestilo plače za bolniško odsotnost iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, saj se danes zaradi nižjega nadomestila zaradi okužbe izven delovnega mesta pogosto prikriva izvor okužbe tako s strani zaposlenih kot s strani delodajalcev. Po Damijanovem mnenju je potrebno tudi ponovno množičnejše testiranje z digitalizacijo vseh postopkov ter ponovna uvedba sledenja stikov. Predlagajo tudi sistematično preprečevanje vnosov v DSO in zdravstveni sistem z hitrimi antigenskimi testi, pa tudi nadaljnje dosledno upoštevanje ukrepov. Pri tem se je potrebno osredotočiti na tiste, ki dokazano delujejo, medtem ko bi bilo smiselno preklicati dokazano neučinkovite ukrepe, kot so nošnja mask na prostem, neobratovanje neživilskih trgovin, prepoved prehajanja občinskih meja in podobne. Velik poudarek dajejo tudi prezračevanju prostorov, striktnem upoštevanju zaščitnih ukrepov na delovnih mestih in boljšemu nagrajevanju za delo s COVID bolniki in v izpostavljenih poklicih.
Posebno pozornost je Damijan namenil gospodarskim ukrepom, pri tem pa izpostavil predvsem lažji dostop do likvidnostne pomoči s sprostitvijo pogojev in ugodnejšimi pogoji (nižja obrestna mera, višja višina poroštva, podaljšanje ročnosti iz 5 na 10 let z možnostjo vsaj 2-letnega moratorija). Pri tem predlaga tudi poenostavitev pridobitve garancije z avtomatsko odobritvijo po vložitvi spletne prijave in prenos postopka na poslovne banke.
“Veliko podjetij ni dobilo možnosti za prejem nadomestil za čakanje na delo, zato predlagamo umik pogoja glede neobstoja davčnega dolga, če je ta manjši od recimo 10 % davčnih obveznosti v preteklem letu,” pravi Damijan, saj je problem pomoči gospodarstvu v veliki meri povezan z nesmiselnimi omejitvami, birokratsko zapleten in dolgotrajen. Zato predlagajo enostavnejšo rešitev za pokritje fiksnih stroškov in za kritje izgub zaradi zaprtja dejavnosti, pri tem pa tudi sistem avtomatskih odobritev ob vložitvi on-line prijave. Za vsa posredno prizadeta podjetja predlagajo avtomatsko odobritev, medtem ko se upravičenost do pomoči preverja za nazaj ob koncu naslednjega poslovnega leta.
Celoten načrt ukrepov si lahko ogledate tukaj.