Od doma do doma s Tino Čeh
Evropski poslanec dr. Milan Brglez je v 17. epizodi spletnih pogovorov Od doma do doma gostil glasbenico Tino Čeh, ki že skoraj desetletje živi in dela v Bruslju. Spregovorila sta o njeni glasbeni poti, pa tudi o izzivih delovanja v Belgiji tako med pandemijo kot tudi sicer.
1. oktober 2020
Tina Čeh je uvodoma priznala, da se njena glasbena pot ni začela s kakšno romantično zgodbo, ampak z željo biti podobna tri leta starejšemu bratu, ki se je učil igranja klavirja. Tina je bila na sprejemnih izpitih v glasbeni šoli neuspešna, celo dejali so ji, da morda glasba ni za njo. K sreči je njen glasbeni učitelj nato vendarle prepoznal njen talent in začela je z učenjem violine.
Violina jo je vodila vse do Bruslja, kjer je na tamkajšnjem Kraljevem konservatoriju leta 2015 uspešno magistrirala. V prestolnici Evrope se je nato ustalila, ustanovila je glasbeno šolo, kasneje pa še Kulturni Kreativni Kotiček, ki ga tudi vodi. Glede delovanja v Belgiji pravi, da so ji v začetku največ težav povzročali trije uradni jeziki (francoščina, flamščina in nemščina), svojevrsten izziv pa ji je predstavljalo tudi razumevanje davčnega sistema.
V zadnjem letu se kot kulturniki po celotni Evropi spopada s posledicami ukrepov za zajezitev pandemije Covid-19. Kot pravi sama, ji je uspelo preživeti, ker se je sposobna prilagajati. Tako je med drugim v okviru kulturnega centra ustanovila še knjižnico Bralni kotiček, ki na izposojo ponuja že več sto slovenskih knjig.
Kar zadeva življenje v tujini pravi, da človek postane veliko bolj domoljuben kot bi bil sicer, saj začne opažati kvalitete, ki jih ima domovina. Ocenjuje, da se Slovenci premalo zavedamo, kako bogata je naša kultura, ter da nismo ponosni na svoj jezik in se premalo zavzemamo za njegovo ohranjanje.
Tina Čeh o vrnitvi v Slovenijo zaenkrat ne razmišlja, poudarja pa, da nikoli ne reci nikoli. Dokler bodo v Belgiji zanjo priložnosti za ustvarjanje, bo ostala, vsekakor pa upa, da bo po koncu pandemije pogosteje v Sloveniji, zaključuje.