Poslanska skupina Socialnih demokratov:
Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki je »potihoma« postalo obvezno, potrebuje jasno časovnico
Poslanska Skupina Socialnih demokratov je na ministra za zdravje naslovila pobudo v zvezi z ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
6. december 2022
Pobudo objavljamo v celoti:
Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ima v Sloveniji dolgo brado. V preteklosti je bilo kar nekaj poizkusov, da bi se to tudi izpeljalo oz. da bi se zakon sprejel. Nazadnje smo se ideji o ukinitvi dopolnilnega zavarovanja približali v času vlade Marjana Šarca, ko smo takratne koalicijske stranke kot tudi ena izvenkoalicijska stranka, aktivno delovale na zakonskem predlogu, ki je predvidel ukinitev le tega. Zakon se je takrat aktivno usklajeval tudi z vašim predhodnikom in strokovnimi službami ministrstva. Tudi sedanje stranke koalicije smo v koalicijsko pogodbo zapisale sledeče: »Do konca leta 2024 pripraviti celovito prenovo financiranja zdravstvenega sistema, ki bo vsebovala tudi ukinitev nepravičnega in neučinkovitega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Preučili bomo tudi možnost uvedbe proračunske varovalke.«
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje v resnici nikoli ni bilo dopolnilno, ampak je sčasoma ter »potihoma« postalo kar obvezno, saj brez tega, da nisi zavarovan še dopolnilno, ne moreš koristiti velik del košarice zdravstvenih storitev. Pripeljali smo tako daleč, da posamezniki v naši družbi, ki si ne morejo finančno privoščiti plačevanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne morejo koristiti zdravstvenih storitev in teh v naši družbi žal ni malo. Vsekakor je to nedopustno, da iz dneva v dan raste delež prebivalstva, ki zaradi nezmožnosti plačevanja dopolnilnega zavarovanja ne more koristiti zdravstvenih storitev.
Vsi se zavedamo, da zakonski predlog, ki bo uzakonil ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ni moč kvalitetno pripraviti v kratkem času. Za dober zakonski predlog, ki bo resnično sledil zastavljenim ciljem (ohranitev in krepitev javnega zdravstvenega sistema) in bo v praksi dejansko tudi izvedljiv, je potrebna široka javna razprava, aktivno sodelovanje z vsemi vpletenimi deležniki ter jasna časovnica kako se bo zakonski predlog pripravljal in sprejemal v Državnem zboru. Osnutki prejšnjih poizkusov oblikovanja zakona so lahko odlična podlaga ter okvir za pripravo predloga, ki bo na koncu sprejet v Državnem zboru in bo to anomalijo, ki jo poznamo sedaj tudi dokončno ukinil.
Ker gre za široko in pomembno zakonsko vsebino, ki ne more biti pripravljena v kratkem času in samo z namenom, da se »odkljuka« cilj v koalicijski pogodbi, na vas naslavljamo pobudo, da kot resorno ministrstvo aktivno začnete pristopati k oblikovanju zakona, ki bo ukinil dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Vsled napisanega pa bi na vas naslovili tudi pobudo, da strankam koalicije posredujete jasno časovnico kako in na kakšen način boste oblikovali ter usklajevali zakon in kdaj bo zakonski predlog poslan v obravnavo v Državni zbor.