Slovenija uživa ugled pionirke na mnogih razvojnih projektih ter spet zgledne države glede krepitve demokracije, vladavine prava in zaščite človekovih pravic
Ministrica dr. Dominika Švarc Pipan in državni sekretar na Ministrstvu za pravosodje dr. Igor Šoltes sta pretekli teden ob prihajajoči trideseti obletnici članstva Slovenije v Svetu Evrope obiskala Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) in Svet Evrope. Ministrica je obisk v Strasbourgu ocenila kot izjemno prijeten in vsebinsko poln: »Tako na ESČP kot v Svetu Evrope smo prejeli prav nepričakovano mero pohval in hvaležnosti za napredek in intenzivna prizadevanja v smeri ponovne krepitve demokracije, vladavine prava in zaščite človekovih pravic v mandatu nove vlade. Slovenija spet uživa ugled zgledne države na teh področjih in pionirke na mnogih pomembnih razvojnih projektih, kot je projekt Hiša za otroke, ki smo ga vzpostavili prav s pomočjo Sveta Evrope«.
7. december 2022
Ministrica se je srečala s predsednico ESČP Siofro O’Leary in podpredsednikom ESČP, slovenskim sodnikom dr. Markom Bošnjakom, ki sta izpostavila velik ugled Slovenije na ESČP, tako z vidika izrazito majhnega deleža pritožb proti Sloveniji v primerjavi z drugimi državami članicami, kot z vidika učinkovitega izvrševanja sodb ESČP, kjer je Slovenija zgled drugim državam članicam. Sogovorniki so razpravljali tudi o pomenu doslednega spoštovanja človekovih pravic in vladavine prava ter izzivih, s katerimi se srečuje Sodišče, zlasti zaradi velikega pripada zadev in potrebe po zagotavljanju stabilnih finančnih in kadrovskih virov za njegovo delovanje predvsem zaradi povečanja pripada zahtevnih meddržavnih sporov. Strinjali so se, da je ključno preventivno delovanje tako z vidika spoštovanja Konvencije o človekovih pravicah kot z vidika intenzivnega izobraževanja o sodni praksi ESČP.
Ministrica se je sestala tudi s Komisarko Sveta Evrope za človekove pravice Dunjo Mijatović, ki je posebej pozdravila intenzivno pripravo zakonodajnih predlogov nove vlade na področju varstva človekovih pravic, ki bodo podlaga za začetek ratifikacij nekaterih konvencij Sveta Evrope, ter posebej hitro reagiranje nove vlade v zvezi z nedopustnimi tožbenimi zahtevki za povračilo stroškov zoper mirne protestnike v času Covid epidemije ter sprejem izhodišč za pripravo normativnih rešitev v zvezi s prekrškovnimi postopki, ki so bili uvedeni na podlagi neustavnih ali nezakonitih vladnih odlokov v času epidemije.
Generalna sekretarka Sveta Evrope Marija Pejčinović Burić pa je na srečanju z ministrico posebej pohvalila zgledno izvrševanje sodb ESČP s strani Slovenije ter odlično delo slovenskih strokovnjakov v različnih odborih Sveta Evrope s področja pravosodja.
Sogovornici sta se pogovarjali tudi o letos vzpostavljeni Hiši za otroke, ki je bila ustanovljena prav s pomočjo Sveta Evrope, in kjer Slovenija prav tako velja za eno od pionirk razvoja tega in drugih projektov za vzpostavitev celovitega sistema otrokom prijaznega pravosodja. Razpravljali sta še o drugih aktualnih temah, kot je na primer vpliv razvoja tehnologij umetne inteligence na človekove pravice.
Državni sekretar dr. Igor Šoltes se je sestal še z generalnim direktorjem Sveta Evrope za človekove pravice in vladavino prava Christosom Giakoumopoulosom.
Ministrica dr. Švarc Pipan je v imenu Republike Slovenije v Strasbourgu podpisala tudi Drugi dodatni protokol h Konvenciji Sveta Evrope o kibernetski kriminaliteti, ki bo omogočil hitrejše pridobivanje elektronskih podatkov za namene kazenskih preiskav, obenem pa zagotavlja potrebne postopkovne varovalke ter krepi pravila varstva osebnih podatkov.