Potrebujemo celostno strategijo ter premišljene ukrepe za odpravo brezposelnosti ter vzpostavitev socialnega dialoga
»Vlada pri soočanju s posledicami epidemije koronavirusa na področju trga dela ravna prepočasi, pri tem pa povsem izključuje pomemben socialni dialog s socialnimi partnerji,« je bil na današnji novinarski konferenci kritičen poslanec Socialnih demokratov Soniboj Knežak, ki meni, da so trenutni ukrepi na področju trga dela brez prave in premišljene strategije, hitri ukrepi »prve pomoči« pa po mnenju poslanca le “ad hoc kupovanje časa”, preden bodo podjetja ostala sama na čistini s posledicami te krize.
Poslanska Socialnih demokratov je zaradi hitre in visoke rasti brezposelnosti minuli petek zahtevala sklic nujne sejo Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide o nujnih ukrepih na trgu dela v Sloveniji, v kateri zahtevajo oživitev socialnega dialoga in nov socialni sporazum za sprejem ukrepov za omilitev socialnih in ekonomskih posledic epidemije.
Poslanec Socialnih demokratov Soniboj Knežak je na današnji novinarski konferenci izrazil skrb nad aktualnimi podatki o brezposelnosti: na Zavodu za zaposlovanje (ZRSZ) je bilo denimo konec aprila registriranih 88.648 brezposelnih oseb, kar je 10.793 oseb oziroma 13,9 odstotka več kot marca in 14.683 oseb oziroma 19,9 odstotka več kot aprila lani. »Nič kaj manj zaskrbljujoče pa ni, da se je občutno povečalo tudi število presežnih delavcev, število stečajnikov in tistih, ki jim je prenehala pogodba za določen čas. Zavod za zaposlovanje je v prvem tednu maja prejel kar 35.000 vlog podjetij za 309.000 zaposlenih za povračilo nadomestil za čakanje na delo in glede na februarsko število zaposlenih, torej je mogoče sklepati, da je na čakanju vsaj dobra tretjina zaposlenih v Sloveniji, hkrati pa so se pričakovanja glede zaposlovanja praktično v vseh panogah močno poslabšala.« je bil zaskrbljen poslanec.
»Dejstvo je, da je kljub preklicu epidemije še ogromno delavcev doma, na čakanju, podjetja pa kljub ukrepom in pomoči prvega protikoronskega zakona še vedno odpuščajo. In bojazen je, da bo tega odpuščanja v prihodnje še več, saj podjetja nimajo ustreznega časa prilagoditve na situacijo, ko bodo praktično konec meseca ostala brez pomoči, po tem ko je vlada preklicala epidemijo,« pravi Soniboj Knežak.
Dejstvo je, da je kljub preklicu epidemije še ogromno delavcev doma, na čakanju, podjetja pa kljub ukrepom in pomoči prvega protikoronskega zakona še vedno odpuščajo. In bojazen je, da bo tega odpuščanja v prihodnje še več, saj podjetja nimajo ustreznega časa prilagoditve na situacijo, ko bodo praktično konec meseca ostala brez pomoči, po tem ko je vlada preklicala epidemijo.
Soniboj Knežak, poslanec Socialnih demokratov
»Socialni demokrati zato pričakujemo bistveno več sodelovanja, izmenjav mnenj in usklajevanj stališč med socialnimi partnerji in Vlado RS. Za učinkovitejše obvladovanje vseh ekonomskih in socialnih tveganj, ki jih prinaša epidemija, bi si Vlada RS morala prizadevati za dvig kvalitete socialnega dialoga in vzpostavitve zaupanja med socialnimi partnerji,« je bil jasen Knežak, ki je kritičen do tega, da je vlada pri soočanju s posledicami epidemije koronavirusa povsem izključila socialni dialog s pomembnimi deležniki na trgu dela. »Žalosti me, da je minister za delo le nekaj mesecev nazaj na marčevskih hearingih izrazil željo o obuditvi socialnega partnerstva z Ekonomsko-socialnim svetom, a bo kot kaže ostalo le pri besedah. Prav tako sem močno razočaran, da predsednik vlade raje na Twitterju obračunava z drugače mislečimi kot da bi se denimo odzval na povabilo zaposlenih v Gorenju, za katerega že vemo, da je napovedalo odpuščanje okrog 1.000 delavcev.«
Knežak je prepričan, da Slovenija potrebuje celostno strategijo, katere eden poglavitnih delov naj bo načrt in ukrepi za odpravo brezposelnosti, ter nujno vzpostavitev socialnega dialoga, ki bi moral biti stalna oblika skupnega sodelovanja in oblikovanja dolgoročnih rešitev, o čemer naj se opravi razprava na Odboru za delo, družino, socialne zadeve in invalide. »Tam pa naj se sprejme sklep, da Vlada skupaj s socialnimi partnerji sklene sporazum za daljnosežno reševanje ekonomskih in socialnih posledic epidemije COVID-19 ter da Vlada v roku 1 meseca pripravi poročilo o sprejetih ukrepih aktivne politike zaposlovanja in kakšne rezultate na trgu dela pričakuje glede na sprejete ukrepe aktivne politike zaposlovanja.« je zaključil poslanec.