Vodja PS SD Jani Prednik za STA:
Če bomo zaznali, da kakšna reforma ne gre v pravo smer, bomo to poskušali zaustaviti
Razmerja v koaliciji so v tem mandatu jasna in kažejo na enormno moč največje vladne stranke, ocenjuje vodja poslancev SD Jani Prednik. Želi pa si, da bi Svoboda kdaj vendarle bolj prisluhnila kateri od partneric v vladi. Tako napoveduje, da bodo v SD, če bodo zaznali, da katera od reform ne gre v pravo smer, to poskusili zaustaviti.
19. julij 2023 | STA
Vladna koalicija se v aktualnem mandatu sooča z nemalo izzivi, komunikacija med vlado in parlamentom je bila na začetku nekoliko slabša, a s sledenjem zapisanemu protokolu o sodelovanju koalicijskih strank se ta izboljšuje, je pred parlamentarnimi počitnicami v pogovoru za STA ocenil Prednik. Je pa dodal, da preveč vladnih zakonov v parlamentarni postopek prihaja po skrajšanem ali nujnem postopku. Na to so koalicijski partnerji tudi opozorili vlado, ki je sicer po Prednikovih besedah pri posameznih zakonih imela tehtne razloge za izbiro takšnega postopka, a je v nadaljnjih fazah obravnave prihajalo do težav.
Tudi v luči tega si šef poslancev SD želi, da bi v Gibanju Svoboda kdaj vendarle poslušali katero od manjših koalicijskih partneric. »Socialni demokrati smo izkušena stranka, veliko časa smo preživeli v vladah, ne glede na moč, ki smo jo imeli, preživeli smo tudi nekaj časa v opoziciji. Zato imamo zgodovinski spomin in tudi določena znanja,« je dejal Prednik.
Da ne gre hiteti, se po njegovem mnenju kaže tudi na primeru doseganja sprememb zdravstvenega sistema. Med drugim izpostavlja predlog zakona o digitalizaciji zdravstva, obravnavo katerega je koalicija zdaj zamaknila na jesen. Kot je spomnil, so se sicer na vrhu koalicije v začetku leta zavezali k določeni časovnici, za katero pa so po Prednikovih besedah v SD že takrat opozarjali, da je prenapeta oz. preoptimistična. To se sedaj izkazuje za resnično, pravi.
Zatrjuje pa, da zdravstvena reforma tudi po odstopu ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana ostaja prioriteta tako SD kot tudi celotne vlade. »Tudi če se zamenja minister, bodo težave oziroma izzivi ostali enaki. Zdravstvena reforma mora teči naprej, tudi od naslednjega ministra pa bomo pričakovali in zahtevali, da krepi javni zdravstveni sistem,« je jasen Prednik.
Med prioritetami, ki jih čakajo jeseni, izpostavlja tudi pripravo in sprejem proračunov, pri čemer ob napovedih finančnega ministra o ponovnem uvajanju fiskalnega pravila in zategovanju pasu zatrjuje, da bodo v SD vztrajali, da to nikakor ne sme potekati na plečih državljanov.
Nemalo izzivov pa jeseni čaka tudi samo stranko, ki je tudi v vladi izgubila barvo, vonj in okus, je vnovič poudaril Prednik. »Socialna demokracija je stranka, ki se mora na načelni ravni neprestano, aktivno zavzemati za socialno enakost v družbi, pri čemer ne sme biti tiho niti za sekundo. Teh sekund, da ne rečem ur, pa se je v aktualnem mandatu doslej nabralo preveč. Jeseni mora SD nastopiti povsem drugače,« je še sklenil vodja njenih poslancev.