Samo Bevk: Prihodke študentskega in dijaškega dela je treba izločiti iz prihodkov družin, ki se upoštevajo pri uveljavitvi pravic iz javnih sredstev
Poslanec Socialnih demokratov Samo Bevk je na ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovil poslansko vprašanje glede upoštevanja študentskega in dijaškega dela med družinske prejemke, kar vpliva na pridobivanje pravic iz javnih sredstev, med drugim tudi državne štipendije.
4. november 2020
Kot je opozoril poslanec, se je nanj obrnila mama dijaka, ki zaradi šolanja v Ljubljani biva v dijaškem domu, občasno pa opravlja tudi dela preko študentskega servisa. Po izračunih sta dijak in njegova mama ugotovila, da bi lahko prihodki iz naslova študentskega dela ogrozili njegovo državno štipendijo, saj je njun skupni družinski prihodek zelo blizu zneska, ki še omogoča uveljavljanje pravice iz javnih sredstev.
»Prišla sta torej do zaključka, da bo sin ohranil štipendijo, če ne bo »ničesar« delal, če pa bo marljiv, pa ga bo država dobesedno kaznovala z izgubo državne štipendije«, je zapisal poslanec.
Poslanec SD Samo Bevk
Po besedah Bevka je študentsko delo pomembno z vidika pridobivanja delovnih izkušenj ter tudi kot vira prihodka, ki mnogoštevilnim mladim omogoča izobraževanje.
»S tem, ko država prihodke iz študentskega dela šteje v dohodke družine pri uveljavljanju pravice do državne štipendije, mlade ne spodbuja k delu,« je bil v vprašanju ministru kritičen poslanec, ki je prepričan, da takšna ureditev socialno šibke družine pušča v slabšem gmotnem položaju.
Zato je Bevk pristojnega ministra povprašal, ali namerava ministrstvo predlagati spremembo Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev na način, da se iz upoštevanja družinskega dohodka pri uveljavljanju pravice do državne štipendije izvzame dohodek, ki ga dijaki in študentje pridobijo z opravljanjem začasnega študentskega in dijaškega dela.