Minimalna plača mora zagotavljat dostojno življenje
Socialni demokrati so v zakonodajno proceduro vložili zahtevo za sklic nujne seje Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide z jasnim pozivom za novo višino minimalnih življenjskih stroškov v Republiki Sloveniji ter ustreznejšo, višjo določitev zneska minimalne plače ter drugih socialnih transferjev, vezanih na višino minimalnih življenjskih stroškov.
12. oktober 2021
Spomnimo, leta 2021 je začela veljati nova formula za določitev zneska minimalne plače, ki je povezana z višino minimalnih življenjskih stroškov, s čimer naj bi se vzpostavilo pravično in pošteno razmerje med dohodki zaposlenih in višino košarice minimalnih življenjskih stroškov.
»Namen novega načina izračuna minimalne plače ni samo preprečiti revščino med zaposlenimi, temveč delavcem zagotoviti dohodek, ki jim bo omogočil dostojno življenje in kritje tudi nepredvidenih življenjskih stroškov,« je ob predstavitvi zahteve uvodoma poudaril poslanec Socialnih demokratov Soniboj Knežak. Slednji je spomnil, da sicer zakonodaja omogoča izračun košarice življenjskih stroškov vsakih šest let, vendar je to po njegovem, ob vsem, kar se zadnja leta dogaja ob epidemiji – nenehno dvigovanje cen osnovnih življenjskih potrebščin – nedopustno.
»Prav danes energetska podjetja sporočajo, da bodo ceno električne energije dvignila za 30%, zato menimo, da je več kot upravičeno, da se izračun minimalnih življenjih stroškov obračuna vsako leto,« je dodal.
Poslanec je bil nadalje kritičen do ravnanja vlade, ki po njegovi oceni v epidemiji nenehno deli bombončke, ki, kot je poudaril, velikokrat niso imeli veze z blaženjem posledic epidemije, »ob tem pa se enormno zadolžuje državo, pozablja pa na najranljivejše skupine ljudi.«
Prav tako so do vladne politike in njenega neposluha za najslabše plačane delavke in delavce v državi kritični v sindikalnih vrstah, med drugim so v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije na pristojno ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovili poziv, da se znesek minimalne plače januarja 2022 poviša iz 1024,24 evra na 1133,35 evra.
»Verjetno ni treba posebej razlagati, da z nerealnimi in zastarelimi podatki o minimalnih življenjskih stroških znižujemo prejemke najslabše plačanim delavcem ter njihovim družinam, ki se z veliko težavo preživljajo z minimalno plačo,« je v zaključku povzel poslanec. Ta sicer od članic in članov pristojnega odbora pričakuje sprejem sklepov, ki so jih k zahtevi predlagali Socialni demokrati:
- V skladu z zakonodajo naj se nemudoma ugotovi novo višino minimalnih življenjskih stroškov v RS zaradi neusklajenosti z dejanskimi življenjskimi stroški gospodinjstev in tako omogoči ustrezno določitev višine minimalne plače ter drugih zakonskih obveznosti države.
- V skladu z Zakonom o minimalni plači socialnim partnerjem naj se na podlagi novo ugotovljene višine minimalnih življenjskih stroškov v RS predlaga določitev minimalne plače za leto 2022 v višini 140% minimalnih življenjskih stroškov z navezavo na davčne predpise, ki omogočajo določitev bruto zneska minimalne plače.
- Vlada RS naj najkasneje v roku 30 dni pripravi in v Državni zbor posreduje spremembo Zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki bo določala, da se ugotavljanje nove višine minimalnih življenjskih stroškov v RS, na podlagi dosedanje metodologije izvede vsako leto najkasneje do meseca novembra tekočega koledarskega leta.
- Odpravi naj se pogoj, da mora za določitev nove višine osnovnega zneska minimalnega dohodka novo izračunana višina kratkoročnih minimalnih življenjskih stroškov za 15 % presegati zadnjo veljavno višino kratkoročnih minimalni življenjskih stroškov.