SD s predlogom za ustrezno terminologijo konoplje in njenih izdelkov
Poslanske skupine SD, Levica, LMŠ, SAB in NeP so s prvopodpisanim mag. Dejanom Židanom v zakonodajno proceduro vložile novelo zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami.
17. december 2021
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je ob prestavitvi novele poudaril, da Slovenija že 20 let napačno opredeljuje konopljo kot prepovedano drogo, »saj ne loči konoplje kot rastline od droge kanabisa,« je pojasnil. Kot je nadalje opozoril, je sedaj veljavni zakon v nasprotju z mednarodnimi konvencijami, škoda pa po oceni poslanca nastaja v vsakdanjem življenju. »Pogoji za gojenje industrijske konoplje so bistveno strožji, kot bi glede na mednarodno konvencijo morali biti in ovirajo razvoj gospodarskih dejavnosti.«
V opozicijskih strankah so v skupni izjavi za javnost izrazili prepričanje, da je treba v Sloveniji »končno postaviti zakonodajne temelje v skladu z mednarodnimi konvencijami in uveljavljenimi standardi, ki bodo omogočili varno uporabo konoplje v medicinske, prehranske in industrijske namene, postavili podlago za končanje stigmatizacije konoplje kot kulturne rastline ter omogočili osnovo za njeno nadaljnjo regulacijo tudi na področju osebne uporabe.«
Poudarili so, da je umestitev konoplje kot droge v našem prostoru unikum, kar je ob vsesplošni in vse obsežnejši rabi konopljinih izdelkov in njenih proizvodov za prehrambno, kozmetično in tekstilno rabo povsem neupravičeno.
»Novela zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami tako odpravlja napačne opredelitve rastline konoplje ter jasno določa, da je rastlina konoplja kulturna rastlina, prepovedano droga pa je kanabis,« so bili jasni. Novela med drugim opredeljuje tudi pogoje, pod katerimi se rastlina konoplja lahko goji zakonito za industrijske, prehranske ter hortikulturne namene, brez posebnih dovoljenj za površine pod 100 kvadratnimi metri.
V SD, Levici, LMŠ, SAB in NeP se ob vložitvi novele tudi jasno izrekli, da se dane spremembe zakona ne nanašajo na gojenje konoplje za pridobivanje psihoaktivnih sestavin v medicinske ali druge namene. Bo pa po njihovih besedah sprejem novele omogočil jasno in nedvoumno definicijo vseh izrazov, ki se nanašajo na gojenje in proizvodnjo rastline konoplje ter njenih izdelkov.
»To bo za slovenske predelovalce in gojitelje rastline odpravilo nerazumne ovire pri njihovi dejavnosti, ki niso v nobeni obliki in pojavnosti povezane s proizvodnjo drog, temveč prehrambno, zeliščarsko, kozmetično, industrijsko in tekstilno dejavnostjo,« so bili jasni.